pirmadienis, birželio 1 d.
Mūsų pasąmonė pandemijos metu: kodėl miegame daugiau ir sapnuojame vabzdžius?
Alfa.lt

Stresas gali paveikti miego kokybę ir trukmę. Koronaviruso krizės metu mokslininkai rinko duomenis apie sapnus. Tyrimų rezultatai jus nustebins.

Ar pažįstamas jausmas, kai einate miegoti per vėlai, nes telefone skaitote naujienas apie epidemiją, tarp kurių pasirodo ir nemažai sąmokslo teorijų? Sunku paneigti, kad COVID-19 vagia iš planetos gyventojų miegą, samprotauja „The Guardian“ žurnalistai.

Apklausa, kurią atliko Londono King’s College kartu su„Ipsos Mori“, parodė, kad du iš penkių Didžiosios Britanijos gyventojų šiuo metu jaučia miego sutrikimus. Profesorius Bobbas Duffis teigia, kad yra aiškus ryšys tarp padidėjusio streso ir poveikio miegui.

„53 proc. tų, kurie teigė, kad COVID-19 krizė jiems sukėlė stresą, pranešė apie miego sunkumus. Tačiau daugelis žmonių visame pasaulyje taip pat išgyvena naują reiškinį: pandemijos sapnus“, – sakė B. Duffis.

Citata:Daugelis žmonių visame pasaulyje taip pat išgyvena naują reiškinį: pandemijos sapnus

Nors daugelis mūsų dažniausiai neprisimena, ką sapnavo naktį, gyvenimo ritmo sutrikimai padarė mums tam tikrą poveikį, kuris lemia, jog atmintyje išlieka ryškesnis sapnų vaizdas.

Nors atrodo, kad mes sapnuojame dažniau, iš tikrųjų mes geriau įsimename siužetą, nes tiek daugiau miegame, tiek daugiau pabundame naktį.

Dr. Deirdre Barrett, klinikinė ir evoliucinė psichologė iš Harvardo medicinos mokyklos, analizuoja 4 tūkst. pandemijos sapnų iš daugiau nei 2 tūkst. apklaustų respondentų.

„Mūsų sapnai dažnai yra reakcijos į traumas ir krizes atspindys, ir kiekvienu atveju šios reakcijos yra panašios. Sapnai yra vaizdingi, aiškūs, juose matome konkrečias scenas. Po rugsėjo 11-osios žmonės sapnavo griūvančius pastatus ir lėktuvus, besitrenkiančius į objektus“, – sakė ji.

Neturėdami paaiškinimo ir atsakymo į mums rūpimus klausimus, mums sapnuojant, mūsų smegenys naudoja savas metaforas.

Kai kurie sapnai, kuriuos mokslininkė analizuoja dabartinės pandemijos metu, atspindi žmonių baimes pažodžiui – sapnuojama, kad yra sunku kvėpuoti ar pasireiškia karščiavimas, tačiau daugeliu atvejų vaizdiniai yra abstrakcijos.

Jos teigimu, besikartojančios metaforos COVID-19 metu yra tai, ką matome, bet negalime kontroliuoti: sapnuojame cunamius ir tornadus. Tačiau daugiausia sapnų yra apie vabzdžius: skraidantis vabzdžių spiečius, puolantys sapnuotoją tarakonai, daugybė žvirblinių kirminų.

Kai kurie žmonės praneša, kad karantino metu kaip tik miega saldžiau ir kiečiau – jų namuose jiems niekas nebaisu. 

Kitiems, kurie susiduria su sutrikimais, gali būti naudinga pagalvoti apie pagrindinius streso veiksnius ir jo poveikį miegui. Tie, kurie sapnuoja apie parazitų įsibrovimą į organizmą ar puolantį juos bičių spiečių, gali kiek nusiraminti, sužinoję, kad jie yra ne vieninteliai, patiriantys šį reiškinį.

2020 05 10 19:37
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt