antradienis, liepos 14 d.
Vyrų drovumas gali brangiai kainuoti
tiesa.com

Rugsėjo 22–28 d. Pasaulinė urologų asociacija paskelbė kovos su vėžiu savaite, kurios metu akcentuojamos trys svarbiausios šios ligos lokacijos – prostata, inkstai ir šlapimo pūslė. Didžiausias dėmesys skiriamas dažniausiai vyrų ligai – prostatos vėžiui.

Vyrų mirštamumas nuo prostatos vėžio yra trečioje vietoje po plaučių ir virškinamojo trakto navikų, tačiau dažnai ši liga diagnozuojama per vėlai. Ankstyvosios stadijos prostatos vėžys neturi specifinių simptomų, todėl diagnozę dažniausiai išgirsta tie, kurie į gydytojus kreipiasi dėl šlapinimosi arba erekcijos sutrikimų.

Ankstyvos diagnostikos svarba

Anot Lietuvos urologų draugijos prezidento prof. dr. Mindaugo Jievalto, kasmet Lietuvoje nustatoma apie 3 tūkst. naujų prostatos vėžio atvejų. Toks pastarąjį dešimtmetį augęs skaičius nusistovėjo po to, kai nuo 2006 m. buvo pradėta aktyviai vykdyti prostatos vėžio ankstyvos diagnostikos programa. Ši programa leidžia vyresniems nei 50 metų vyrams nemokamai kartą per dvejus metus atlikti PSA (prostatos specifinio antigeno) testą – taip liga aptinkama greičiau, kol vėžys nėra išplitęs. Profesoriaus teigimu, didžiausia problema – pacientų drovumas kalbėti apie negalavimus „žemiau juostos“, kuris trukdo laiku nustatyti ligą, o pavėluota diagnozė gali būti ir lemtinga.

„Prostatos vėžys pradinėse stadijose yra nepastebimas. Jis dažniau aptinkamas vyresniems nei 50 m. vyrams, kuriems pasireiškia šlapinimosi ar erekcijos sutrikimai, kaulų skausmai, kraujavimas iš šlapimo takų ar inkstų veiklos nepakankamumas“, – sako dr. M. Jievaltas.

Kreiptis į medikus signalizuojanti būklė yra prostatos išvešėjimas (hiperplazija). Jos negydant, vėlesnėje stadijoje šlapimo pūslėje vis pasilieka nepašalinto šlapimo. Šiame likutyje pradeda vystytis infekcijos, o tai gali baigtis net visišku šlapimo ištekėjimo užblokavimu – situacija, kai reikia skubios chirurginės pagalbos. Be to, gali prasidėti ir inkstų srities uždegimai, inkstų struktūros pokyčiai. Ilgalaikius prostatos veiklos sutrikimus dažniausiai lydi kitos komplikacijos: šlapimo takų infekcijos, sėklidžių uždegimas, šlapimo takų akmenligė ir divertikulų (gumbeliai ant šlapimo pūslės sienelių) susidarymas.

Atstatomi vyrų erekcijos sutrikimai

Gydant gerybinį prostatos išvešėjimą svarbu ne tik pašalinti šlapinimosi sutrikimus, bet ir atstatyti vyrų erekcijos sutrikimą. Yra fosfodiesterazės inhibitoriai, kurie efektyviai lengvina šlapinimąsi, mažina prostatos liaukos išvešėjimą ir gerina lytinę potenciją. Ypač svarbu, kad gydant šiuo būdu ne tik palengvinamas šlapimo ištekėjimas, bet iki 36 valandų panaikinami ir erekcijos sutrikimo požymiai – tai padeda pacientams spręsti ne tik susirgimo keliamas fiziologines, bet ir psichologines problemas.

Laiku pastebėję šią ligą vyrai turi gana dideles galimybes pasveikti – daugelis jų gydosi, pasveiksta ir gyvena dar ilgus metus. Apie 70–60 proc. atvejų nustatoma lokali prostatos vėžio forma, 30–20 proc. – išplitusi. Atsižvelgiant į sergančiojo amžių ar gretutines ligas, lokaliam prostatos vėžiui gydyti gali būti taikomas chirurginis metodas, išplitusiam – spindulinė terapija ar hormoninis metodas. Kai kuriais atvejais, kol liga neišplitusi, radikalaus gydymo gali būti atsisakyta iki kol navikas pasidaro aktyvus.

Jeigu šeimos nariai jau yra sirgę prostatos vėžiu, tikimybė išsivystyti ligai padidėja apie 5–6 kartus. Taip pat didesnę tikimybę susirgti turi ir tie vyrai, kurių šeimos moterims, ypač iki 40 metų, buvo diagnozuotas krūties vėžys. Tokiu atveju paveldėtas mutavęs genas gali būti perduodamas palikuonims ir nulemti kitokias vėžio formas.

2014 09 27 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt