ketvirtadienis, lapkričio 26 d.
Verkiu dėl menkniekių
Alfa.lt

Pernelyg jausmingi žmonės gali apsiašaroti, tiesiog pažvelgę pro langą, žiūrėdami graudžią filmo sceną, apsiverkti nuo atsitiktinai išgirsto žodžio... Ašaros ima riedėti staiga, ir jų neįmanoma sulaikyti. Kur glūdi tokio perdėto jautrumo priežastis?

„Aš nuo vaikystės gėdijausi verkti, – pasakoja Elena (39 m.). – Sykį man teko išeiti iš klasikinės muzikos koncerto, nes buvau pamiršusi pasiimti popierinių nosinaičių. Man buvo gėda prieš sūnų – aš negalėjau prieš miegą perskaityti jam pasakos iki galo: kai princas ruošėsi vesti princesę, man verksmas užgniaužė gerklę. Norėjau išsigydyti nuo savo verksmingumo, kreipiausi į psichoterapeutą. Kartu mes išsprendėme nemažai mano problemų, tačiau akys nenustojo ašaroti. Galiausiai aš sugebėjau priimti šį savo bruožą kaip savo ūgį ar ypatingą akių spalvą. Daugiau aš negraužiu savęs dėl savo ašarų. Tiesiog išsitraukiu nosinę ir nusausinu akis.“

Kodėl taip vyksta?

Per ilgai tvardžiausi

„Tokios netikėtos ašaros nebūna be priežasties, – rašo psichologė Ina Šifanova portale „Pychologies“. – Tarkime, vadovas mane sukritikavo, ir aš pradėjau verkti. Bet jei geriau susimąstysime apie tai, kas dar vyksta tuo momentu, tikriausiai paaiškės, kad pašlijo santykiai su artimaisiais arba susipykau su drauge, kažkas mane įskaudino ar įžeidė. O vadovo replika buvo tik paskutinis lašas. Mes dažnai ilgai kenčiame, tvardomės, stengiamės neparodyti savo silpnumo. Nuo to kaupiasi įtampa, kurią ir atlaisvina netikėtos ašaros. Jos tarsi išvaduoja mus. Priėmę savo silpnumą ir savo liūdesį, mes galime vėl sukaupti jėgas ir gyventi toliau.“

Prisimenu praradimus

„Mūsų pasąmonė saugo visa tai, ką mes išgyvenome, viską, kas įvyko su mumis praeityje, – aiškina psichologė. – Atsitiktinis daiktas ar garsų derinys, kvapas, bet kokia detalė iš dabarties, kurios sąmonė net nepastebi, gali sugrąžinti mus į praeitį.“ Jeigu tai malonus prisiminimas, mes jaučiame šilumą, džiaugsmą, jeigu skausmingas, tai galime apsiverkti, nesuprasdami, kas su mumis vyksta.

Ašaros – tai mūsų atvirumo, net trapumo išraiška.

Kai mes verkiame, nesistengiame sulaikyti ašarų, atsiranda šansas suvokti, su kuo iš tikrųjų susiję mūsų jausmai. Tačiau tai ne visada įmanoma padaryti be psichoterapeuto pagalbos. Kai kuriuos sąryšius pasąmonė slepia nuo mūsų labai giliai.

Asmeninė patirtis

40-metė Zina sapnavo katiną. Tarytum nekaltas sapnas, bet ji po to verkė visą dieną. Ir vėliau prisiminusi jį pajusdavo nenusakomą liūdesį. Tik susitikusi su psichologu, kai su juo analizavo asociacijas, ji prisiminė, kad jos motina kadaise turėjo katiną. Motina mirė prieš metus. Zina buvo įsitikinusi, kad jau atgedėjo. Jis ne iškart sugebėjo nustatyti tą ryšį – kad iš tikrųjų ji verkė dėl savo motinos.

Man reikia užuojautos

„Ašaros – tai pagalbos prašymas, – pasakoja Ina Šifanova. – Kai palaikymo ir užuojautos poreikis pasidaro labai aštrus, mes galime netikėtai pravirkti ir tuo atkreipti į save kitų dėmesį. Tuo metu mes sutrinkame dėl to, kad apsiverkėme kaip mažas vaikas. Šis pasąmonės mechanizmas iš tikrųjų atsiranda vaikystėje. Garsus verksmas – vienintelė galimybė kūdikiui atkreipti į save motinos dėmesį. Suaugę mes galime nesąmoningai sugrįžti prie šito būdo, kai mums būna sunku išsakyti savo poreikius žodžiais.“

„Vyrai geriau įpratę suvaldyti savo emocijas, bet ir jie verkia, – tikima psichologė. – Ašaros – tai mūsų atvirumo išraiška, net bejėgiškumo, nesaugumo. Todėl jos apdeda nustatyti glaudesnius ryšius su kitais žmonėmis.“

Ką daryti?

Leisti sau paverkti

Pasirinkite tam ramią vietą, kur niekas jums netrukdytų pabūti vienumoje. Pripažinkite savo silpnumą ir netobulumą, leiskite sau išlieti savo jausmus, taip pat ir liūdesį bei skausmą. Tai ir reiškia gyventi ir būti savimi.

Pakelkite savo savivertę

Pirmas žingsnis – liautis save kritikuoti, taip pat ir dėl per didelio jautrumo bei sentimentalumo. Ypatingai tai svarbu, jeigu bet kokia pastaba jums iššaukia ašaras.

Paprašyti pagalbos

Pagalvokite, ar mokate tai daryti, ar stengiatės savarankiškai susidoroti su bet kokiai nemalonumais? Mums visiems kartais prireikia palaikymo, pagalbos arba tiesiog užuojautos.

2020 09 06 08:41
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt