sekmadienis, birželio 7 d.
Viskis – tai politika
tiesa.com

Ar Jums niekada nebuvo iškilęs klausimas, kodėl pasaulyje – net ir angliškai kalbančiose jo dalyse – nepaisant dominuojančio airiško, škotiško, amerikietiško ar kanadietiško viskio, nėra tokio dalyko kaip „angliškas viskis“? Nors viskis kadaise buvo gaminamas ir Anglijoje (daugiausia šiauriniuose regionuose), tačiau jis niekada netapo nacionaliniu šios šalies gėrimu.

Manoma, kad viskis, viduramžiais atkeliavęs į Angliją iš Airijos, būtent iš tos pačios Anglijos iškeliavo į Škotiją ir joje paplito taip pat, kaip ir Airijoje. Viskis buvo gaminamas ir Velse XIX–XX a., tačiau, kaip ir Anglijoje, neprigijo. Kodėl?

Anglija – alaus ir džino šalis

Priežastys buvo kelios, ir gana paprastos. Visų pirma, anglai gamino geriausią pasaulyje džiną, todėl dar vienas distiliuotas gėrimas šaliai nebuvo ypatingai reikalingas. Antra, angliškos vasaros yra trumpos ir gana vėsios, tad alaus fermentavimui sąlygos palankios ištisus metus – anglai dar iki mechaninių šaldytuvų atsiradimo galėjo gaminti puikų alų bet kuriuo metų laiku. Tai kam vargti su distiliacija? Anglai anksti suprato, jog airiai ir škotai viskį moka gaminti geriau, tad niekas nematė priežasčių su jais konkuruoti. Taip angliško viskio gamyba nunyko, nes visiškai nerado masių palaikymo – jos mieliau rinkosi lengviau pagaminamą ir visus metus prieinamą alų.

Anglai negeria daug spirituotų gėrimų, ir viskis čia neprigijo, kaip, tarkime, Amerikoje ar Kanadoje. Kaip minėta, anglai tebegamina geriausią pasaulyje džiną, tačiau jis visada buvo labiau klasinis, nei nacionalinis gėrimas – iki pat XX amžiaus vidurio buvo laikoma, kad džinas yra jūreivių, kolonistų ir viduriniosios klasės gėrimas. Anglai turi skirtingas nei airiai ar škotai alkoholio vartojimo tradicijas, sąlygotas religinių skirtumų, ypatingos darbo ir santykių šeimoje etikos. Alus – taip, tačiau viskis – ne pats geriausias gėrimas tomis gyvenimo sąlygomis. Tarkim, Vokietijoje ar Austrijoje taip pat gaminami spirituoti gėrimai, tačiau sąlygos alaus gamybai ir vartojimui yra tokios palankios, jog spirituoti gėrimai neturi užvaldę didelės alkoholinių gėrimų rinkos dalies.

Ką remiate Jūs?

Jei esate katalikas arba protestantas, kitą kartą, besirinkdami viskį savo šventiniam stalui ar maloniam pavakarojimui, pagalvokite, į kurią stovyklą iškeliaus už butelį sumokėti pinigai. Jei domitės Didžiosios Britanijos ir jos kolonijų (tarp jų Airijos) istorija, atminkite – kiekvienas viskis, ypač airiškas, turi savo politinę platformą.

Bet kuris airiškas ir škotiškas viskis yra laikomas „katalikų“ arba „protestantų“ gėrimu (nors savo prigimtimi viskis tegali būti tik „katalikiškas“), ir jo pasirinkimas ne tik netiesiogiai pabrėžia jūsų poziciją Šiaurės Airijoje kovojančių šalių atžvilgiu, bet ir tiesiogiai kurią nors jų paremia pinigais. Didžioji Britanija yra kupina tokių simbolių, pradedant aludžių pavadinimais (katalikiškojo pavadinime niekada nebus tokių žodžių, kaip „karališkas“, „karalius“ ar „karalienė“), ir vardais (protestantai niekada nepavadins savo sūnaus Patriku), bei baigiant sirgimu už futbolo klubus (priklausomybė kuriai nors religinei konfesijai iš anksto nulems, kurį iš dviejų pagrindinių Škotijos futbolo klubų remsite – „Rangers“ (protestantus) ar „Celtics“ (katalikus))?

Todėl ir kalbant apie viskius, randamus Lietuvos parduotuvėse, atminkite:

·         Pačioje seniausioje airiško viskio darykloje, įkurtoje 1608 m., gaminamas viskis „Bushmills“ yra laikomas „protestantišku“ (nors pirmasis daryklos valdytojas buvo katalikas). Katalikų darbininkai buvo net išmetami iš „Bushmills“ gamyklų dėl savo tikybos, ir jau kelis amžius Airijoje yra laikoma, kad užsisakant „Bushmills“ yra remiama Anglijos monarchija. Iš dalies tokią nuostatą palaiko ir tai, kad šis viskis yra gaminamas Šiaurės Airijoje, Antrimo grafystėje, protestantų dominuojamoje teritorijoje.

·         O štai viskis „Jameson“ yra laikomas „katalikišku“ gėrimu (gaminamas Airijos Respublikoje), nors daryklos įkūrėjas škotas James Jamesonas buvo protestantas. „Jameson“ šiais laikais priklauso Prancūzijos (katalikiškos) konglomeratui „Pernod-Ricard“, o „Bushmills“ – Anglijos (protestantiškos) kompanijai „Diageo“.

 ·         „Tullamore Dew“ ir „Paddy“ yra tikri „katalikiški“ viskiai, nes abi daryklas įkūrė katalikai ir visą laiką jas valdė tik katalikai. Dėl to tam tikrais istorijos tarpsniais abu šie viskiai buvo boikotuojami Anglijoje, ypač per airių teroristų vykdomas sprogdinimų kampanijas.

 ·         Beje, net kalbant apie airišką alų būtina žinoti, kad mūsuose žinomiausias „Guinness“ yra laikomas „protestantišku“ (nors sunku būtų įsivaizduoti „labiau airišką“ gėrimą), o taip pat prieinamas „Murphy‘s“ yra „katalikiškas“.

 ·         Jei kalbėtume apie škotiškus viskius, absoliuti dauguma mūsų parduotuvėse parduodamų šių gėrimų yra „protestantiški“, išskyrus „Ballantine‘s“, „Dewar‘s“ ir J&B – jie yra „katalikiški“. Beje, anksčiau „Chivas Regal“ buvo laikomas ypač „monarchistiniu“ ir remiančiu Angliją gėrimu.

 ·         Amerikietiškieji viskiai ir burbonai neturi aiškios religinės platformos, tačiau JAV armijos karininkams Irake bei Afganistane jie yra prieinami – tiek „Jim Beam“, tiek „Jack Daniel‘s“.

Parengta pagal Elegancija.eu 

2010 09 16 11:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt