penktadienis, liepos 1 d.
Psichoterapijos mitas: kalbos apie praeitį gali mus išgydyti
Gražina Vasiliauskienė
Pixabay
Psichoterapija

Kaip veikia psichoterapija? Manoma, kad užtenka suvokti slaptas psichologines traumas, tėvų dėmesio trūkumą vaikystėje ar net išorinę nemalonumų priežastį ir visos problemos bus išspręstos, o laimė ir gyvenimo prasmė atsiras savaime. Ar taip yra iš tikrųjų?

Mitas apie suvokimo galią

Neįtikėtina suvokimo galia – ne daugiau kaip mitas, nors ir labai paplitęs. Tuo tiki ir kai kurie psichoterapeutai. Dar daugiau: suvokimas niekada nebūna paprastas – tai sunkus, sudėtingas ir neretai skausmingas procesas.

„Pasakodami psichoterapeutui apie savo skausmingus prisiminimus pacientai būna maksimaliai pažeidžiamoje būsenoje, – aiškina psichoterapeutas Richardas Evolinskis. – Jie kol kas nežino, kaip sukurti naują, išgijusį Aš, jie nebuvo pasirengę ir susitikimui su senuoju, nelaimingu Aš. Neretai paaiškėja, kad klientas neturi reikalingos emocinės atramos, kad galėtų susidoroti su savo praeitimi“.

Emocinė atrama – įgūdžiai ir metodai, kurių klientą moko terapeutas, kad padėtų jam įgauti būtinos tvirtybės. Ji bus reikalinga tam, kad galėtų pažvelgti giliai į savo vidų, ištrauktų skausmingus prisiminimus. Tik įgavus tokių įgūdžių, galima tyrinėti save ir išvystyti sveiką mąstymą bei elgseną.

Dauguma pacientų net po kelerių terapijos metų jaučiasi pažeidžiami ir nesaugūs. Jie nesugeba sugrįžti prie normalaus gyvenimo kaip tik todėl to, kad terapeutas nuėjo per toli, kai jie dar nebuvo tam pasiruošę.

Atverti visas traumas?

Patyrę psichoterapeutai žino, kad daugumoje atvejų nėra reikalo atverti ir aptarinėti visų praeities trauminių įvykių. Jeigu tai darys per anksti, kol pacientas dar nepasirengęs, tai jis gali prarasti sugebėjimą susidoroti net su elementariais gyvenimo sunkumais, užsidaryti savyje ar pulti į isteriją.

Išnarstęs žmogų, terapeutas anaiptol ne visada gali surinkti jį atgal.

Kvalifikuoti psichoterapeutai gerbia paciento teisę į asmeninį gyvenimą. Jų uždavinys – padėti pacientui suprasti , kokie jo gyvenimo aspektai tikrai yra svarbūs ir verti aptarti, o kokių geriau visai neliesti.

Beje, kai kuriose psichoterapijų rūšyse ribų tarp paciento ir psichoterapeuto pažeidimas būna net rekomenduojamas – tačiau tai yra tik mūsų kultūros, kurioje nevertinama žmogaus teisė į asmeninį gyvenimą, atspindys.

Aiškus ribų negerbimo pavyzdys – įžymybių ir šou verslo žvaigždžių kultas. Jų svarbiausias tikslas – įgyti valdžią ir įtaką, tampant kitų susižavėjimo ir susidomėjimo objektu. Vaikydamosi publikos dėmesio, žvaigždės nesibodi nieko.

Kai kurie žmonės stengiasi atsikratyti ribų ir visiškai atsiverti pasauliui, kad gautų kitų dėmesį ir meilę. Iš tokio atkaklaus dėmesio troškimo klesti TV realybės šou laidų kūrėjai. Kam iš mūsų nėra tekę bent prabėgomis skaityti atvirą kokios nors įžymybės ar žvaigždės pasakojimą apie vaikystę, kupiną patyčių ir pažeminimo?

Pokalbiai apie praeitį

Tikra tiesa, įvairūs išgyvenimai ir santykiai su kitais daro mums didelę įtaką. Tai svarbus veiksnys, galintis mums padėti suprasti, kodėl tapome tokie, kokie esame dabar. Bet nedarnos paieškos tėvų šeimoje – o ieškantys gali surasti trūkumų kiekvienoje šeimoje – ir pokalbiai apie praeitį savaime negali mūsų išgydyti.

Jeigu būdami nepasirengę pasinersime į skausmingus prisiminimus, galite padaryti sau didelę žalą. Emocinis skausmas gali pasirodyti toks stiprus, kad atims jūsų sugebėjimą jausti, racionaliai mąstyti ir trukdys sėkmingai susidoroti su iššūkiais, kuriuos gyvenimas pateiks jums vėl ir vėl.

2022 06 09 18:09
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt