antradienis, sausio 26 d.
Saldu gardu – bet ar sveika?
tiesa.com

Trauka saldumynams yra įgimtas dalykas, nes žmonijos istorija liudija, kad saldumynai apskritai buvo tapatinami su maistu. Saldus maistas teikia ir šiek tiek euforijos, nes gerą nuotaiką sukelia serotoninas, kuris susidaro smegenyse iš baltymų struktūros elemento triptofano. Triptofanas patenka į smegenis, nes jis priklauso nuo insulino, kurį gamina kasa, kai mes valgome angliavandenius, tai yra saldumynus, duoną, makaronus, bulves ir t. t.

Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad lyg ir nereikėtų priekaištauti dėl saldumynų, nes gera nuotaika ir yra sveikata. Bet šiuo atveju svarbu tai, jog susimaišo kai kurios angliavandenių rūšys. Jei cukrus yra denatūruotas, t. y. be vitaminų ir balastinių medžiagų, tai organizmas turi energijos šaltinį, kurį norėtų tuoj pat panaudoti, tačiau po 10 minučių jis jau būna išsekęs. Cukraus kiekis kraujyje sumažėja, o organizmas vėl reikalauja saldumynų – čia ir prasideda užburtas ratas.

Laimė, euforiją gali sukelti ne tik „tušti“ angliavandeniai: saldainiai, šokoladai, tortai, bet ir angliavandenių „kompleksas“, esantis rupių miltų produktuose. Šio serotonino šaltinio iš tiesų nereikėtų pamiršti. Nuo rupių miltų produktų cukraus kiekis kraujyje kyla lėtai, tačiau jis ir nenusmunka taip greitai, taigi ir sotumas, ir pasitenkinimas išlieka ilgiau. Rupūs kvietiniai miltai yra sveikesni ir lengviau virškinami už įprastus, nes malant paliekamos sėlenos ir grūdų gemalai, kuriuose gausu žmogaus organizmui reikalingų mikroelementų ir vitaminų, išsaugomos visos vertingiausios grūdo savybės. Rupaus malimo miltai gali pakeisti tradicinius baltus smulkios frakcijos kvietinius miltus. Juos galima naudoti vienus arba maišyti su žirnių, miežiniais, ruginiais ar baltais kvietiniais miltais. iš jų galima kepti sveikuoliškus pyragus, apkepus, lietinius, – žodžiu, viską, kam naudojame ir įprastus miltus.

Štai keletas paprastų mitybos rekomendacijų, kad būtų išlaikytas cukraus kiekis kraujyje ir kartu gera nuotaika:

• valgykite kuo daugiau rupaus malimo miltų produktų ir kito sveiko maisto;

• valgykite dažniau ir mažiau, tad cukraus kiekis kraujyje nesumažės;

• jei vis dėlto saldumynų labai norisi, valgykite šviežius ir džiovintus vaisius, kuriuose jau nėra sieros.

2012 12 08 15:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt