penktadienis, liepos 30 d.
Naudingas kanadiečių psichologo patarimas, kaip sukurti laimingus santykius
Gražina Vasiliauskienė
Pixabay.com
Santykiai

Sakoma, kad nėra universalaus laimingo gyvenimo recepto. Kanadiečių psichologijos profesorius Jordanas Petersonas paneigė šį teiginį. 

Pasak mokslininko, egzistuoja viena taisyklė, kurios laikydamiesi galime išsaugoti tvirtus ir nuoširdžius santykius su partneriu. Užtenka žinoti vieną paslaptį.

Bendras sutuoktinių gyvenimas niekam nevyksta visiškai sklandžiai. Įsivaizduokite, kad baratės su savo partneriu ir sakote jam: „Tu – kvailas, visada buvai kvailas, toks ir liksi“. Ką partneris darys po tokių žodžių?  Jis gali pravirkti (jeigu kalbėjote rimtai), gali supykti, ir jūs jam jau nepatiksite taip kaip anksčiau.  Mat faktiškai tai yra ataka.

Ką galima padaryti tokioje situacijoje? Išeiti, ignoruoti, atsakyti tuo pačiu ar pereiti prie fizinio smurto?  Štai ką pataria profesorius Jordanas Petersonas.

Harmoningų santykių paslaptis

Jūs iškritikavote partnerį, susipykote.  Nėra jokios diskusijos. Jūs nepalikote jam jokio pasirinkimo, užėmėte hierarchijos viršūnę ir pasakėte: „Tavyje viskas neteisinga“.  Pataisyti padėtį po tokių žodžių bus sudėtinga. Tai provokuoja konfliktą. Ir jeigu jūs nenorite pyktis, tai nereikia taip elgtis.

Tokiai kritikos strategijai yra alternatyvus elgesys. Įsivaizduokite, kad grįžtate namo ir jūsų partneris žiūri televizorių.  O jūs tikėjotės, kad jis pasitiks jus prie slenksčio, parodys dėmesį. Nereikia iš karto pradėti ašaroti ar plūsti jo: „Visada buvai stuobrys, toks ir liksi“.

Galima pasakyti taip: „Noriu vienos smulkmenos: parėjusi namo noriu pajusti tavo dvasinę šilumą. Norėčiau, kad pakiltumei nuo televizoriaus porai minučių, prieitumei prie manęs, apkabintumei, pabučiuotumei, pasisveikintumei.  O paskui gali žiūrėti toliau.“

Svarbu konkrečiai išsakyti, ką norite pakeisti. Ir jūs galite pasiūlyti mažiausią pokytį, kuris jus patenkintų.  Galima pasakyti taip: „Jeigu mane myli, tai turi žinoti, kaip reikia mane pasitikti prie slenksčio“. Tai nepadės

Reikia kruopščiai išaiškinti, ko jūs norite, kad būtumėte patenkintos.  Po to partneris nenoriai padarys tai kelis kartus. Galbūt be ypatingo noro ir nuotaikos. O jūs turite apdovanoti jį už tai. Nebarkite jo už klaidas, ir ateityje jis viską darys teisingai. Taip, žmonės yra tokie: jiems sunku mokytis ko nors naujo, jie priešinasi tam, tačiau jie mėgsta apdovanojimus, pagyrimus.

Svarbiausia, kad būtume kantrūs. Tai yra nepaprastai naudingas patarimas, padedantis palaikyti darnius santykius.  Palaukite, kol partneris padarys tai, ko jūs norite, o paskui apdovanokite jį, paskatinkite kuo nors. Visi žmonės mėgsta dėmesį. Tai labai svarbu jiems.

Jeigu jūsų partneris daro kažką gerai, jūs matote tai, sakykite jam : „Šaunuolis! Puiku! Tau labai gerai tas pavyksta!“ Jį įkvėps jūsų žodžiai, ir jis padarys dar daugiau.  Naudinga nuslopinti savo neigiamą reakciją ir nepastebėti negerų smulkmenų.

Ką mes apskritai žinome apie lūkesčių modelius? Nukrypimas nuo to, ko tikimės, sukelia daug neigiamų emocijų.

Pavyzdžiui, pareinate namo, kur viskas švaru, sutvarkyta. Tačiau pastebite kilimėlį, į kurį jūsų partneris neatkreipė dėmesio ir kurio neišvalė. Jūs jau nematote švarių namų, o sukoncentruojate dėmesį tik į kilimėlį. Ir sakote: „Tu neišvalei kilimėlio!“. Partneris įsižeidžia, kad jo darbas liko neįvertintas, ir atsako: „Aš daugiau niekada netvarkysiu namų!“

Blogai tai, kad išimtys išskiriamos, o padarytas darbas nepastebimas. Jūs ignoruojate tai, kas padaryta – tai nebado jums akių ir neužtveria kelio, todėl greitai tampa nematoma, nepastebima.

Jeigu partneris padarė kažką neteisingai – nebauskite jo už tai. Būkite išmintingos, kreipkite dėmesį į gerus dalykus ir skatinkite juos.  Tai bus savotiška manipuliacija, bet ji yra naudinga ir padeda sureguliuoti santykius. Pagalvokite: kai partneris jus skatina ir giria, juk tai džiugina jus ir stimuliuoja. Ar ne taip?

Netylėkite, nekaupkite savyje negatyvo ir susierzinimo. Tiesiog pasikalbėkite atvirai, ko norite ir kaip. Ir atvirkščiai. Švelnia forma praneškite, kad jums kažkas ne prie širdies ir ką norėtumėte pakeisti mylimojo elgsenoje (charakteryje, įpročiuose).

Tai labai naudinga praktikuoti po šešis mėnesius. Kad padarytume ką nors sudėtingo, reikia daug pastangų ir praktikos. Bet užtat paskui tai darysite visą gyvenimą.

Ir nepamirškite, kad žmogui sunku pasikeisti. Prisiminkite, kaip jūs žadėjote sau metų pradžioje vaikščioti į treniruoklių salę, net abonementą įsigijote.

Mes neįvykdome daugybės pažadų  ir asmeninio vystymosi planų, tačiau atleidžiame sau už tai.  Būkite tokie pat atlaidūs ir savo antrajai pusei.

2021 07 15 18:08
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt