pirmadienis, liepos 13 d.
Skandinaviško stiliaus esmė
tiesa.com

Madinga, santūri, skoninga, kokybiška ir prieinama kiekvienam – tai yra skandinaviško stiliaus esmė. Iš kur apskritai atsirado toks skandinaviškas aprangos ir bendravimo stilius?

Kad ir kaip būtų keista – iš pacifizmo ir karo. Senovinis vikingų karingumas užleido vietą neutralumui ir suvokimui, jog geriau prekiauti nei kariauti. Skandinavijos šalys netapo, o ir nenorėjo tapti, kolonijinėmis valstybėmis, todėl jų verslininkai neturėjo progos išsiugdyti arogancijos, paternalizmo ir statuso simbolių, likusių tokių akivaizdžių Vakarų verslo kultūroje.

Negana to, abu pasauliniai karai vertė galingiausią Skandinavijos valstybę kurti visiškai unikalų savo verslo aprangos stilių. Kai visa likusi Europa puolė ir traukėsi, badavo ir žuvo, švedai sėkmingai prekiavo su abiem pusėmis, ir tam, kad neatrodytų beširdžiai vertelgos, lobstantys iš kariaujančių nacijų vargų, verslininkai privalėjo atrodyti kuklūs ir padorūs, kartu su visais besidalijantys nepriteklių ir sunkumus. Taip ir gimė tas gražusis skandinaviško kapitalisto tipas – liberalus, pabrėžtinai draugiškas visiems ir savas visiems.

Laisva apranga artima daugeliui

Jį dar labiau sustiprino XX amžiaus pabaigoje atsiradę visiškai unikalūs verslo vaikai – jauni IT specialistai, tapę milijardieriais vien sėdėdami prie savo kompiuterių ekranų. Billas Gatesas, Markas Zuckerbergas, Elonas Muskas, Larry Page, Sergejus Brynas – jauni, be kaklaraiščių, mūvintys džinsus ir vilkintys palaikius megztinius – jie imponavo viso pasaulio jaunimui, ieškančiam naujų saviraiškos formų ir radusiam jų kompiuterio ekrane bei elektroniniuose žaisliukuose. Ir nūdienos pasauliui (kuriame nebemadinga būti senu, o visi ir vėl įtikėjo, kad gyvens amžinai) tokia nerūpestinga ir laisva apranga tapo artima daugeliui.

Bėda tik ta, kad visada ateina ta diena, kai garaže sukurtas verslas pradeda plisti po visą šalį, o gal ir visą pasaulį. Ir štai tam suvaldyti vėl neišvengiamai tampa reikalingi pagyvenę kostiumuoti vyrai.

Staiga lyg iš po žemių išdygsta tie džinsų nemūvintys, tačiau kaklaraiščius ryšintys žilagalviai senukai, kurie turėtų jau būti išmirę prieš 50 metų. Ir kai prisireikia patarimo, jo mes ieškome pas senolį Warreną Buffetą, o ne pramuštgalvį Richardą Bransoną, kuris gali mus įkvėpti savo vizijomis, tačiau vargu ar jo megztinis padėtų tas vizijas paversti tikrove. Markas Zuckerbergas mums reikalingas, kai reikia atnaujinti programinę įrangą, tačiau daugiau apie ką šnekėti mes turėtume su Donaldu Trumpu. Nes Billas Gatesas niekada neištars: „atleistas!“, o daugiau kvapą gniaužiančių poelgių gali tikėtis iš filmo „Volstrytas“ herojaus Gordono Gekko.

Užtenka vien vilkėti paprastą kostiumą

Ir nereikia šokiruoti elektorato baltomis kelnėmis ar jaustis šalia jų dekadentu su savo spalvota peteliške. Užtenka būti padoriu ir paprastu. Užtenka vien vilkėti paprastą kostiumą.

Nes jis išgyveno neįtikėtinas perturbacijas. Jo akivaizdoje griuvo imperijos ir Berlyno siena, moterys pradėjo rūkyti ir vairuoti automobilius, Michaelas Jacksonas iš juodaodžio berniuko pavirto baltaodžiu lavonu, nuvirto „bokštai-dvyniai“ Niujorke, Steve‘as Jobsas sugalvojo „iPhone“ ir „iPad“, o Kinija tapo nauja pasaulio supervalstybe. Jį žmonija šturmavo tiesintais dalgiais ir Damasko plieno kardais, šautuvais Paryžiaus ir Krasnaja Presnios barikadose, džinsais ir tatuiruotėmis, „laisvojo penktadienio“ ir jaunystės madomis, įrašais „Facebook“ paskyrose... Jis pergyveno nailoną ir odines striukes, batus nukirstomis, o po to ir smailiomis nosimis, ilgus plaukus ir ūsus – ir išliko toks pat.

O štai kurgi dingo Jūsų ūsai ir batai nukirstomis nosimis? Dar prieš kelerius metus Jums atrodė, kad nuotraukose su jais atrodote šauniai, šiandien tas nuotraukas norite slėpti. Šiandien puikuojatės trumpais švarkeliais? Kertu lažybų, po dvejų metų jais valysite savo automobilį. O štai Henry‘ui Fordui, į kurio portretą kartais žiūrite, gėdytis nereikia. Šiandien vilkėdamas savo drabužiais jis gal ir atrodo senamadiškas, tačiau neabejotinai atrodo aiškiai žinantis, kas valdo šį pasaulį.

2015 07 26 09:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt