sekmadienis, rugpjūčio 9 d.
Priklausomybė nuo... raudonųjų burokėlių
tiesa.com

Kad gerai jaustumeisi, ne visada reikia vaistų iš vaistinės. Dažnai tiesiog užtenka apsilankyti parduotuvės daržovių skyriuje!

Šįkart pagiriamąjį žodį tarsime raudoniesiems burokėliams. Vertinga jų biocheminė sudėtis lemia ne tik maistinę, bet ir gydomąją galią. Burokėlių organinės medžiagos – betaninas ir betainas – padeda įsisavinti baltymus ir susidaryti cholinui. Jis žadina kepenų ląstelių gyvybingumą ir jų veiklą. Cholinas reikalingas riebalų ir cholesterolio apykaitai. Taigi burokėlius patartina vartoti kaip dietinį produktą, kai kamuoja kepenų ligos. Be to, cholinas mažina kraujospūdį ir apsaugo nuo aterosklerozės. Nuo šios ligos pagelbsti ir burokėliuose esančios jodo druskos, be to, jos reguliuoja skydliaukės darbą.

Raudonieji šakniagumbiai sukaupia nemažai pektinų. Pektininės medžiagos naudingos žarnyno mikroorganizmams, jos naikina puvimo bakterijas storojoje žarnoje, pašalina iš žmogaus organizmo nuodingus medžiagų apykaitos produktus.

Burokėlių ląsteliena ir organinės rūgštys skatina žarnyno veiklą, gerina virškinimą, laisvina vidurius.

Ypač vertingos yra raudonųjų burokėlių sultys. Tai - pati vertingiausia natūrali kraujo gerinimo priemonė. Tiesa, nuo grynų burokėlių sulčių gali imti pykinti, svaigti galva, nes jos intensyviai valo organizmą. Todėl bent jau iš pradžių patartina gerti burokėlių ir morkų sulčių mišinį, kuriame morkų sulčių daugiau. Vėliau burokėlių sulčių kiekį po truputį galima didinti. Geriant burokėlių sultis, palaikomos visos fiziologinės organizmo funkcijos, valomos kepenys, inkstai ir tulžies pūslė, skatinama limfinė sistema.

Burokėlių sultys nepaprastai naudingos klimakteriniu periodu. Žinomas ir šviežių raudonųjų burokėlių sulčių poveikis vėžio auglių ląstelėms.

Tačiau burokėliuose yra medžiagų, didinančių kraujo krešumą, todėl jų nereikėtų valgyti tiems, kurių kraujo krešumas padidėjęs. Sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige irgi verčiau pasitarti su gydytoju, ar galima vartoti burokėlių sultis, nes jos dirgina gleivinę.

Virti burokėliai ir pavirintos sultys tokių savybių neturi, tačiau tai nereiškia, kad mes juos turėtume pamiršti.

Tiesa, daugeliui tradicinė lietuviška „raudonųjų burokėlių mišrainė“ jau iš tiesų atsibodusi, todėl mes šiandien siūlome naują jos variantą. Išbandykite – garantuojame, kad tapsite tiesiog „priklausomi“ nuo šių skanių, sveikų ir sočių salotų, ir šiuo atradimu norėsite pasidalyti su savo draugais!

Keptų burokėlių salotos

Jums reikės (2 porcijoms): 3 nevirtų, neluptų vidutinio dydžio raudonojo burokėlio šakniagumbių; dėžutės garžgarsčių lapelių, mocarelos sūrio, Modenos acto, alyvuogių aliejaus, Himalajų druskos, maltų pipirų.

Orkaitėje iškepkite burokėlių šakniagumbius, tuomet juos nulupkite ir pravėsusius supjaustykite stambokais gabalėliais. Pridėkite mocarelos sūrio ir saujelę garžgarsčių lapelių. Beje, galima pridėti ir virtų, gabalėliais supjaustytų morkų. Tuomet ant salotų užberkite šiek tiek Himalajų druskos ir maltų pipirų, užpilkite šlakelį alyvuogių aliejaus ir Modenos acto (pagal skonį).

Į sveikatą!

2012 11 23 20:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt