ketvirtadienis, rugpjūčio 5 d.
Pripažinimo deficitas, arba kaip nustoti jaustis menkaverčiam
Alfa.lt

Jeigu žmogus nepasitiki savimi, savo privalumais, tai jis siekia aplinkinių pripažinimo. Priklausomybė nuo svetimos nuomonės tik dar labiau pažeidžia savo reikšmingumo jausmą. Toks žmogus būna priverstas nuolat dairytis į kitus ir laukti įvertinimo už savo veiksmus.

„Visą dieną kažką darau ne taip, ir niekas to nepastebi. Vyras į klausimą, ar patiko vakarienė, atsako nesuprantamai, neatsitraukdamas nuo telefono. Geriau jau būtų neatsakęs, nes nuo jo žodžių tik blogiau.“

Pripažinimo poreikis ir priklausomybė nuo svetimos nuomonės

„Mano motina nesutarė su anyta ir nekentė visko, kas primindavo ją. Man ji sakydavo, kad mano kojos panašios į močiutės, tokios pat negražios. Man būdavo labai skaudu.“

„Kai bendrauju su savo viršininku, jaučiuosi labai nevykusi, nesugebanti ką nors padaryti. Turiu nemenką darbo stažą ir sulaukiu gerų atsiliepimų iš klientų, bet kai viršininkas būna šalia ir kritikuoja mane – viskas krenta iš rankų.“

Tai – tik pora įprastų psichoterapijos klienčių istorijų. Visos moterys, nepriklausomai nuo amžiaus, atrodo pavargusios, tarytum išjungtos iš gyvenimo. Užgesusios akys, nedrąsus, virpantis nuo ašarų balsas. Beviltiškas bandymas po dirbtine šypsena ir tiesia nugara paslėpti savo skausmą.

Jų pagalbos prašymą galima suformuluoti taip: „Kaip liautis jaustis nevykėlei?“ Kiekvienos jų santykiai klostosi pagal tą patį scenarijų: arba jos kritikuojamos reikšmingo žmogaus, arba jaučia pripažinimo deficitą savo santykiuose su partneriu.

O visos tos istorijos prasidėjo vaikystėje.

Vaiko vystymosi metu svarbu, kad tėvai palaikytų jį, pripažintų jo veiklos rezultatus. Gerbtų jį kaip atskirą žmogų su savo svajonėmis ir nuomonėmis ir nežiūrėtų į jį kaip į balso neturinčią savęs tąsą., rašo portalas „Mamsila“.

Neretai vietoj to mažylis jaučia nuolatinį spaudimą ir kritiką, jis lyginamas su kitais, jam nuolat nurodinėjama, koks jis turi būti.

*Pažiūrėk, visos mergaitės švarios, o tu amžinai susipurvinusi.

*Galėjai pasistengti, tada būtumei užėmusi ne antrą o pirmą vietą per varžybas.

*Iš kur tu tokia nevykėlė? Ką tik bandai daryti, viską sugadini!

*Dar per maža esi motinai nurodinėti. Bus taip, kaip pasakiau.

*Tu nesugebėsi, verčiau eik žaisti ir nesipainiok po kojomis.

Nuo tokio auklėjimo susikaupia vidinė patirtis, kurią galima nusakyti taip: „Tai, kas aš esu, neturi jokios vertės. Mano nuomonė nesvarbi – kiti žino geriau.“

Kaip pripažinimo trūkumas atsiliepia suaugusiojo gyvenime?

Įprotis laikyti save nereikšmingu žmogumi priveda prie tokių santykių, kuriuose kitas žmogus iš pradžių suvokiamas kaip protingesnis, sėkmingesnis, geresnis, gražesnis, kas gali neatitikti tikrovės. Toks savęs nuvertinimas sukuria priklausomybę nuo partnerio nuotaikos, minčių ir veiksmų.

Reikia pridurti, kad sugebėjimas įsiklausyti į kitų nuomonę ir atsižvelgti į ją yra būdingas žmonėms kaip socialioms būtybėms. Jis išsivystė per evoliuciją ir dabar padeda sąveikauti įvairiose socialinėse grupėse: šeimoje, darbo kolektyve, draugų rate, tarp kaimynų, giminių.

Tačiau šis naudingas sugebėjimas tampa žalingu, kai žmogus yra įpratęs nuvertinti save ir savo nuomonę kitų fone.

Kenčia savivertė, abejonės savo jėgomis neleidžia priimti sprendimų ir pasiekti užsibrėžtų tikslų. Santykiuose toks žmogus jaučiasi menkavertis, nereikalingas, priklausomas ir pažeidžiamas, todėl kyla įtampa ir abipusė agresija.

Kaip įveikti nesveiką priklausomybę nuo aplinkinių nuomonės?

Kasdien jūs atliekate daugybę darbų: didelių ir mažų. Priimate sprendimus. Dalyvaujate artimųjų gyvenime. Visa tai yra taip įprasta, kad jūs net nebepastebite savo darbų, jie ima atrodyti nereikšmingi. Jūsų darbų ir poelgių nereikšmingumo laipsnis vis padidėja, kai šalia atsiduria tas, kuris jus nuolat kritikuoja.

O dabar įsivaizduokite, kad staiga liovėtės visa tai daryti. VISKĄ. Daug kas pradės griūti, byrėti, pakriks. Kaip manote, ar tikrai jau toks nereikšmingas yra jūsų indėlis?

Pripažinimo deficitas egzistuoja ten, kur trūksta vidinio įsitikinimo: „Aš esu vertingas jau vien todėl, kad egzistuoju“ ir „Aš turiu teisę į savo nuomonę“.

Naudingas pagalbos sau pratimas

Šis pratimas padės jums įveikti būseną „Aš – nereikšmingas, nesvarbus, nereikalingas žmogus“.

Įsitaisykite tam pratimui sąsiuvinį. Kiekvieną vakarą panagrinėkite praėjusią dieną ir įrašykite, už ką galite save šiandien pagirti.

Pavyzdžiui, nepaisant to, kad labai norėjote miego, šį rytą atsikėlėte iš lovos ir padarėte mankštą. Sutvarkėte balkoną ar darbo stalą – užrašykite. Pagaminote vakarienę. Nesvarbu, kad tai darote kiekvieną vakarą, vis tiek užrašykite į sąsiuvinį. Pagaliau išskyrėte sau pinigų svarbiam asmeniniam pirkiniui. Padėjote kolegai užbaigti darbą ir nesusibarėte su juo – užrašykite.

Įpraskite kasdien įrašyti bent 10 punktų.

Šis pratimas turi išmokyti jus pastebėti savo įprastoje kasdienybėje, kad jūs pasiekiate laimėjimų ir kaupiate patirtį. Tai sustiprins jūsų savivertę ir padės atsikratyti priklausomybės nuo kitų nuomonės.

2021 01 13 08:05
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt