antradienis, birželio 22 d.
Psiilgusiems tėvynės skonio: Kaimiškas tarkuotų bulvių cepelinas su mėsa, grietine ir spirgais (1960 metų receptas)
tiesa.com
Ieva Grinevičiūtė

Kaimiškas tarkuotų bulvių cepelinas su mėsa, grietine ir spirgais (vienas cepelinas) - farmacininkės ir kulinarės Valerijos Gedžienės iš Gargždų 1960 metų receptas. Jos bulvinių valgių receptai buvo išspausdinti žurnaluose „Kooperatininkas“ ir „Tarybinė moteris“ ir todėl metų bėgyje išplito po visą Lietuvą.

Vienam lietuviškam kaimiškam cepelinui reikia 100 g nusunktų bulvių tarkių, 30 g krakmolo, kuris nusistovi nusunktų bulvių skystyje, 50 g virtų bulvių (100 g virtų bulvių, jei bulvės šviežios), 30 g smulkiai tarkuotų svogūnų, 1,5 g druskos.

Skaniam mėsos įdarui reikia sumalti 30 g minkštos tikros kiaulienos mentinės ir 25 g rūkytos kiaulės pažandės.

Taip pat 12 g smulkintų svogūnų pakepinti 10 g kiauliniuose taukuose, kol suminkštės, įmaišyti į mėsos faršą, pagardinti druska, maltais juodaisiais pipirais ir būtinai džiovintais mairūnais.

Mairūnų daug nedėti, nes jie suteikia kartumo.

Kad tarkiai lietuviškiems cepelinams nejuoduotų, farmacininkė ir kulinarė Valerija patardavo į 1 kg tarkių įmaišyti 2,5 g vitamino „C“.

Pasūdytą vandenį užvirinti (1 kg cepelinų imti 2 litrus vandens), įdėti cepelinus, užvirinti ir virti 20 minučių ant vidutinės ugnies atidengtus, kad cepelinai nesutrūkinėtų.

Verdant daug cepelinų nedėti, nes jie gali sulipti ir ištežti.

Valerija į vandenį įpildavo net 50 g išlaidinto krakmolo.

Karštus cepelinus dėti lėkštėn, šalia papilti 30 g karštų spirgų su svogūnais padažo ir 30 g grietinės.

Atleidimo temperatūra - 65-70º C.

Stalo etiketas reikalauja, kad cepelinai būtų valgomi tik su šakute, be peilio.

Tiesa, Valerija Gedžienė mokė, kad jei bulvės yra šviežios, o norisi, kad cepelinai būtų minkštesni, puresni, reikia dėti pusę tarkių ir pusę virtų bulvių.

Spirgai. 1000 g šaltai rūkytos kiaulienos šoninės supjaustyti mažais kubeliais ir vos vos apkepinti keptuvėje, kad nesusidarytų daug taukų.

Šaldytuve uždarame inde galima laikyti savaitę.

Spirgai su svogūnais. 500 g spirgų, išmaišyti su 500 g pasiruotų (pakepintų iki minkštumo) svogūnų, pagardinti 10 g druskos, 1 g maltų raudonų saldžiųjų paprikų, žiupsneliu maltų juodųjų pipirų.

Šaldytuve uždarame inde galima laikyti savaitę.

2019 09 27 13:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt