ketvirtadienis, rugsėjo 24 d.
Už vieną kokteilį – trys suknelės
tiesa.com

Kai Jungtinėje Karalystėje ar Airijoje įsikūrusios draugės papasakodavo, kad kone kasdien gali pasipuošti nauja palaidinuke ar įsisegti naujus auskarus, maniau, kad jos turbūt pasakiškai daug uždirba. Tačiau netrukus sužinojau, kad norint turėti gausybę madingų drabužių, batų, aksesuarų visai nereikia maišo pinigų, pakanka atrasti kelią į pigių prekių rojų – „Primark“ ar „Penneys“ parduotuves.

Jungtinėje Karalystėje turbūt nesutiksite tautiečio, kuris nebūtų girdėjęs apie „Primark“ parduotuvę, o Airijoje – apie „Penneys“. Jau seniai sklando gandai apie šių parduotuvių fenomeną.

 
Londone šią parduotuvę rasite vienoje žinomiausių pasaulyje – Oxford – parduotuvių gatvėje. Airijos sostinėje Dubline didžiulė „Penneys“ parduotuvė yra pagrindinėje O\'Connell gatvėje, kita rikiuojasi šalia žinomų prekės ženklų populiarioje apsipirkimo vietoje – Henry gatvėje.
 
Daugybę pagal naujausias mados tendencijas pasiūtų drabužių, avalynės, aksesuarų, namų apyvokos daiktų čia galima įsigyti nuo kelių eurų ar svarų. Štai iš kur kalbos, kad airės ir anglės po kiekvieno vakarėlio drabužius gali mesti į šiukšliadėžę, o namuose užuolaidas, lovų užtiesalus gali keisti nors ir kas savaitę.
 
Kur slypi pigių prekių fenomeno paslaptis? Ar ekonomistų prognozės apie drabužių kainų kilimą neužbaigs kelis svarus sterlingus ar eurus kainuojančių suknelių ir batelių eros?
 
Vilioja pigiomis prekėmis
 
Jeigu Lietuvoje dažnai pasigendama tarpinės grandies tarp vadinamųjų viduriniosios klasės parduotuvių ir pigių prekybos centrų nuosavų ženklų bei dėvėtų drabužių parduotuvių, tai Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje ir kitose šalyse šią rinką užima „Primark“, o Airijoje – „Penneys“ ženklo tinklas.
 
Bet kuris skeptikas patikins, kad ten net neverta kelti kojos, mat pigios prekės netrukus atsiduria šiukšliadėžėje. Tačiau jeigu pajamos gerokai sumažėjo, kokybės kartelę teks nuleisti ir, apsiginklavus kantrybe, drabužių, batų, aksesuarų, namų apyvokos daiktų ieškoti būtent čia. Taupantiems – čia tikras rojus.
 
Mažomis kainomis „Primark“ parduotuvėse iki šiol stebisi ir patys anglai. Kaip rašo „The Sunday Times“, čia galima apsipirkti už tiek pat, kiek kainuoja išgerti vieną kokteilį.
 
„Primark kokteilio iššūkis“ – taip pavadintą žaidimą aprašo laikraštis. Dvidešimt aštuonerių Lornai Kenyon ir jos draugams tai įprastas pasilinksminimo būdas. Pirmoji užduotis – nueiti į prabangų penkių žvaigždučių viešbutį „Claridge\'s“ ir bare užsisakyti alkoholinį kokteilį (kaina apie 17 svarų sterlingų, t. y., apie 66 LT). Jį išgėrus laukia linksmoji dalis – keliauti į „Primark“ parduotuvę ir įsigyti prekių už tokią pat sumą.
 
Ši žaidimo dalis netgi lengvesnė. Drabužiai, kurie kuriami pagal naujausius sezono mados vėjus, kainuoja apie 7 svarus sterlingų (27 litus), aukštakulniai bateliai – 10 svarų (39 litus). Jeigu viešbučio bare dar palikote arbatpinigių, „Primark“ parduotuvėje už 3 svarus (12 litų) dar galite išsirinkti elegantišką delninukę.
 
Kainos šoktels 8 procentais?
 
Anksčiau šiose parduotuvėse daugiausia apsipirkdavo mažas pajamas gaunantys žmonės. Ir pirkdavo ne tik drabužių, avalynės, aksesuarų, bet ir namų apyvokos daiktų. Tačiau sunkmetis gerokai pakoregavo ir vadinamos viduriniosios klasės įpročius – vis daugiau jos atstovų persiorientuoja ir ateina pirkti į „Primark“ ar „Penneys“ parduotuves.
 
Skaičiuojama, kad šiuo metu prekybos centrų nuosavų ženklų drabužių pardavimai sudaro apie ketvirtadalį visų parduodamų drabužių Didžiojoje Britanijoje. Palyginimui, prieš penkiolika metų tai sudarė vos 3 procentus. Šioje konkurencinėje kovoje „Primark“ ar „Penneys“ su savo mažomis kainomis yra nepavejami.
 
Tačiau kai ekonomistai vis garsiau ėmė kalbėti apie galimą drabužių kainų kilimą, daugelis sunerimo, kad tai užbaigs pigių prekių parduotuvių erą. Teigiama, jog drabužiai brangs dėl to, kad medvilnės kainos siekia penkiolikos metų aukštumas, Kinijoje didelė infliacija, be to, kitąmet iki 20 procentų padidės pridėtinės vertės mokestis.
 
Tai, kad dėl išaugusių mokesčių kitąmet gali didėti prekių kainos, pranešė ir „Primark“ valdanti „Associated British Foods“ (ABF).
 
Augantys mokesčiai gąsdina ne tik pigių prekių pardavėjus. Kaip „The Sunday Times“ sakė į viduriniosios klasės pirkėjus orientuoto „Next“ tinklo vadovas Lordas Wolfsonas, kitąmet drabužiai vidutiniškai turėtų pabrangti 8 procentais. To priežastis – infliacija Azijos šalyse ir aukštos fabrikų darbo kainos.
 
„Per pastaruosius penkiolika metų nematėme, kad drabužiai brangtų. Mes nežinome, kaip tai paveiks mūsų pirkėjus. Spėju, kad tai sumažins paklausą“, – liūdnai prognozavo jis.
 
Dairosi į pigesnes šalis
 
Drabužių kainų kilimas prognozuojamas dėl daugelio priežasčių. Pirmiausia, medvilnės kaina šį ketvirtį yra padidėjusi maždaug 50 procentų. Taip pat turi įtakos ir didelė infliacija Kinijoje bei Indijoje. Realus pagrindas kilti kainoms – ir pridėtinės vertės mokesčio didinimas.
 
Nors iš pirmo žvilgsnio trečdaliu sumažėjęs medvilnės derlius Pakistane atrodo niekaip nesusijęs su pūstais sijonėliais „Primark“ parduotuvėje Londone, tačiau šį žaliavos nepriteklių tiesiogiai pajus pagrindinės šalys gamintojos – Kinija, Indija ir Amerika. Į tokius globalinius pokyčius greitai sureagavo ir medvilnės augintojai, tad neabejojama, kad tai gerokai paveiks medvilnės kainą rinkoje. Finansų ekspertai neabejoja, kad būtent kainų augimo procesas labai paveiks medvilnės augintojų ateitį.
 
Gamintojams daug nerimo kelia ir auganti infliacija. Kai kas suskubo persiorientuoti ir perketi gamybą į pigesnes šalis. Pavyzdžiui, „New Look“ ir „Primark“ kai kuriuos fabrikus iš Delio, Pietų Kinijos ir Turkijos, kur kainos ėmė augti kartu su maisto kainomis, perkėlė į Bangladešą ir toli nuo jūros esančią Kinijos dalį.
 
Verslininkai mano, kad Jungtinėje Karalystėje drabužių kainos neabejotinai kils ir dėl pridėtinės vertės mokesčio: nuo kitų metų sausio jis didės nuo 17,5 proc. iki 20 proc.
 
Neatmetama, kad drabužių kainoms įtakos gali turėti ir valiutų kursų svyravimai.
 
Nebrangs džinsai ir marškinėliai?
 
Kad tokios prognozės nėra iš piršto laužtos, jau dabar patvirtina augančios drabužių ir kitų prekių kainos.
 
Nacionalinis statistikos biuras pranešė, kad drabužių ir avalynės kainos Jungtinėje Karalystėje liepos ir rugpjūčio mėnesiais išaugo maždaug 2,8 proc. – daugiau nei dvigubai palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.
 
Nuo jų neatsilieka ir maisto produktai bei nealkoholiniai gėrimai. Duonos ir kitų grūdinių produktų kainos išaugo 1,2 proc., taip pat brango žuvis, aliejus, cukrus, džemas, sirupas, šokoladas.
 
Ar su šiuo kainų augimu nesibaigs ir pigių prekių fenomenu laikomų „Primark“ ir „Penneys“ era?
 
Šiuos tinklus valdančio „Associated British Foods“ vykdomasis direktorius George‘as Westonas sutinka, kad šių tinklų populiarumą lemia mažos prekių kainos, tačiau jis įsitikinęs, kad nepaisant nuogąstavimų, jog kiti metai bus sunkūs, tai nebus pigios mados eros pabaiga.
 
Pasak jo, kainų kilimas bus „protingas“, ir neabejojama, kad gerokai mažiau patuštins pirkėjų pinigines, nei tai ketina daryti į viduriniąją klasę orientuoti gamintojai.
 
Rinkos specialistai prognozuoja, kad nuosavus prekės ženklus turintys tinklai, pavyzdžiui, „Tesco“, stengsis nedidinti drabužių, kurių pardavimai sudaro tik nedidelę dalį, kainų, o bandys tai kompensuoti kitų prekių prekyba.
 
Spėjama, kad kainų kilimas neturėtų paliesti dažniausiai perkamų pigiausių drabužių – marškinėlių ir džinsų, tuo tarpu kiti drabužiai greičiausiai brangs.
 
Tačiau G. Westonas įsitikinęs, kad tai tikrai nesužlugdys „Primark“ fenomeno: „Per pastaruosius penkiolika metų šis sektorius augo sparčiau nei bet kuris kitas. Todėl teigti, kad kainų infliacija taps jo gyvavimo pabaiga, tikrai yra begėdiška.“

2010 10 28 11:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt