trečiadienis, rugpjūčio 12 d.
Oi, tuoj sprogsiu...
tiesa.com

Švenčių maratoną visuomet lydi užstalė. Sėdi, valgai, valgai, sėdi... Šventės baigėsi, o išsipūtęs pilvukas liko, ir skauda. Ką daryti?

Pasak gydytojos Ritos Kundrotienės, maždaug trečdalį suaugusiųjų dažnai vargina pilvo skausmas, kurį sukelia vidurių pūtimas (meteorizmas). Ar tai normalus reiškinys? Gydytojos teigimu, pilvo pūtimo priežastis – nepakankama žarnų peristaltika ir netinkamas maistas, o švenčių laikotarpiu – ir nesaikingas valgymas, persivalgymas. Kai maistas ilgai užsilaiko žarnyne ir ima pūti, susidaro dujos, o kai dėl neadekvačios žarnų peristaltikos jos nepašalinamos, žmogų ima kamuoti nemenka problema.
 
Dažniausios pilvo pūtimo priežastys:
• Nesubalansuota mityba: persivalgymas, nesveikas, riebus maistas;
• Mažas fizinis aktyvumas, nejudrus gyvenimo būdas, sėdimas darbas;
• Nutukimas (nutukusių žmonių žarnų peristaltika lėtesnė, pilvo raumenys silpnesni);
• Genetinis polinkis;
• Įtampa, stresas, gyvenamosios aplinkos permainos, kelionės;
• Per gausiai vartojama tam tikro maisto, turinčio didelį oligosacharidų kiekį. Tai ankštiniai ir kitos daržovės – kopūstai (Briuselio ir žiediniai), švieži svogūnai, brokoliai, salierai, ridikėliai, agurkai, taip pat kai kurie vaisiai – obuoliai ir arbūzai, vynuogės, razinos, bananai, kriaušės. Pienas ir grybai yra taip pat sunkiai virškinami maisto produktai. Pilvo pūtimą gali paskatinti ir suvalgytas neįprastas maistas. Žarnyno bakterijos, skaidydamos sunkiau virškinamą maistą, išskiria dujas.
Vaikams didesnis oro kiekis į virškinamąjį traktą gali patekti ir geriant gėrimus per šiaudelį, čiulpiant ledinukus, kramtant kramtomą gumą, kai dėl gausesnio seilių išskyrimo dažnėja rijimo judesiai, netgi kalbant valgo metu ar blogai sukramtant maistą.
Susikaupusios dujos tempia žarnų sieneles, žarnos ima stipriau susitraukinėti, bandydamos išstumti susidariusius „dujų kamščius“. Jiems slankiojant žarnyne girdimas pilvo gurgėjimas. Dėl visų šių priežasčių skauda pilvą, sutrinka maisto medžiagų virškinimas ir įsisavinimas, o kuo jis blogiau įsisavinamas, tuo dujų kaupiasi dar daugiau – taip atsiranda „užburtas ratas“.
Gydytoja Rita Kundrotienė perspėja, kad pilvo pūtimas gali signalizuoti ir apie rimtas ligas: žarnyno uždegimą, vėžį, žarnų obstrukciją. Tad jei pilvą pradeda pūsti staiga, jei dujos visiškai negali pasišalinti, sutrinka tuštinimasis ar išmatos būna kraujingos, kartu atsiranda pilvo skausmas, kyla temperatūra ar pasireiškia bendras silpnumas ir pan., būtina kreiptis į gydytoją.
Bet, pasak gydytojos, daugeliu atvejų meteorizmas – nepavojingas, tik labai nemalonus simptomas, kurio, be abejo, kiekvienas norėtų atsikratyti kuo greičiau.
Ko griebtis?
Pirmas gydytojos Ritos Kundrotienės patarimas, kad ir koks nepopuliarus, bet pats svarbiausias: būtina keisti gyvenseną. Reikia pakoreguoti mitybą ir daugiau judėti, sportuoti. Norint išvengti pilvo pūtimo, valgyti reikėtų dažnai, bet po nedaug, vengti riebaus, sunkaus maisto. Svarbu stebėti, kurie maisto produktai sukelia pilvo pūtimą, nes kiekvienam tai gali būti labai individualu. Be abejo, išsiaiškinus organizmui „nepatinkančius“ produktus, reikėtų jų vengti. Labai padeda reguliari mankšta, sportavimas, jogos pratimai.
Pasak gydytojos ritos Kundrotienės, vienas iš geriausių ir pačių sveikiausių būdų atsikratyti pilvo pūtimo – daug judėti atsistojus, tuomet susikaupusios dujos pasišalins savaime. Gydytoja rekomenduoja išgerti ir natūralių žolelių arbatų: pankolių, kmynų, ramunėlių arbatos ar kartaus pelynų nuoviro. Kartais šiek tiek padeda aktyviųjų bifidobakterijų turintys jogurtai, nepamaišo ir aktyvinta anglis. Beje, sakoma, kad daug petražolių vartojantys žmonės taip pat jau seniai pamiršę, kas yra pilvo pūtimas. Petražolės ne tik paskanina maistą, bet ir skatina žarnyno, inkstų ir kepenų veiklą, taip pat padeda šalinti nuodus iš organizmo. Be to, šaukštelyje šio smulkinto žalumyno yra tiek vitamino C, kiek dideliame apelsine.

2011 01 13 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt