šeštadienis, rugsėjo 19 d.
Patyčios mokykloje: kaip reaguoti ir padėti vaikams?
Alfa.lt

Rytoj TV3 eteryje laida „Tėvų darželis“ nagrinės itin jautrią ir opią temą – patyčios mokykloje. Laidos vedėjai Žygis ir Dovilė Stakėnai pasitelks į pagalbą specialistus, kurie patars, kaip elgtis susidūrus su patyčiomis ir, kaip padėti savo vaikui. Savo išgyventa patirtimi pasidalins mama Iveta ir broliai Remigijus ir Algirdas Gataveckai.

Specialistai sako, kad pirmiausia, reikėtų apibrėžti, kas tai yra patyčios.

„Situacijų būna labai įvairių, kartais mes išpučiame burbulą, o kartais nematome realybės. Ir tai yra labai slidu. Patyčios – tai ne vienkartinis elgesys, tai yra besikartojantys veiksmai. Tai gali būti nuolatinis ignoravimas, užgauliojimas ir t.t.“, – sako psichologė Jūratė Bortkevičienė.

Patyčios yra žymiai sudėtingesnės situacija nei atrodo. Dažnai čia pagalbos reikia ne tik skriaudžiamajam, bet ir tam, kuris skriaudžia.

„Dažnai iškart puolame smerkti besityčiojantį. Tačiau toks jo elgesys byloja, kad jis gali viduje labai kentėti, jie neturi pasitikėjimo savimi, o tai reiškia, kad turi kažkaip užpildyti save, turiu nužeminti kitą, kad pats jausčiausi stipresnis. Arba tai vaikai, kurie neturi ribų namie. Jie neturi stabdžių ir jie net nesupranta, kad tyčiojasi“, – patyčių priežastis aiškino J. Bortkevičienė.

Pasak psichologės, jei vyksta patyčios, turime iškart reaguoti. Pirmiausia – kalbėti su klasės mokytoju. Tiek klasės mokytojas, tiek mokykla turi žinoti, kas vyksta.

Kita, Dovilės ir Žygio Stakėnų kalbinta specialistė – Jurgita Smiltė Jasiuolienė, „Vaikų linijos“ kampanijos „be patyčių“ psichologė sako, kad labai svarbu mokyti vaiką pastovėti už save.

„Jei patyčios turi fizinę išraišką, vaiką reikia mokyti apsiginti. Jis turi gebėti nustumti nuo savęs puolantį ir atsitraukti. Taip pat, svarbu įteigti, kad atsitraukimas nėra silpnumo požymis. Mokykla ne džiunglės, kur reikia įrodyti kas stipresnis“, – kalbėjo psichologė.

Kitas dalykas, pasak specialistės, kurio nereikėtų daryti – tėvai labai greitai puola spęsti už vaikus. Bet pirmiausiai, reikėtų išsiaiškinti, kaip vaikas pats bando sustabdyti tą elgesį? Ar jis aiškiai pasako, kad jam tai nemalonu.

„Yra labai paprasta, bet veiksminga penkių pirštukų taisyklė. Reikėtų jos pamokyti vaikus, ji tikrai suteikia vidinės stiprybės ir žinojimo vaikui, kaip elgtis tokiose situacijose“, – sakė Jurgita Smiltė Jasiuolienė.

Apie penkių žingsnių taisyklę, apie tai, kaip atpažinti, kad jau reikia kreiptis pagalbos į specialistus, apie mamos Ivetos patirtį bei daugybę kitų įdomių ir naudingų dalykų, sužinosite rytoj laidoje „Tėvų darželis“ – 10 val. per TV3!

Laida visiems, auginantiems vaikus – „Tėvų darželis“ - kiekvieną šeštadienį 10 val. per TV3!

2020 09 12 12:15
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt