trečiadienis, rugsėjo 23 d.
Stipriosios lyties silpnybės
tiesa.com

Mes juos vadiname savo ramsčiais ir gynėjais, tačiau statistika rodo ką kitą: vyrai serga dažniau, nei moterys, taigi pažadai mus nešioti ant rankų dažniausiai nueina vėjais, nes stipriosios lyties sveikata ima nejuokais šlubuoti.

Stiprioji lytis irgi turi silpnybių. Viena didžiausių jų – neatsparumas stresui, ir ypač nuolatiniam.

Nestabilios pajamos, sunkumai darbe, gendantis automobilis, laiko trūkumas, konfliktas su laiptinės kaimynu dėl numestos nuorūkos, paauglišku nesukalbumu tėvą pribaigti bandantys vaikai – ir tai dar toli gražu ne visos problemos, kurias nutyli mūsų vyrai.

Egzistuoja stereotipas esą vyrai – storaodžiai, į bet kokius nemalonumus reaguoja tyla, o ne emocijomis (jei neminėti vieno kito pro dantis iškošto stipresnio žodelio ar reto trinktelėjimo kumščiu per stalą) dėl to, kad jie nuo jų nubega tarsi nuo žąsies vanduo. Taip nesunku ir pamiršti, jog viskam yra ribos – taip pat ir vyrų ištvermingumui. Gal jie ir gali lengviau nei moterys nuryti nuoskaudas, tačiau anksčiau ar vėliau ateina diena, kai vyriška širdis tiesiog nebeišlaiko chroniško streso.

Kas antras vyresnis nei 30–40 metų amžiaus vyras kenčia dėl arterinės hipertonijos ir turi širdies bėdų. Vyrai gerokai dažniau nei moterys tampa insulto bei miokardo infarkto aukomis, o ir miršta 10–13 metų anksčiau už mus. To priežastis – jau minėtas itin prastas vyrų atsparumas nuolatiniam stresui.

Šios problemos esmė – hormonai. Vieni jų – pavyzdžiui, vadinamieji džiaugsmo ir malonumo hormonai, tokie kaip serotoninas, – praverčia švenčiant pergalę. Kiti hormonai, tokie kaip streso, padeda tą pergalę pasiekti.

Reaguodamas į išorinius dirgiklius organizmas – tiksliau, antinksčių liaukos, – mesteli kraujotakon didesnį ar mažesnį streso hormonų kiekį. Pagrindiniai smogikai jų gausiose gretose yra adrenalinas, noradrenalinas ir kortizolas. Jie užtikrina vyrams staigų energijos atplūdį, padeda mobilizuoti visas jėgas bei organizmo atsargas tam vieninteliam tikslui pasiekti. Tačiau tie patys hormonai daro siaubingą žalą ląstelėms bei audiniams, taigi joks stresas nepraeina be pasekmių.

Kad kompensuotų žalingą streso hormonų poveikį, vyrų organizmas išskiria testosteroną, o paskui – dar ir porciją džiaugsmo hormonų. Viso to rezultatas – vyras jaučiasi nugalėtoju, didvyriu, užkariautoju ir šiaip laimingu žmogumi, nes jo organizme pagaliau įsivyrauja hormonų pausiausvyra.

Tačiau kai stresas tampa nuolatine vyro egzistavimo terpe, adrenalino ir kortizolo kiekiai pradeda viršyti visas normas ir testosterono kiekis, tarsi pajutęs, jog neįveiks konkurencijos, palaipsniui ima mažėti. To pasekmės būna graudžios: vyras nuolat skendi nerimo ir susijaudinimo būsenoje, o pasitenkinimo, džiaugsmo ir sėkmės pojūčiai beveik visiškai atbunka. Padidėjęs adrenalino kiekis kraujyje didina arterinį kraujospūdį, „nuvaro“ širdį ir išsekina organizmo energijos atsargas. Sumažėjęs testosteronas sukelia apatiją, nutukimą ir impotenciją, o visa tai dėl suprantamų priežasčių tik dar labiau pablogina situaciją.

Ką daryti? Artimų žmonių geras žodis, pagyrimas – pagrindinis vaistas nuo streso. Vyras turi jausti, kad jis svarbus, sėkmingas, pripažįstamas ir šio to vertas šeimynykščių akyse. Juk net moksliškai įrodyta, kad savigarbos jausmas bei savo vertės suvokimas kaip niekas kita didina testosterono kiekį vyro organizme.

Kadangi vyro vidinis skatinimo mechanizmas – hormonai – būna sutrikę, artimieji turi tapti išoriniu skatinimo mechanizmu.

Tačiau svarbu valdyti ne tik emocijas. Vyresniems kaip 30-ies vyrams reikia reguliariai matuotis kraujospūdį. Tai padės laiku pastebėti pirmuosius negalavimo požymius, pakoreguoti gyvenimo būdą (ypač mitybą) ir taip galbūt išvengti nuolatinio vaistų vartojimo.

Trūksta saiko

[6043]

Antsvoris nėra tik moterų problema. Pasakyti, kad vyrus traukte traukia prie baltymais turtingo maisto, būtų tas pats, kas nepasakyti nieko. Nemaža dalis vyrų mėgsta pavalgyti daug ir riebiai.

Žinoma, kad riebus ir nesveikas maistas tiesus kelias į nutukimą. O šis vyrams ne tik sukelia tokias ligas, kaip aterosklerozė, hipertonija, išeminė širdies liga, bet dar ir kelis kartus padidina jų komplikacijų riziką.

Riebalinis audinys vyrams kaupiasi pilvo srityje ir ne tik sudaro daug buitinių nepatogumų – pavyzdžiui, su drabužiais. Minėtas audinys dar ir gausiai gamina biologiškai aktyvias medžiagas, slopinančias vyriškuosius lytinius hormonus – androgenus.

Tačiau anaiptol ne visi vyrai žino, kad atsikratę atliekamų kilogramų jie ne tik atsikratytų bėdų dėl potencijos, bet ir knarkimo.

Tik laikantis dietos galima išsivaduoti ir iš uždaro kankinančių sąnarių skausmų, stiprių vaistų ir nedarbingumo lapelių rato.

Ką daryti? Pirmiausia, galvoti, ką valgote. Vyro racionas turi būti įvairus, tai reiškia, kad reikia valgyti daugiau žuvies, daržovių, salotų.

Jeigu vyras jau turi bėdų dėl sveikatos arba antsvorio, dietos greičiausiai nepavyks išvengti. Geriausia strategija – palaipsniui į savo racioną įtraukti sveikesnį, mažiau kaloringą.

Kompleksai dėl paveldimumo

Genai dirba savo darbą ir su jais nepasiginčysi. Tai kartais sunku suprasti vyrams, kurie jauname amžiuje pradeda plikti.

Nustatyta, jog androgeninį plikimą (tokį, kuris atsiranda dėl paveldėtos plaukų folikulų savybės neįprastai reaguoti į normalų kraujyje esančių vyriškų lytinių hormonų – androgenų – kiekį) galima paveldėti tiek iš tėvo, tiek iš motinos giminės.

Androgeninis plikimas gali pradėti reikštis sulaukus vos dvidešimties. Plaukų slinkimas susijęs su testosterono kiekiu organizme. Šio tipo plikimui būdingas požymis – plaukai ima retėti ir kristi kaktos srityje bei ant viršugalvio, tačiau išlieka tokie pat tankūs ties smilkiniais ir pakaušyje.

Ką daryti? Kaip tikina gydytojai trichologai, kovoti su gamta – neverta. Kremai, specialūs šampūnai, vitaminai, fizioterapija suteikia tik laikiną efektą, t. y. sulėtinti procesą. Vienintelė tikra išeitis, deja, yra radikali – plaukų persodinimas.

Baubas, vardu gydytojas

Dar viena vyrų negalavimų bei trumpesnės jų gyvenimo trukmės priežastimi kai kurie specialistai laiko nenorą lankytis pas gydytojus. Stipriosios lyties supratimu ligos būna dvejopos: tos, kurios praeina pačios, ir neišgydomos. Tai kam tie daktarai reikalingi?

O gydytojai iš tikrųjų reikalingi tam, kad padėtų susidoroti su sveikatos problemomis, apie kurias vyras gali nė neįtarti, nes jų stadija dar labai ankstyva.

Ką daryti? Čia turėtų pagelbėti kiekvieno protingo žmogaus sveikas protas. Juk papračiau nugalėti baimę ir peržengti specialisto slenkstį nei kilti į kovą su skausmingomis, o kartais ir nepagydomomis ligomis.

Parengė Sandra Miškinienė

2017 02 04 07:45
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt