trečiadienis, rugsėjo 23 d.
Vingiuotas „Audi“ kelias
tiesa.com

Dabartinis „Audi“ logotipas – keturi sujungti žiedai – atsirado 1932 metais , kai „Audi“, „Horch“, DKW ir „Wanderer“ buvo sujungtos į vieningą koncerną, pavadintą „Auto Union AG“ („Autosąjunga“). Tiesa, iš pradžių jis buvo naudojamas tik ant „Audi“ sportinių lenktyninių automobilių, kiti gamintojai naudojo savuosius.

1933–1939 metais „Auto Union“ gamyba ir pardavimai sparčiai augo, ir Antrojo pasaulinio karo išvakarėse ji tapo antra po „Opel“ didžiausia Vokietijos kompanija pagal parduodamų automobilių kiekį. Koncerno, kuriam priklausė apie 20 procentų Vokietijos rinkos, pardavimai per tą laikotarpį išaugo nuo 65 iki 276 milijonų reichsmarkių, o darbuotojų skaičius nuo aštuonių iki 23 tūkstančių. Karo išvakarėse koncernas per metus gamino beveik 60 tūkstančių motociklų ir 67 tūkstančius automobilių (nuo „Auto Union“ veiklos pradžios „Horch“ mašinų gamyba padvigubėjo, „Wanderer“ išaugo penkis kartus, o „Audi“ – dešimt kartų, ypač didėjant mažų ir vidutinių automobilių poreikiui). „Auto Union“ gamino ketvirtį naujų rinkoje pasirodančių automobilių, o vien DKW – trečdalį visų šalies motociklų.

Išnyko 25 metams...

Tačiau prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas užbaigė visas šias linksmybes. 1939-ųjų viduryje „Audi“ automobilių gamyba buvo sustabdyta, gamykla restruktūrizuota karo reikmėms (ten pradėti gaminti varikliai ir pabūklai), o pats „Audi“ pavadinimas išnyko iš automobilių pramonės žemėlapio net 25 metams. Paskutinius civilinius automobilius DKW bei „Horch“ pagamino 1940 metais, ir nuo tol buvo priverstos gaminti karinius motociklus, sunkvežimius ir visureigius. 1941 m. buvo nutraukta „Wanderer“ automobilių gamyba (o pati gamykla Chemnice, gaminusi tankų variklius, buvo visiškai nušluota nuo žemės paviršiaus 1945 metais).

Per karą visos „Auto Union“ gamyklos buvo stipriai subombarduotos ir sugriautos, o tai, kas išliko, atiteko sovietams – likusi gamybos įranga buvo išmontuota ir išgabenta į rytus kaip reparacijų mokesčio dalis.

1948 metais „Auto Union AG“ buvo likviduota, o pats kompanijos pavadinimas buvo išvis išbrauktas iš komercinio registro sąrašų. Cvikau mieste buvusios „Audi“ gamyklos vietoje atsirado „liaudies gamykla“ „Automilwerk Zwickau“, 1949 metais pradėjusi gaminti prieškarinius „Audi“ modelius, pavadintus IFA F8 ir IFA f9. 1957 metais toje gamykloje pradėti gaminti garsieji Rytų Vokietijos automobiliai „Trabantai“ (pats pavadinimas „Trabant“ reiškia „palydovas“, nes taip jie buvo pavadinti sovietinių „sputnikų“ garbei), kurių gamyba tęsėsi iki pat 1991 metų, iki gamyklą įsigijo „Volkswagen“ koncernas.

Atgaivinta Bavarijoje

Trys tūkstančiai „Auto Union“ patentų bei apie penkis tūkstančius buvusių darbuotojų išgyveno karą ir atsidūrė Vakarų Vokietijoje.

Kompanija buvo atgaivinta Bavarijos mieste Ingolštate 1949 metais. Apgriautoje karinėje gamykloje, kurioje jau nuo 1945 metų pabaigos buvo gaminamos atsarginės dalys tiems per karą išlikusiems 60 tūkstančių prieškarinių „Auto Union“ automobilių, „Maršalo plano“ pinigais finansuojama DKW pradėjo gaminti džipus „Munga“ (kurio technologiniu ir dizaino pagrindu vėliau buvo sukurta visa „Audi Quattro“ koncepcija). Netrukus buvo atgaivinta DKW motociklų gamyba, pradėti gaminti mikroautobusai.

1954 metais „Auto Union“ paskelbė apie savo pirmąjį pelną, o kitais metais kontrolinį „Auto Union“ akcijų paketą įsigijo Vakarų Vokietijos plieno pramonės karalius Frederickas Flickas. 1957 m. jis įkalbėjo „Daimler-Benz“ koncerno vadovus perimti „Auto Union“ valdymą, ir 1958 metais „Daimler-Benz“ įsigijo kontrolinį „Auto Union“ akcijų paketą su visais dešimčia tūkstančių darbuotojų – taip jiems kuriam laikui pavyko tapti didžiausia automobilių gamintoja Vakarų Vokietijoje. Iš pradžių „Daimler-Benz“ dosniai finansavo naujo mažalitražio automobilio „DKW Junior“ kūrimą ir gamybą, tačiau pralenkti kitų rinkoje užtikrintai dominuojančių mažalitražių automobilių gamintojų „Volkswagen“ ir „Opel“ nepavyko. Palaipsniui „Daimler-Benz“ vadovai apskritai prarado susidomėjimą „Auto Union“ ir nusprendė ją parduoti.

Naują modelį kūrė slapta

1964 metais „Volkswagen“ įsigijo „Auto Union“ gamyklą Ingolštate kartu su visais kompanijai priklausančiais prekių ženklais. Iš pradžių ta gamykla buvo naudojama kaip linija surinkti 60 tūkstančių naujų „Volkswagen Beetle“, kol naujieji savininkai svarstė, kaip restruktūrizuoti kompaniją. „Volkswagen“ vadovai buvo apskritai labai priešiškai nusiteikę „Auto Union“ istorinės praeities, ypač DKW, didžiausios nacių karinių mašinų gamintojos, atžvilgiu. 1965 m. DKW prekės ženklas buvo oficialiai likviduotas, o turimi 30 tūkstančių DKW automobilių nurašyti į metalo laužą. Tuometinis „Volkswagen“ koncerno vadovas Heinzas Nordhoffas netgi buvo oficialiai uždraudęs „Auto Union“ darbuotojams kurti ir finansuoti naujus modelius, todėl bijodami, kad kompanijos istorija galutinai išnyks po „Volkswagen“ ženkliuku, „Auto Union“ inžinieriai naują automobilį F103 kūrė slapta. Išvydęs prototipą H. Nordhoffą liko sužavėtas, ir pagerbdamas „Auto Union“ darbuotojus už ryžtą, pakvietė juos siūlyti naujo modelio pavadinimą. Daugiausiai pasiūlymų buvo atgaivinti „Audi“. Vertinant iš istorinės perspektyvos, „Audi“ prekės ženklas taip pat kėlė mažiausiai sąsajų su nacistiniu periodu, ir taip 1968 m., oficialiai F103 modelį pervadinus „Audi 100“, šis prekės ženklas atgimė su nauja jėga.

Prabangių automobilių varžovė

Siekiant išplėsti atgaivintojo „Audi“ gamybinius pajėgumus, „Volkswagen“ įsigijo kitą seną Vokietijos automobilių gamintoją NSU („Neckarsulm Strickmaschinen Union“ – „Nekarsulmo mezgimo mašinų sąjunga“. Šis istorinis pavadinimas atsirado 1873 metais, kai Redlingene buvo įkurta mezgimo mašinas gaminanti kompanija) ir sujungė „Audi“ ir NSU į „Audi NSU Auto Union AG“ (paskutinis automobilis su NSU ženklu Ro 80 buvo pagamintas 1973 metais), ir nuo tol visa naujoji kompanijos produkcija jau buvo žymima „Audi“ žiedais. Buvusiose NSU gamyklose netoli Štutgarto pradėti gaminti „Audi 100“ ir „Audi 200“ automobiliai, taip pat surenkami kai kurie „Porsche“ modeliai. Šiuo metu ten gaminami „Audi A6“, „Audi A8“ ir “Audi R8“ serijų automobiliai.

1972 metais pradėta gaminti „Audi 80“ automobilių serija. 1974 metais pagamintas „Audi 50“, kuris netrukus buvo pervadintas „Volkswagen Polo“, vėliau „Golf“, taip davęs pradžią visai naujai mažalitražių automobilių koncepcijai.

1985 m. „Auto Union“ ir NSU prekės ženklai buvo oficialiai likviduoti, o pati kompanija pervadinta „Audi AG“. Šiandien „Audi“ su būstine Ingolštate, kaip „Volkswagen“ automobilių koncerno padalinys, prabangių automobilių rinkoje varžosi su „Mercedes“ ir BMW.

Pagal www.elegancija.eu

2015 04 11 08:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt