trečiadienis, balandžio 14 d.
„UK Smiles“ odontologas: ką daryti, kad vaikai nebijotų dantų gydymo
tiesa.com

Vaikai nuo mažens turi begalę dantų problemų, tačiau jų gydymas – veikla, reikalaujanti ne tik specifinių žinių, bet ir tinkamo psichologinio pasiruošimo bei kantrybės, todėl ši veikla – ne kiekvienam. Nemažai darbo su vaikais turintis Londone esančios klinikos „UK Smiles“ gydytojas Paulius Stučinskas atskleidžia, kokie metodai jam padeda rasti bendrą kalbą su mažaisiais pacientais.

Pasak odontologo, vaikų nepasitikėjimas odontologais ar jų baimė nėra įgimta – tai savo atžaloms įdiegia tėvai, dalindamiesi nemaloniais prisiminimais iš savo vaikystės apie piktus gydytojus ir primityvius jų įrankius, sukeliančius skausmą, nors šiandien moderni technika nė iš tolo neprimena senosios.

Tėvai turėtų atsakomybę prisiimti ne tik dėl į vaikų sąmonę kalamo negatyvaus odontologo įvaizdžio, bet ir dėl mažųjų mitybos, kuri yra dažniausia dantų gedimo priežastis.

Gerai Jungtinės Karalystės lietuviams žinomoje klinikoje „UK Smiles“ jau 9 metus dirbantis P. Stučinskas papasakojo apie pagrindines vaikų dantų problemas, jų šalinimą bei elgesį, padedantį mažiesiems išvengti odontologo kėdės baimės.

– Viešumoje dažnai matome skelbimus apie siūlomas odontologų paslaugas suaugusiesiems, o apie vaikų dantukų gydymą – retai. Kodėl?

– Iš tiesų labai mažai odontologų specializuojasi šioje srityje – reikia kantrybės, išmanyti psichologiją, dažnai skirti kur kas daugiau laiko nei suaugusiesiems.

Pirmas vaiko vizitas į odontologo kabinetą dažniausiai yra tarsi išvyka į muziejų, prie problemos prieinama žaidimo forma, palaipsniui. Aš aprodau kabinetą, įrangą, leidžiu paliesti įrangą, žiūriu, kaip jie reaguoja į tam tikrus daiktus, žodžius, veiksmus ir tik vėliau, tarsi netyčia užsimenu apie dantis. Negalima jų išgąsdinti.

– O kokio amžiaus vaikus reikėtų pradėti vesti pas odontologus?

– Nuo mažumės. Vaikus tėvai gali atsivesti net tada, kai patys lankosi odontologo kabinete. Mažajam tai bus puiki proga susipažinti su juo iš arčiau, savo akimis pamatyti, kas vyksta – tai labai naudinga formuojant jo požiūrį, vaikas supras, kad odontologas nėra baubas.

Nes būtent tėvai tokį gydytojo paveikslą piešia vaikams, žinau, kad odontologu vaikai netgi gąsdinami kaip bausmės priemone: girdi, jeigu neklausyti, nuvesim pas blogąjį dantistą ir bus daug skausmo. Tai yra labai blogai, nes vaiko požiūris formuojasi iš pirmų išgirstų žodžių, pirmų pamatytų vaizdų.

Jeigu odontologas jam bus pristatytas kaip siaubas, jis gydytojo bijos visą gyvenimą, o jeigu – patraukliai, vaikas pas jį eis kaip pas draugą, kaip į mokyklą, kirpyklą ar kitas įprastas vietas.

– Taigi, kada ir kokios pirmosios vaikų dantukų problemos atsiranda, kokios yra jų priežastys?

– Vidutiniškai apie 2,5-3 metų vaikams ima formuotis vadinamasis „buteliuko kariesas“, kuris formuojasi dėl to, kad tokio amžiaus mažyliai dažnai burnoje laiko čiulptukus, per kuriuos iš buteliukų geria įvairiausius gėrimus, pavyzdžiui, sultis ar saldžią arbatą prieš miegą. Ta labai paranku tėvams – norėdami, kad vaikas vakare greičiau užmigtų, duoda jam buteliuką su saldžiu ir skaniu gėrimu, o cukrus per naktį daro savo blogą darbą dantukams.

Tai greitai pradeda matytis ant priekinių dantų, kurie atrodo tarsi surūdiję, praranda estetinį vaizdą – tai ir yra vadinamasis „buteliuko kariesas“. Norint jo išvengti, vaikui užmigus reikėtų bent nuvalyti priekinius dantukus drėgna servetėle ar marle, o geriau – vietoj saldžių gėrimų duoti vandens.

Apskritai, mityba yra pagrindinė vaikų dantų gedimo priežastis, ypač kenkia greitas maistas ir saldumynai, viskas, kieno sudėtyje yra cukraus, gazuoti gėrimai, o 3-5 metų vaikai itin mėgsta užkandžiauti ir ima tai, kas po raka papuola. Reikia žinoti ir tai, kad vaiko dantis dėl plonesnio emalio sluoksnio yra ne toks atsparus kenksmingoms medžiagoms, todėl ir grėsmė didesnė.

– Kokie požymiai turėtų tėvams būti signalu, kad vaiką kaip įmanoma greičiau vesti pas odontologą?

– Būtų geriausiai, kad kas pusę metų ateitų profilaktiniam pasitikrinimui, bent apžiūrėti burną, pasikalbėti. Žinoma, reikia reguliariai valyti dantis su mažiesiems skirtomis primonėmis. Tokiu atveju bus užbėgta bėdai už akių.

Tačiau dažniausiai vaikai atvedami tuomet, kai dantų gedimo procesas yra pažengęs ir pasekmės sunkiai atitaisomos, išsivysto didesni bei sudėtingesnio gydymo reikalaujantys sutrikimai. Pasitaiko atvejų, kai problemas pastebi ne tėvai, o mokyklos darbuotojai.

– Bet odontologo baimė egzistuoja, šie medikai vaikams dažnai asocijuojasi su keliamu skausmu. Kaip su šiuo mitu kovojate, juk šiuolaikinė moderni įranga suteikia galimybę dantis gydyti patiriant minimalų diskomfortą?

– Visko pagrindas yra kantrybė. Reikia įsiklausyti į vaiko žodžius, rasti bendrą kalbą su juo. Vis dėlto ne visada pavyksta tai pasiekti, tokiais atvejais vaikai nukreipiami į ligonines, kurioje dantys gydomi po sedacijos – nestipraus slopinimo medikamentais.

– Kokia Jūsų asmeninė patirtis?

– Didesnė dalis mažųjų mane laiko draugu. Tarp dabartinių mano pacientų yra tokių, kurie pirmą kartą su manimi susidūrė būdami maži vaikai ir lankosi iki šiol.

– Minėjote, kad vaikus į kliniką galima atsivesti ir tada, kai reikalų juose turi tėvai. Ar Jūsų darbovietėje – „UK Smiles“ yra galimybės laiką leisti mažiesiems, kol tvarkomi suaugusiųjų dantys?

– Žinoma. Būna taip, kad mama į kliniką užsuka iš mokyklos parsivesdama tris vaikus, ir jiems čia užtenka vietos. Kartu jie gali susipažinti su odontologais, iš arti pamatyti, kad šie gydytojai ir procedūros nėra baisūs.

Taip pat atsiranda proga žvilgtelti į vaikų dantis ir toks tarsi netyčinis jo apsilankymas klinika tampa nepastebima profilaktikos dalimi.

Naujoji „UK Smiles“ klinika
30 Vicarage Lane, Stratford, London E15 4ES

2018 02 02 13:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt