sekmadienis, rugsėjo 27 d.
Psichologo komentaras: kaip atsikratyti žalingų įpročių gyvenant užsienyje
tiesa.com

Kaip atsikratyti žalingų įpročių, kurie trukdo gyventi visavertį gyvenimą? Kaip rasti jėgų pasukti nauju keliu, kai gyveni toli nuo savų ir vienas? Tokių klausimų dažnai tenka išgirsti konsultuojant užsienio lietuvius.

Būdami toli nuo gimtinės ir dažnai neturėdami pakankamo artimųjų ar draugų palaikymo neretai žmonės patenka į pesimizmo ir depresijos spąstus. Tai dažnai slopinama pigiausiu ir greičiausiu būdu: alkoholiu ir kitomis priklausomybėmis. Bet tokia kova su stresu ar vienatve tik po truputį blogina žmogaus situaciją, nes žalingas įprotis vis giliau įsiskverbia į pasąmonę ir stiprėja. Kai pastebime, jog esame jau rimtai nuo ko nors priklausomi, dažnai būna per vėlu – vidinės jėgos, kurios gali padėti atsikratyti priklausomybių, jau būna išsekusios.

Tad ką daryti? Kaip išlipti iš šitos balos sausam?

Iš praktinės patirties galiu pasakyti, kad draudimų ar apribojimų kelias toli neveda. Daugelis žmonių, turinčių priklausomybę nuo narkotikų ar alkoholio, bando juos daugybę kartų mesti savo valios pastangomis. Dažniausiai tai niekur nevedantis kelias. Kodėl? Nes pasąmonėje jau susidarė „takelis“ arba „plokštelė“, kaip tai vadina amerikiečių psichologijos mokyklos. Kai mes jau turim stiprų tam tikros veiklos įprotį, arba psichologijos terminais galėtume sakyti „skonį“, draudimai ir laikini proto apribojimai rezultatų nebeduos.

Geras praktinis pavyzdys yra dietos. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės turi priklausomybę prisikimšti vakare už visą dieną. O juk pagal mūsų virškinimo sistemą vakarienės maistas turėtų būti lengvas, vegetariškas ir valgomas ne vėliau kaip šeštą valandą. Paprastai streso kamuojamas žmogus „paguodos“ ieško persivalgydamas vakare, nes tai pasąmonės „plokštelė“ dar iš kūdikystės. Kai esame maži ir turime problemą ar kokį stresą, pavyzdžiui, dėl šlapių kelnių, garsiai šaukdami išreiškiame savo nepasitenkinimą pasauliu ir didele neteisybe. Koks problemos sprendimas? Mama duoda maisto, t. y. savo krūtį. Ir taip – keliasdešimt kartų iš eilės. Va ir turime pirmą savo gyvenime neurolingvistinę programą. Turi problemą – užvalgyk! Nors, moksliniu požiūriu, valgyti reikia tik tada, kai esame ramūs ir patenkinti, tada nepersivalgysim.

Taigi, laikomės dietos, nes norim suplonėti. Kodėl sustorėjom? Todėl, kad šlamščiam vakarais kaip drambliai! O kodėl taip darom? Todėl, kad raminam stresą ir nepasitenkinimą savo nuobodžiu gyvenimu. Taigi problemos šaknis – mūsų stresas ir nepasitenkinimas. Kai badaujam, kas linksmiausia, susikaupia dar daugiau vidinio pasąmoninio streso. Ir kai galiausiai nustojam laikytis dietos arba tiesiog „nušokam“ nuo jos, atsivalgom visą prarastą kiekį, nes „skaitiklis“ pasąmonėje užfiksavo viską, ko kada nors norėjom, bet negavom. Išvada: save riboti, kai ko nors nori, bet sau neleidi, yra nepraktiška, nes poreikis pasąmonėje vis tiek kaupiasi. Tai ką tada daryti? Elgtis be ribų? Gerti ir vartoti viską, kai tik užsinori? Juk kaupti poreikio negalima...

Ne. Tiesiog savo problemos (priklausomybių) draudimais ir valios pastangomis neišspręsim. Reikia veikti protingai ir iš esmės. Pirma, reikia seną negatyvų „skonį“ keisti nauju, pozityviu.

Gerbiamieji, mes kalbam apie skonių karą. Norite mesti gerti arba valgyti „nesąmones“ vakare? Turit susirasti įdomią ir prasmingą veiklą su judesiu (TV pultelio spaudinėjimas nesiskaito) vakarams. Tai vadinamoji austrų psichologijos krikštatėvio V. Franklo logoterapija. Kitaip sakant, ne drausti sau bandeles ar buteliukus, o vietoj to sugalvoti prasmingą veiklą. Prasmingą – reiškia įdomią ir nesavanaudišką. Tyrimai ir praktika rodo, kad kai žmonės užsiima socialine, labdaringa ar dvasine veikla, jiems keistis tampa žymiai lengviau. Todėl laisvalaikis turi būti skirtas ne vienaakiam guru, t. y. ekranui, o paties keitimuisi.

Gerai, puikiai jus suprantu. Skamba žiauriai ir netgi nuobodžiai. Bet niekas šitam pasaulyje nevyksta paprastai ir greitai. Nemokamas sūris būna tik spąstuose. Jei norit ko nors atsikratyti, teks rimtai keistis: susirasti naują įdomią socialinę, nesavanaudišką veiklą ir keisti pasaulėžiūrą. O tai reiškia skaityti! Ir skaityti ne bet ką, o knygas. Trumpi straipsniai ar televizorius nepadės perkoduoti smegenų, nes kai matome jau nupieštą vaizdą, daugelis smegenų kanalų tiesiog nedirba ir nesiprogramuoja. Norint realių pokyčių reikia skaityti ilgas knygas.

Dėmesio! Ir ne bet kokius romanus, o tas knygas, kuriose yra logoterapijos elementų! Kitaip sakant, kur herojus yra savęs ir gyvenimo prasmės paieškų ir pažinimo kelyje. Daugelis mano klientų palankiai atsiliepia apie pasaulinės šlovės sulaukusią lietuvių kilmės rašytojo Radhanatha Swamio gyvenimo kelionių autobiografiją „Kelionė namo“ („The journey home“). Ji išversta ir į lietuvių kalbą. Panašių knygų skaitymas ir aukštesnio „skonio“ sukūrimas perprogramuojant smegenis nesavanaudiška veikla sukuria realias prielaidas be didelio streso ir vadinamojo abstinencijos periodo sugrįžti į normalią gyvenimo būseną.

Taip, suprantu, kad tai nėra lengvas piliulės metodas, ir daugelis jau geriau sutiktų pagulėti kokioje detoksikacijos klinikoje, kad tik pačiam nieko nereiktų daryti. Deja, šis pasaulis – tai ne lengvas pasivaikščiojimas, ir jei užlipome ant grėblio, reiks išmokti žiūrėti po kojomis, t. y. susikurti arba atstatyti savo optimistišką psichiką, kad sugebėtum gyventi dėl kitų, ne tik dėl savęs. Tai ne trumpas kelias, bet praktiškai patikrintas. Nori būti laisvas? Paprasta: pradėk kasdien skaityti ir padėti kitiems.

Norite sužinoti daugiau? Skaitykite Dariaus Ražausko blogą: www.esujums.lt

2015 01 15 11:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt