pirmadienis, liepos 13 d.
Vegetarų dieta mažyliams? Nerekomenduotina
tiesa.com

Vegetarizmo idėjos populiarėja, daugelyje Vakarų Europos valstybių apie 20 proc. gyventojų yra vegetarai. Lietuvoje vegetarų yra tik apie 5 proc., bet šis skaičius ir čia auga. Be abejo, suaugusieji gali rinktis, kaip maitintis, ir mėsą pakeisti kitais subalansuotos mitybos produktais, bet vaikų mitybos specialistai perspėja, kad augančiam organizmui mėsa būtina, antraip gali sutrikti vaiko raida.

Šeimos gydytoja Dalia Jurevičiūtė pataria kūdikį pradėti pratinti nuo liesos mėsos, pavyzdžiui, paukštienos ar triušienos. Pasak jos, vegetarų dietos kūdikiams nerekomenduojamos, nes neužtikrinamas sparčiai augančio organizmo energinis, taip pat geležies, cinko, kalcio, vitaminų BD, B12 ir D poreikis, ir tai yra vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių, skatinančių augimo sutrikimus, psichomotorinės raidos sulėtėjimą ir rachitą. Kūdikių ir vaikų maisto poreikiai labai skiriasi nuo suaugusiųjų, todėl negalima jų suvienodinti – svarbiausia, kad vegetarai tėvai nebūtų kategoriški ir leistųsi į diskusijas bei pamąstymus kartu su gydytojais, kurie patars, kokia mėsa yra tinkama mažyliui.

Liesos mėsos, kuri yra sveikesnė už riebią, rekomenduojama pradėti duoti vaikui nuo 6 mėnesių. Iš visų mėsos rūšių bene liesiausia ir vaikui tinkamiausia yra paukštiena – vištiena, kalakutiena ar strutiena. Nors dažnai kalakutiena įvardijama kaip viena sveikiausių, vaikui ne mažiau naudinga ir vištiena. Svarbu atkreipti dėmesį, kad vištiena bus liesesnė tuomet, kai prieš ją gaminant bus pašalinta odelė ir matomi riebalai, kurie organizmo pasisavinami 100 proc. Biologiškai vertingiausia paukštienos dalis – krūtinėlė ar minkšta šlaunelių mėsa.

Delikatesinė mėsa, tokia kaip triušiena ar jautiena, taip pat yra tinkamas pasirinkimas. Nerekomenduojama mažyliui duoti žvėrienos ir laukinių paukščių, pavyzdžiui, ančių ar žąsų, mėsos, nes ji yra kur kas riebesnė. Jaunų gyvūnų mėsa yra lengviau virškinama ir įsisavinama, nes joje mažiau jungiamojo audinio.

Pienui alergiškiems kūdikiams ir vaikams labiausiai tinka vištiena, triušiena ar strutiena, o netoleruojantiems kiaušinių – galvijų mėsa. Gydytojai atkreipia dėmesį, kad dažnai alergijos yra išaugamos, todėl, jeigu vaikas netoleravo kokio nors maisto produkto, tikėtina, kad pradės jį toleruoti augdamas ar jau suaugęs.

Kūdikiui patiekiamą mėsą svarbiausia gerai paruošti: smulkiai pertrinti, supjaustyti ir sumalti. Kai vaikui atsiranda noras kramtyti (maždaug 8–9 mėn.), pakaks mėsą supjaustyti peiliu, malti jos nebereikia. Kalbant apie terminį apdorojimą, naudingiausia yra garuose virta mėsa, tačiau vaikui galima duoti ir troškintos mėsos. Keptos ar rūkytos mėsos galima duoti vaikams tik nuo trejų metų – ir nedažnai. Mėsos kūdikiui pakanka duoti vieną kartą per parą po 40–60 g.

Į savo mitybą dėmesį atkreipti reikėtų ir kūdikį žindančiai mamai. Jai rekomenduojama valgyti vištienos krūtinėlę, triušieną, jautieną ir liesą žuvį, o štai kiaulienos, avienos ar antienos derėtų vengti. Mamoms mityba turi įtakos ir kūdikiui, todėl to, kas nerekomenduojama mažyliui, reikėtų atsisakyti ir mamai.

Gydytojai atkreipia dėmesį, kad mažylis gali atsisakyti valgyti tam tikrą patiekalą, tai yra normalu ir jokiu būdu nelaikytina maisto netoleravimu. Tiesiog gali prireikti 8–10 bandymų, kol vaikas pripras prie skonio ir jį pripažins.

2015 03 07 11:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt