penktadienis, rugsėjo 25 d.
Nebijok tikrintis, o prireikus – gydytis
tiesa.com

Prostatos vėžys yra viena grėsmingiausių ligų, kamuojančių ne tik vyresnio amžiaus vyrus. Tai dažniausiai pasitaikantis vyrų piktybinis navikas daugelyje pasaulio šalių. Europoje prostatos vėžiu kasmet suserga 2,6 milijono vyrų, Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 3 tūkstančiai šios ligos atvejų.

Tiesa, medikai tvirtina, jog prostatos vėžys sėkmingai gydomas, tik vyrai patys turi būti neabejingi savo sveikatai.

Didžiausias sergamumas prostatos vėžiu fiksuojamas Švedijoje ir Suomijoje, o mažiausias – Pietų Europos šalyse. Prostatos vėžio sergamumo statistiniai rodikliai: ES iš 100 tūkst. vyrų suserga 174, pasaulyje – 120, Lietuvoje – 200.

Prostatos gydymas yra kompleksinė procedūra. Lietuvos chemoterapeutų draugijos pirmininko Alvydo Česo teigimu, ji priklauso nuo paciento sveikatos būklės, gydytojų rekomendacijų ir kartais – nuo paciento norų. Prostatos vėžio gydymas yra gana įvairus – operacijos, spindulinė terapija, kai liga atsinaujina, galima skirti ir hormonų terapiją.

Kokį konkrečiai pasirinkti gydymą, sprendžia įvairių sričių medikų grupė. Tai labai svarbu, kai reikia tiksliai įvertinti ligos agresyvumą ir metastazių paplitimą, jų vietą. Esant agresyviai, metastazavusiai ligos stadijai dažniausiai taikomas chemoterapinis gydymas.

„Skirtingos ligos stadijos reikalauja vis kitokio gydymo. Tai gali būti gilieji hormoniniai vaistai, pirmos arba antros eilės chemoterapija, taip pat radionuklidai, jais gydoma tada, kai dar nėra kaulų ir vidaus organų metastazių“, – teigia A. Česas.

Įvairių specialistų nuomone, šiuolaikinė inovatyvi prostatos vėžiui gydyti skirta chemoterapija nenusileidžia hormonų terapijos efektyvumui. Pacientams, kurių liga yra pažengusi ir metastazavusi, chemoterapija dažnai būtina norint išgyventi.

Medikas taip pat paneigė mitą, kad chemoterapinis gydymas yra skausmingas ar turi daug pašalinių efektų. Pasak jo, jau įrodyta, kad pradėjus gydymą hormonais ir chemoterapija pailginamas pacientų gyvenimas. Šiuo metu daug kalbama apie chemoterapijos reikšmę, naudą ir žalą visose vėžio gydymo stadijose ir pripažįstama, kad skirtingos rūšies vėžį chemoterapinis gydymas veikia skirtingai.

„Vis pasigirsta kalbų, kad chemoterapijos reikia bijoti, esą ji pavojinga, bet šiai dienai yra įrodyta, kad toks gydymas yra vertingas. Jis duoda papildomą šansą pacientui išgyventi, gyventi ilgiau ir be ligos atkryčio“, – tikina chemoterapeutas.

Pasak jo, paskyrus chemoterapiją skausmai sumažėja arba dingsta, todėl kalbos apie tai, kad reikia bijoti chemoterapijos, yra nepagrįstos, nes ji gelbsti gyvybes.

Prostatos vėžį gydantys medikai pripažįsta, kad šalutiniai poveikiai gydant chemoterapija egzistuoja, bet skirtingoms ligoms jie yra skirtingi. „Prostatos vėžio sergantys pacientai chemoterapinį gydymą toleruoja gerai. Nuo pirmųjų gydymo kursų pykinimas būna nedidelis, nebūna silpna. Tiesa, krūties ar plaučių vėžiu sergantys pacientai po chemoterapijos jaučiasi sunkiau“, – tvirtina chemoterapeutas A. Česas.

Medikai ragina nebijoti tikrintis, o susirgus – gydytis prostatos vėžio. Anksti diagnozavus ligą ir pritaikius efektyvų gydymą, apie 70–80 proc. pacientų išgyvena 10 ir daugiau metų.

2016 11 07 06:45
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt