penktadienis, rugpjūčio 14 d.
Specialistas pataria, kaip apsaugoti augalus nuo vabzdžių
tiesa.com

Staiga atėjusi ir jau įsibėgėti spėjusi vasara kviečia darbuotis soduose ir daržuose. Pasirodęs karštis ir sausra, deja, nėra vienintelė problema, su kuria šį sezoną teks susidurti sodininkams ir daržininkams. Rūpesčių kelia ir galinga kenkėjų armija. Kaip su ja kovoti ir kokių priemonių imtis, pataria biologas-chemikas Gintvilas Baranauskas.

Pasak kenkėjų kontrolės produktais prekiaujančios įmonės eksperto, vienos priemonės, siekiant apsaugoti augalus nuo kenkėjų, nėra. Jos pasirinkimą lemia kenkėjų atsparumas veikliosioms medžiagoms, ūkininkavimo būdas, paties ūkininko ar smulkaus daržininko-sodininko poreikiai bei ekologiškas mąstymas.

„Žemės ūkyje naudojama labai daug pesticidų, kurie kenkia gamtai, gyvūnams, žmonėms. Todėl nuolat ieškoma būdų, inovatyvių, natūralios kilmės, mažiau kenksmingų produktų bei preparatų, veikiančių ne cheminiu, o mechaniniu, fiziniu būdu. Būtent į priemones, kurios veikia mechaniniu principu, ir reikia atkreipti dėmesį. Jos efektyviai naikina voratinklines erkes, amarus, skydamarius, baltasparnius, tripsus, blakutes, gumbadares erkes, kurie kenkia vaismedžiams, uogakrūmiams ir uogienojams, daržovėms, dekoratyviniams augalams ir javams“, – dėstė G. Baranauskas.

G. Baranausko teigimu, kenkėjams išnaikinti padės nauja unikali technologija, kai vabzdžiai žūva sava mirtimi.

„Prieš keletą metų Lietuvos ir užsienio rinkai buvo pristatytas smulkius vabzdžius bei erkes naikinantis preparatas, kurio sudėtyje nėra tradiciniuose augalų apsaugos produktuose naudojamų cheminių medžiagų, todėl vaisius ir daržoves galima valgyti netrukus po purškimo kruopščiai juos nuplovus. Ši priemonė draugiška aplinkai: ji nedaro neigiamos įtakos bitėms, kamanėms bei kitiems naudingiems vabzdžiams. Kenkėjai šalinami ne juos nuodijant, o taikant unikalią technologiją, kai polimerinis tinklas sukausto kenkėjus, blokuodamas jų judėjimą. Dėl to vabzdžiai ir erkės nebegali maitintis ir žūva“, – pasakojo ekspertas.

G. Baranausko nuomone, kenkėjų šalinimo priemonės nepakenks augalams, jei bus naudojamos pagal tikslius nurodymus. Beje, šių pasirinkimas ne tik nesumažins derliaus, bet jį padidins.

„Dar XX a. šeštame dešimtmetyje visuomenėje kilo nepasitenkinimas dėl vis platesnio ir augančio pesticidų naudojimo. Spaudoje pasirodė ne vienas straipsnis apie pesticidų daromą realią ir prognozuojamą žalą gamtai, nekontroliuojamiems gyvūnams bei žmonėms. Tačiau, kaip bebūtų, veiksmingiausia ir efektyviausia visgi išlieka cheminė kontrolė, naudojant sintetinius augalų apsaugos produktus: insekticidus ir akaricidus. Jų naudojimas nėra labai sudėtingas. Kaip ir dauguma kitų priemonių, jie skiedžiami vandeniu ir išpurškiami ant augalų, užpultų kenkėjų. Jie pradedami naudoti, kai pirmieji kenkėjai pastebimi ant augalų. Jei būtina, purškimas pakartojamas maždaug po 7–10 dienų“, – patarimais dalijosi G. Baranauskas.

Neprofesionalios priemonės nepadės, įsitikinęs biologas-chemikas. Todėl gaivieji gėrimai, buitinė chemija ar natūralios kilmės pesticidai ne tik nesumažins problemos, bet kenks sveikatai bei derliui.

„Vis dažniau pastebima tendencija augalus purkšti kokakola ar buitine chemija. Taip sau darote meškos paslaugą. Saldus gėrimas nesunaikina kenkėjų, juos tik vilioja cukrumi. O stiprios buitinės chemijos veikliosios medžiagos įsiskverbia į augalus, juos apnuodydamos ir sunaikindamas gerąsias, maistingąsias savybes. Taip apipurkštų produktų vartoti negalima – galite apsinuodyti. Verčiau pasidomėkite inovacijomis. Jos yra gausaus derliaus paslaptis“, – teigė ekspertas.

Šaltinis: Alfa.lt

2018 06 26 16:35
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt