pirmadienis, kovo 1 d.
Trigubas Sokrato filtras: priešnuodis nuo apkalbų
Alfa.lt

Šis testas mus moko atkreipti dėmesį į neteisingus, įžeidžiančius ir beprasmiškus žodžius. Jį galima taikyti ne tik apkalboms, bet daugybei kitų gyvenimo atvejų, pavyzdžiui, filtruoti tam, ką matome socialiniuose tinkluose.

Trigubo filtro sąvoka susijusi su senovės graikų filosofo Sokrato istorija. Dauguma vadiną ją puikia gyvenimo pamoka, mokančia adekvačiai priimti gandus ir apkalbas.

Legenda pasakoja, kaip sykį į Sokratą kreipėsi vienas jo mokinių. Pastarasis buvo susijaudinęs ir papasakojo, kad sutiko vieną iš filosofo draugų, kuris negražiai apie jį prikalbėjęs.

Sokratas paprašė jaunuolio nusiraminti. Prieš perduodant žinią, jam reikėjo praeiti trigubą filtrą. Jeigu testas nebus atliktas, tai žinios neverta perduoti pašnekovui.

Trigubas Sokrato filtras

Graikų filosofas paklausė susijaudinusio mokinio: „Ar tu esi visiškai įsitikinęs dėl teisingumo to, ką ketini man pranešti?“ Mokinys trumpas susimąstė. Faktiškai jis negalėjo būti tikras dėl to, kad jam pasakė tiesą. Čia viskas priklausė nuo to, iš kurios pusės pažvelgsime. „Taigi, tu neįsitikinęs, kad pašnekovas pasakė tiesą?“ – reziumavo filosofas. Mokiniui teko pripažinti.

Po to Sokratas uždavė jam antrą klausimą: „Tu nori pasakyti man kažką gero ar blogo?. Mokinys atsakė, kad tame aiškiai nėra nieko gero. Priešingai. Jis buvo įsitikinęs, kad tai, ką pasakys, sukels mokytojui diskomforto jausmą ir stresą. Tada Sokratas pasakė: „Tu nori pasakyti man kažką bloga, bet nesi iki galo įsitikinęs, kad tai yra tiesa.“ Mokinys sutiko.

Tada Sokratas uždavė paskutinį klausimą: „Ar tai, ką nori pasakyti man apie mano draugą, kaip nors man padės?“ Mokinys suabejojo. Jis ir pats nežinojo, kiek naudinga mokytojui gali būti jo informacija. Galbūt draugai nustos bendrauti, bet atsižvelgiant į abejones dėl jos teisingumo, veikiausiai ji neduotų jokios naudos.

Tiesa, gerumas ir nauda

Po to filosofas nebenorėjo išgirsti to, ką jam pasakyti atėjo mokinys. Jis pasakė: „Jeigu nori pasidalyti su manimi neteisinga, nemalonia ir nenaudinga informacija, tai kam man ji?“

Tiesa, gerumas ir nauda – štai trys Sokrato filtro sudėtinės dalys. Jis manė, kad prieš sakant ką nors, reikia pirmiausia paklausti savęs: „Ar esu garantuotas dėl teisingumo to, ką ketinu pranešti? Kokia emocijas – geras ar blogas – tai sukels? Ar tikrai man reikia tai sakyti ir ar duos tai naudos?“

Praktiškas trigubo filtro panaudojimas

Realiame gyvenime labai nelengva atskirti tai, kas yra teisinga, gera ir naudinga. Štai kodėl kartais praverčia ir keli papildomi klausimai, kurie dar labiau padidina trigubo filtro testo efektyvumą..

Teisingumui patvirtinti

Ar turiu šios informacijos teisingumo įrodymų ar patvirtinimų? Ar galiu ja pasikliauti? Ar sugebėsiu įrodyti jos teisingumą kitiems? Ar esu pasirengęs dėl jos rizikuoti savo reputacija?

Gerumui patvirtinti

Ar ši informacija naudinga man asmeniškai ar kam kitam? Ar padarys ji mane ir aplinkinius geresniais žmonėmis ir sukels teigiamas emocijas? Ar pagerės padėtis tų, kuriems ji adresuojama?

Naudingumui ir būtinybei patvirtinti

Ar pagerins ši informacija mano ar pašnekovo gyvenimą? Ar turi ji praktiškos vertės jam? Kaip mano žinia paveiks kitą žmogų ir ar ji jam nepakenks?


Šaltinis: „Kluber“
2021 02 17 19:42
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt