ketvirtadienis, liepos 9 d.
Privatus gydymas prieš NHS
tiesa.com

Privatus medicinos draudimas Jungtinėje Karalystėje (JK) sparčiai populiarėja. Tai, kas anksčiau atrodė nežmoniškai brangu ir sunkiai įkandama paprastam mirtingajam, šiandien skinasi kelią ir per vis gilėjančias valstybinės sveikatos apsaugos sistemos (NHS) žaizdas.

Suderinus privataus sveikatos draudimo siūlomus privalumus su geriausia, ką nemokamai pacientams gali pasiūlyti NHS, galima susikurti kiekvieno poreikius atitinkantį sveikatos apsaugos planą.

Jeigu už privatų sveikatos draudimą nemoka darbdavys, neverta baimintis draudimo įmokas mokėti patiems. Mokestis, lygus mobiliųjų operatorių mėnesio sąskaitai, ateityje gali sutrumpinti būtinų greitai atlikti medicinos procedūrų laiką nuo savaičių iki keleto dienų. Net ir poros dešimčių svarų per mėnesį gali užtekti būtiniausioms procedūroms privačioje klinikoje, pavyzdžiui, prireikus skubiai ištirti kraują, pasinaudoti rentgeno aparatu ar ištirti kepenų arba inkstų darbą.

Gydytojų labai trūksta

Lyginant privačias medicinos paslaugas su valstybinių ligoninių tinklu, eilės galo paieškos šiems ir panašiems tyrimams atlikti gali užtrukti iki 4–8 savaičių. Juolab kad pastaruoju metu, kai JK gydymo įstaigose masiškai trūksta gydytojų, o jų darbo kokybę nustelbia kiekybė. Kvalifikuotų gydytojų paskubomis neparengsi, dėl to visai perkaitusiai, kunkuliuojančiai iš vidaus ir trypčiojančiai vietoje NHS kuo toliau, tuo labiau svyla padai. Jau dabar atvirai kalbama apie netrukus dar pailgėsiančias pacientų eiles, o spaudoje kiekvieną savaitę šmėžuoja vienas kitą keičiantys pranešimai apie naujausią sveikatos apsaugos sistemos skandalą.

Vieną iš jų, kol kas naujausią (kol buvo rengiamas šis straipsnis), aprašė „Tiesa“: apie tai, kaip iš perpildytos ligoninės paskubomis namo išsiųstas senolis gydymo savo namuose nebepratęsė, kaip kad buvo rekomendavę jį atsainiai prižiūrėję gydytojai. Likęs be reikalingos būtinosios priežiūros jis mirė praėjus vos 15 minučių nuo tada, kai greitosios pagalbos automobiliu buvo atvežtas į namus.

Valstybė bando bent iš dalies spręsti šią problemų – šimtams gydytojų iš Rytų Europos, taip pat ir Lietuvos, žada 90 tūkst. svarų per metus atlyginimą bei padengti visas įsikūrimo šalyje išlaidas.

Kol valstybinė NHS nepersirgs ją kamuojančiomis lėtinėmis ligomis ir sistema nebus reformuota iš esmės, tol vis daugiau žmonių rinksis nebetaupyti savo šeimos sveikatos sąskaita ir bent artimiausiu metu pagal galimybes pradės dažniau kliautis privačiu gydymu.

[6009]

Privataus sveikatos draudimo privalumai

Trumpesnis laukimas: NHS pacientams gali tekti laukti apie šešias savaites ir jie neretai stumdomi iš kabineto į kabinetą, o turint privatų sveikatos draudimą apie eiles daugeliui tyrimų atlikti galima apskritai užmiršti.

• Galite pasirinkti ligoninę ir pageidaujamus konsultantus, chirurgus, taip pat kliniką, kurioje būtų atliekami tyrimai ar tolesnis gydymas.

• Tęstinumas: galite turėti tą patį konsultantą visą savo gydymo ir konsultacijų laikotarpį.

• Privačios palatos – privačių klinikų palatos neretai patogesnės ir erdvesnės nei valstybinių, be to, ligoniai jose turi atskirą, tik jiems skirtą vonios kambarį.

• Neribotas lankymo valandos: lankytojai gali ateiti ar išeiti sau patogiu laiku. Valstybinėse NHS valdomose ligoninėse lankymui paprastai skiriamos vos keletas valandų tam tikru dienos metu.

• Papildomos procedūros: valstybinėse gydymo įstaigose dažniausiai niekas „nenori tepliotis“ ir pakartotinių tyrimų, pacientui paprašius, neatlieka, turėdami privatų sveikatos draudimą galite patys pasirinkti, kiek ir kokiu procedūrų ar tyrimų pageidaujate (žinoma, iki draudimo sutartyje numatytos nemokamos pacientui ribos).

• Prieiga prie pažangesnio gydymo ir vaistų: kai kurios NHS procedūros atliekamos tik retais ir specialiais atvejais – taupoma valstybės skiriamus pinigus, tas pats galioja ir brangesniems, neretai pažangesniems vaistams. Privačioje klinikoje pageidaujamas procedūras ir vaistus galima pasirinkti patiems, iki draudimo polise numatyto metinio paslaugų limito. Jį viršijus, susimokėti jau pasiūloma pacientui.

[6008]

Ir trūkumai

• Brangus sunkesnių ligų gydymas. Privatus sveikatos draudimas puikiai tinka nedidelėms procedūroms, tyrimams ir atvejams, kai su šeimos gydytojo siuntimu yra būtina atlikti skubius rentgeno ar kraujo tyrimus. Nepaisant ilgesnio laukimo laiko, pagal lėtinių ligų gydymo patirtį ir turimas technologijas NHS kol kas vis dar nepralenkiama. Be to, valstybė užtikrina nemokamą gydymą.

• Ne visos procedūros yra įskaičiuotos į privataus draudimo polisą – sergant lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, gydymo išlaidų draudimas paprastai neapmoka. Taip pat atskirai gali tekti susimokėti ir būsimoms mamoms, o jų nemokamą priežiūrą garantuoja NHS.

Dar kartą apie kainą

Kad ir kaip būtų, kaina yra pagrindinė priežastis, dėl kurios milijonai žmonių iki šiol linkę pasikliauti šlubuojančios NHS malone. Tai nė kiek nestebina – valstybė suteikia nemokamą gydymą dešimtims milijonų šalyje legaliai gyvenančių ir gyvenamąją vietą turinčių žmonių visas 365 dienas per metus.

Privačios sveikatos priežiūros kainos svyruoja priklausomai nuo pasirenkamų procedūrų. Vidutinės mėnesio įmokos statistiniam nerūkančiam 25 metų žmogui siekia 30 svarų per mėnesį, £41–35 metų, £49–45 metų ir £65–55 metų pacientui.

Už šią pradinę sumą per mėnesį su pacientu sudaromas tyrimų ir procedūrų, kuriuos prireikus būtų galima atlikti, sąrašas. Kaip minėjome, turint privatų sveikatos draudimą rimtesnių ligų, traumų ir ligų gydymas Anglijoje daugeliui gali būti neprieinamas ir siekti papildomus tūkstančius ar dešimtis tūkstančių svarų.

Galimybė suderinti paprastesnius ir gerokai sparčiau privačiose klinikose atliekamus tyrimus su NHS teikiamomis paslaugomis ligoninėse gali būti iš tiesų naudinga daugeliui pacientų. Svarbu tai, jog nėra būtinybes rinktis tik vieno arba kito.

Sumaniai išsirinkus sau tinkamą privatų sveikatos draudimą ir prireikus jį derinti su NHS teikiamu nemokamu gydymu, ko gero, ir būtų vienintelė geresnė išeitis ieškant aukso viduriuko šios šalies gerokai braškančioje ir klibančioje sveikatos apsaugos sistemoje.

2017 02 02 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt