sekmadienis, rugpjūčio 9 d.
„Povandeniniai“ kelionių pavojai
tiesa.com

Dar ruošiantis į kelionę (kad ir netolimą) mūsų galvose ima rastis vien malonūs vaizdiniai: galbūt kalnai, o gal jūrų toliai, smėlėti paplūdimiai ar tiesiog paprasto lietuviško kaimo privalumai. Bet, kad ir kaip būtų keista, jau čia ir prasideda keisti kelionių kuriozai bei plika akimi net neįžvelgiami kelionių pavojai.

Vienas su bet kokiomis atostogomis ar kelionėmis susijęs vaizdinys, kažkodėl jau nepajudinamai įsitvirtinęs daugumos galvoje, yra vyno, šampano, o gal ir stipresnio gėrimo taurė rankoje per visas atostogas. Bet iš tiesų tai ir yra didžiausias turizmo kuriozas – mat pats turizmas atsirado kaip būdas kovoti su alkoholiu.

Populiariojo turizmo pradininku laikomas baptistų dvasininkas Thomas Cookas, aktyviai kovojęs su alkoholizmu ir dėl to 1841 m. suorganizavęs parapijiečių išvyką į Lafborą (Didžioji Britanija). Dvasininkas norėjo parodyti, kad pasaulis gali būti įdomus ir be alkoholio, ir 570-čiai žmonių suorganizavo kelionę traukiniu bei pasirūpino jų maitinimu, nakvyne ir pramogomis. Vėliau tokias išvykas traukiniais jis rengė Anglijos varguomenei, vaikams ir darbininkams. Taip atsirado pirmosios kelionių agentūros ir turizmo verslo užuomazgos. Nuo 1845 m. T. Cookas ėmė organizuoti ir pirmąsias komercines keliones.

Dabar kelionės jau pasaulinis reiškinys. Apskaičiuota, kad keliauja kas dešimtas planetos gyventojas, o turizmo industrija suteikia darbo vietas 9 proc. planetos gyventojų. Kelionės turi daug privalumų: suteikia žinių, patirties, daro žmones atviresnius bei kūrybiškesnius. Pasak psichologų, vienas bene labiausiai mūsų būseną keičiančių bei ilsinančių dalykų yra gebėjimas per keliones priartėti prie dabarties akimirkos, banaliai tariant – pabūti „čia ir dabar“, kai leidžiame sau ilgiau gurkšnoti kavą, turime laiko pokalbiui su ką tik gatvėje sutiktu žmogumi ir nesigraužiame, kad švaistome savo brangų laiką.

Tačiau su poilsiu susijęs ir dar vienas turizmo kuriozas – kai kurie žmonės, išsiruošę į ilgai lauktą kelionę, kaskart suserga. Olandų tyrinėtojas M. Vingerhoetsas nustatė, kad tai neatsitiktinis dalykas – darboholikams atsipalaiduoti per trumpą laiką neįmanoma, tad būtent jie kelionėje taip stipriai išgyvena kaltės jausmą dėl „netikslingai“, „neprasmingai“ leidžiamo laiko, kad net suserga.

Dar vienas „keistas“ pavojus laukia ne vieno keliautojo jau sugrįžus iš kelionės: atrodytų, pailsėjęs žmogus džiaugsis gyvenimu ir kibs į darbus su dviguba energija, bet tikrovė dažni būna kitokia – nė vienas keliautojas neapsaugotas nuo pokelioninės depresijos. Tai gali būti išties nelengvas laikas, kai sugrįžtame į namie paliktus buities ar darbinius rūpesčius ir jaučiame liūdesį dėl savotiško atsisveikinimo su kelionėje turėta laisve. O kur dar susikaupę nenudirbti darbai...

Dar vienas „atvirkštinis“ kelionių efektas gali pasireikšti šeimoms: nors į keliones ne vienas leidžiamės būtent norėdami praleisti laiką su sutuoktiniu (nes namie tam trukdo darbai, vaikai ir pan.) ar dar labiau suartėti su draugais, kelionės bei jose patiriamos naujos situacijos atskleidžia kitas, kasdienėmis sąlygomis gal nepasireiškusias žmonių savybes, todėl atsiranda rizika susipykti su draugais, o kartais – net ir išsiskirti su sutuoktiniu. Pasaulyje net egzistuoja poatostoginių skyrybų sindromas, nes kelionės žmones keičia.

2015 11 16 08:15
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt