antradienis, rugpjūčio 4 d.
Tu gali daugiau, nei manai galinti
tiesa.com

Ar dažnai gyvenime nuleidi rankas ir beviltiškai ištari: nieko negaliu pakeisti...? Gal – per dažnai?

Be abejo, būna aplinkybių, kurių negali pakeisti, arba pokyčiams reikia daugiau laiko: negalime susirasti naujo darbo per vieną minutę, negalime pakeisti kitų žmonių nuomonės ar veiksmų prieš jų valią. Galiausiai, negalime ištrinti savo praeities. Bet! Mes visada galime pakeisti savo požiūrį, įsitikinimus ir nuomonę apie tai, kas vyksta mūsų gyvenime.

Dar prieš 2000 metų graikų filosofas Epiktetas pasakė: “Žmones neramina ne tie dalykai, kurie atsitinka jų gyvenime, o jų susikurtas požiūris ir nuomonė apie tai.“ Tai patvirtina ir šiuolaikinis mokslas. Vienas žymių Amerikos psichologų, mokslų daktaras Albertas Ellis, sukūręs racionalaus emocinio elgesio terapiją, moksliškai įrodė, kad ne gyvenimo įvykiai yra mūsų sielojimosi priežastis, o mūsų reakcija į tai, kas vyksta.

Štai trys paprasti žingsniai, nuo kurių ir galite pradėti.

1. Padėkite protui nurimti. Kai esate neapibrėžtoje situacijoje, jūsų protas pradeda panikuoti. Todėl jam ir reikia padėti nurimti. Garsūs šūkiai „viskas bus gerai“ čia nepadės. Taip, gerai bus, bet dabar jūsų galvoje chaosas ir panika, ir neapgaudinėkite savęs – šią akimirką jums blogai. Kontrolę praradęs protas štampuoja mintis vieną po kitos, o su kiekviena nauja mintim kuriasi vis didesnė drama.

Nuraminkite šiuos begalinius plepalus, nesikabinkite į tas mintis. Tiesiog leiskite joms plaukti ir stebėkite jas, o garsiausioms – raskite argumentų, įrodančių, kad nėra jokios dramos, kad tai – laikinas reiškinys ir situacija, kurią jūs anksčiau ar vėliau išspręsite. Duokite sau laiko ir erdvės. Atsitraukite nuo situacijos ir pasižiūrėkite į ją iš šalies. Ar tikrai viskas taip dramatiška?

Leiskite sau pailsėti. Padarykite pauzę. Taip, jūs turite įsipareigojimų, jūs turite tikslų, šalia jūsų yra žmonės, kuriems rūpite. Bet pauzė jums būtina. Kitaip jūs sudeginsite save iš vidaus, prarasite likusią energiją, o rezultato negausite jokio.

Atkreipkite dėmesį, kad įtemptose situacijose kvėpavimas beveik sustoja, todėl pradėkite stebėti savo kvėpavimą ir kvėpuokite giliai. Raskite ramią vietą, kur galite pabūti vieni, ir įsiklausykite į savo vidų. Toks atsitraukimas – būtinas, kai atrodo, kad negali nieko pakeisti.

2. Sąmoningai nukreipkite dėmesį kitur. Kai jūs matote savo mintis, kai pripažįstate savo emocijas, jūs galite sąmoningai nukreipti dėmesį kitur – nuo to, kas jus tempia žemyn, į tai, kas jus įkvepia.

Susikoncentruokite į tai, ką galite padaryti šioje situacijoje – į konkretų, logišką ir svarbų veiksmą. Susitelkite į vieną vienintelį klausimą „Ką aš galiu padaryti?“ Užduokite jį sau dešimt, šimtą ar tūkstantį kartų. Ir atsakymai ateis. Aiškūs ir konkretūs. Nes... beviltiškų situacijų nėra, yra tik beviltiškai mąstantys žmonės. Neleiskite skausmui sunaikinti žinojimo, kad jums būtinai viskas pavyks.

3. Pajauskite savo kūną, atsipalaiduokite. Mūsų kūnas atspindi tai, kas vyksta mūsų galvoje: įtampos lygiu, kvėpavimo dažnumu, judesių greičiu. Kūnas reaguoja į kiekvieną mūsų mintį, į kiekvieną kilusį klausimą, į kiekvieną ištartą žodį. Kūnas ir protas – neatsiejami, o tai reiškia, kad vienas daro įtaką kitam. Ir jeigu šią akimirką jūsų protas vis dar panikuoja, padėkite jam nurimti pasitelkdami kūno pagalbą.

Atsistokite tiesiai, pajauskite visą savo kūną – kiekvieną kūno dalį, išsitieskite, atpalaiduokite pačius, atpalaiduokite veido raumenis. Nors ir nelabai norisi šypsotis – nusišypsokite sau. Giliai įkvėpkite ir iškvėpkite – tiek kartų, kiek norėsite. Pašokinėkite. Įsijunkite muziką ir pradėkite šokti. Šokite taip, kaip nešokote dar niekada. Strykčiokite, maivykitės, darykite kūlversčius. Darykite tai, ką norės daryti jūsų kūnas. Jums tereikia jį išgirsti.

2015 02 14 10:05
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt