pirmadienis, spalio 18 d.
Svarbi įvaizdžio dalis, apie kurią dažnai pamirštame
Gražina Vasiliauskienė
Pixabay.com
Pokalbis

Visi norime daryti gerą įspūdį ir patikti kitiems. Rūpinamės savo išvaizda, drabužiais, šukuosena, makiažu, laikysena, bet pamiršta vieną labai svarbų mūsų įvaizdžio komponentą – balsą. Ir net nesusimąstome, kad patys kitų patrauklumą vertiname ne tik pagal jų išvaizdą, bet ir kalbą.

Žmonės, kurių pasirinkta profesija neverčia kontroliuoti savo balso, dažnai neįvertina jo reikšmės savo kasdieniame gyvenime. Profesionalūs dainininkai, aktoriai, lektoriai išmoksta valdyti ir branginti savo balsą, nes naudojasi juo kaip svarbiausia darbo priemone.

„Oi, koks bjaurus mano balsas!“ – pasako ne vienas išgirdęs savo kalbos įrašą. Vis dėlto verta įsidėmėti, kad balsas kaip ir bet kuris kitas organas gali būti treniruojamas, tada atsivers visos durys, kurios anksčiau buvo jums uždarytos. Kaip aplinkiniai suvokia ir priima žmogų, labai smarkiai priklauso nuo jo balso skambėjimo, garsumo, tono, tembro.

Niekam nebus malonu bendrauti su garsiai rėkiančiu, nemalonaus tembro, gergždžiančiu ar spiegiančiu balsu kalbančiu asmeniu. Balso garsumas yra kontroliuojamas kaip galima reguliuoti radiją, sukiojant garso rankenėlę. Pagal balsą mes nesąmoningai įvertiname pašnekovo kultūringumo lygį ir intelektą.

Pagal žmogaus balsą galima nustatyti jo charakterį, nuotaiką ir net dvasines savybes. Balso tembras kaip ir pirštų antspaudai būna individualus. JAV, Didžiosios Britanijos ir Italijos teisininkai balso įrašus laiko juridiniais dokumentais, kurių neįmanoma suklastoti.

Žmogaus balsas formuojasi veikiamas hormonų. Androgenų ir estrogenų santykis nulemia, ar balsas bus žemas, vyriškas ar aukštas, moteriškas. Tad vieni iš prigimties gauna malonų balsą, kitiems tenka gyventi su bjauriu. Ir tai – ne bėda. Yra išeitis. Balsą galima lavinti visą gyvenimą.

Sumaniai jį panaudojant, balsas ir kalba gali tapti galingu ginklu, veikiančiu pašnekovo pasąmonę.

Tikri balso valdymo profesionalai buvo senovės graikai. Garsus oratorius Demostenas, sykį minios apkaltintas dėl nesuprantamos kalbos, buvo priverstas daug mėnesių treniruoti savo kalbos aparatą. Užtat kita jo vieša kalba sulaukė nepaprasto pasisekimo.

Siekti tobulybės kalbėjimo mene dar ir šiais laikais gali padėti Cicerono – nepranokto oratorinio meno genijaus – veikalai .

Psichologai ištyrė pagrindines emocines žmogaus reakcijas į įvairius pašnekovo balso aukščio ir tembro variantus.

Aukštas ir skardus balsas asocijuojasi su jaunyste, energingumu ir, deja, nebrandumu. Pagal statistiką moterys ir ypač vyrai su tokiu balsu retai užima solidžius postus. Mokslininkai net nustatė įdomų dėsningumą: kuo aukštesnis balsas, tuo žemesnės pareigos.

Dar daugiau: čaižus, aukštas garsas pasąmonės suvokiamas kaip pavojaus signalas. Tad ilgą laiką skambantis toks balsas klausytojui sukelia diskomforto jausmą, jis nebetiki kalbėtojo sakomais žodžiais. Jautriam žmogui labai aukštas, čaižus balsas gali sukelti nerimą, galvos skausmą ir net pykinimą, pagreitinti širdies plakimą.

Žemo balso savininkams pasisekė geriau. Jie klausytojui asocijuojasi su intelektu, pasitikėjimu savimi, brandumu, savitvarda.

Žmogų su tokiu balsu aplinkiniai suvokia kaip išmanantį, vertą dėmesio, būna linkę pripažint jo autoritetą. Kuo žemesnis vyro balsas, tuo stipresnis ir labiau pasitikėjimo vertas jis atrodo moteriai.

Ne viena dailiosios lyties atstovė pajunta kylant romantiškus jausmus, kai išgirsta telefono ragelyje malonaus tembro nepažįstamo vyriškio balsą. Vien tik aksominis balsas gali sužadinti meilės jausmą. Mat jį nulemia didelis kiekis vyriškų lytinių hormonų. Girdintis tokį balsą pasąmonės lygmenyje nusprendžia, kad pašnekovas yra labai temperamentingas, seksualus.

Moteris su žemu „krūtininiu“ balsu, turtingu intonacijų, vyrams atrodo seksualesnė už monotoniškai skambančio aukšto „plono“ balso savininkes.

Kaip minėjome, balsą galima lavinti. Jo skambesį veikia ne tik prigimtis ir hormonų sistema, bet ir balso stygos, psichologinė būsena, emocijos, kvėpavimas ir protas.

„Teisingas kvėpavimas – gražus balsas“, – sako retorikos mokytojai. Nuo kvėpavimo priklauso jo tembras ir stiprumas. Kontroliuokite savo laikyseną. Kai laikysena būna taisyklinga, visi kvėpavimo organai užima patogią padėtį, oras cirkuliuoja laisvai. Garsas turi sklisti iš krūtinės. Pasitikrinti kūno padėtį galima paprastai. Užsidėkite ranką ant krūtinės. Jeigu ji vibruoja, jūsų laikysena teisinga.

Kvėpavimą ir garso skambesį galima treniruoti dainavimu. Dainuokite garsiai, kai liekate vieni namuose. Ypač tinka arijos ir melodingos liaudies dainos. Pūskite oro balionus – toks veiksmas stiprina kvėpavimo sistemą.

Kelis kartus perskaitykite nedidelį tekstą kaitaliodami intonacijas. Suteikite balsui ironijos, patoso, nuostabos, sarkazmo, įniršio, džiaugsmo, erotikos ir įvairių kitų emocijų atspalvį.

Mokykitės aiškiai formuluoti mintis. Taip išsivaduosite nuo „išdavikiško“ mąstymo garsiai per pauzes tarp prasmingų sakinių, nuo kalbėjimosi su savimi.

Kitas kalbėjimo kraštutinumas – tyliai, nesuprantamai murmant žodžius panosėje – taip pat yra netinkamas kaip ir bandymas žmogų „išversti iš kojų“ rėkimu. Treniruokitės, skaitykite garsiai tekstus, aiškiai artikuliuodami žodžius. Ir malonus balsas taps puikia jūsų įvaizdžio dalimi.

2021 08 31 09:06
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt