ketvirtadienis, gegužės 6 d.
Tamsi drama Aukštaitijoje: mokinys nuteistas už išžaginimą, trylikametė rinkosi abortą
Alfa.lt

Panevėžio apygardos teisme nuosprendžiu buvo užbaigta sunki byla, palietusi du jaunus gyvenimus – nepilnametis buvo nuteistas už išžaginimą, o seksualinės prievartos auka tapusi mažametė patyrė ir daugiau sukrėtimų – po nusikaltimo pastojo, vėliau jai buvo atliktas abortas.

Kaip įprasta tokio pobūdžio byloms, ši buvo išnagrinėta neviešai, siekiant apsaugoti tiek nukentėjusiosios, tiek nepilnamečio nuteistojo privatumą.

Nors iš bylos medžiagos galima įtarti, kad padarytą nusikaltimą buvo galima kvalifikuoti kaip lytinės aistros tenkinimą pažeidžiant mažametės apsisprendimo laisvę, bylą išnagrinėjusi teisėja Daina Vaidachavičienė įžvelgė prievartos elementų. Nuteistam paaugliui skirta pustrečių metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau jos vykdymas atidėtas dvejiems metams. Vaikinui taip pat skirtas 12 mėnesių laisvės apribojimas, per šį laiką nuteistasis turės tęsti mokslus arba susirasti darbą.

Viename Aukštaitijos miestelyje įvykdytas nusikaltimas buvo padarytas nenustatytu metu, tačiau paauglės nėštumo faktas paaiškėjo 2020 m. pirmoje pusėje, pirmojo Lietuvoje įvesto karantino metu. Vėliau konstatuota, kad tuomet 16 metų turėjęs iš daugiavaikės šeimos kilęs nuteistasis kurį laiką draugavo su trylikamete, kol galiausiai draugystė baigėsi seksualine prievarta. Tiek nuteistojo, tiek aukos artimieji apie šią draugystę žinojo – pats mokinys garsiai deklaravo apie savo santykius, leidimo draugystei prašė mažametės motinos.

Pastaroji teismui nurodė, kad paauglys su jos dukra draugauti pradėjo 2020 m. pavasarį, vaikinas išties klausė, ar gali draugauti su jos dukra.

Motina patvirtino, kad su juo kalbėjo, aiškino, kad jos dukrai tik 13 metų, kad gali būti tik draugystė, netgi parinko ištraukas iš įstatymų, nuo kiek metų galima draugauti, ir nusiuntė jam per feisbuką. Pasak moters, ji manė, kad vaikinas – normalus jaunas žmogus – viską suprato, todėl nieko blogo nematė dėl jų draugystės.

Moteris teigė, kad apie dukros nėštumą suprato pagal sunaudotas higienos priemones, o kilus įtarimui nupirko kelis nėštumo testus. Iš pradžių motina teigė negalvojusi, kad tarp dukros ir jos draugo galėjo būti lytinių santykių, tačiau, kai paprašė dukros padaryti šlapimo testą, šis parodė nėštumą. Atžala tvirtino, kad nutiko klaida, tačiau vėlesnio vizito pas ginekologą metu abejonių nebeliko.

Pasak motinos, dukra pati pasakė, kad ji darys abortą. Kai abortas buvo padarytas, dukra labai sielojosi ir gailėjosi.

Kaltu neprisipažino

Nuteistasis savo kaltės nepripažino ir tikino, kad jokios seksualinės prievartos nebuvo. Paauglys teigė, kad su drauge susipažino kieme, pradėjo bendrauti, susitikdavo po tris kartus per dieną. Po kurio laiko bendravimas pasikeitė, paaugliai pradėjo bendrauti artimiau, susitikėjo kiekvieną dieną, eidavo į lauką, leisdavo kartu laiką.

Anot mokinio, lytiniai santykiai buvo abipusiu noru, be prievartos – tiesiog vieną vakarą merginos namuose žiūrėjo filmą ir gulėjo lovoje, kai jis pasiūlė trylikametei pasimylėti, o ši sutiko. Pasak nuteistojo, paauglė pati nusirengė, atsigulė į lovą.

Anot paauglio, po to jie tiesiog gulėjo lovoje, žiūrėjo filmą, vėliau jis išėjo namo. Po to draugystė tęsėsi, kol galiausiai mergina pranešė, kad yra nėščia, tačiau daugiau nieko neminėjo. O po to nuteistasis sužinojo, kad buvo atliktas abortas.

Taip pat teigė ir nukentėjusi paauglė, aiškinusi, kad jokios prievartos nebuvo – draugas pasiūlė, o ji sutiko pasimylėti.

Kaltas

Teismo vertinimu, nors mergina sutiko su lytiniais santykiais, jų metu paauglė dar nebuvo sulaukusi tokio amžiaus, kad tinkamai suprastų, kas vyksta, o kartu pajėgtų apsispręsti.

„Nors kaltinamasis nesutinka su tuo, jog pasinaudojo bejėgiška būkle ir nukentėjusiąją išžagino, o savo parodymuose pabrėžia, kad nukentėjusioji sutiko su pasiūlymu lytiškai santykiauti ir nesipriešino jo veiksmams, tai kaltinamojo veiksmų kvalifikavimui įtakos neturi.

Pagal suformuotą teismų praktiką asmens nesutikimu gali būti pripažįstami ir tokie atvejai, kai kaltininkas pasinaudoja bejėgiška nukentėjusio asmens būkle, t. y. kai nukentėjęs asmuo savo nesutikimo neišreiškia dėl bejėgiškos savo būklės, kurią gali lemti amžius, dėl kurio toks asmuo negali tinkamai pasipriešinti kaltininkui, bei socialinė branda, dėl kurios jis nesuvokia arba ne visiškai suvokia su juo atliekamų veiksmų pobūdį ar jų esmę.

Lytinis santykiavimas su mažamečiu asmeniu paprastai vertinamas kaip pasinaudojimas bejėgiška nukentėjusiojo būkle, jei nukentėjusiajam nėra suėję 14 metų, nebent nukentėjusiojo sutikimas yra sąmoningas ir duotas suvokiant su juo daromų veiksmų pobūdį ir esmę. Priešingu atveju, net ir esant formaliam asmens sutikimui, veika vertinama kaip padaryta prieš nukentėjusiojo valią“, – rašoma teismo nuosprendyje.

Anot teisėjos, paauglys draugės mamos buvo perspėtas neturėti su jos dukra intymių santykių, jam buvo paaiškinta, kad tarp jų gali būti tik draugystė, kad jie yra dar maži tokiems santykiams, tačiau akivaizdu, kad šių perspėjimų vaikinas nesilaikė.

2021 04 28 11:55
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt