penktadienis, rugsėjo 17 d.
7 mitai ir faktai apie koronavirusą ugdymo įstaigose
Alfa.lt

Prasidėjus naujiems mokslo metams, ugdymo įstaigose aptinkami COVID–19 atvejai kelia vis daugiau nerimo tėvams bei pedagogams, o įprastinė ugdymo tvarka apipinama nesuskaičiuojama galybe mitų. Alfa.lt kartu su specialistais nagrinėja svarbiasius.

1. Aptikus COVID–19 sergantį vaiką privalo izoliuotis visa ugdymo įstaiga, o ją lankantys vaikai ištirti.

Pirmadienio duomenimis, koronaviruso atvejai yra fiksuoti 30-tyje šalies ugdymo įstaigų, iš viso infekcija nustatyta 43 asmenims, izoliuoti – 561. 

Aptikus koronaviruso užkratą ugdymo mokyklose, dažniausiai izoliuojama tik viena klasė ar didesnė kontaktą turėjusi vaikų grupė. Po to, kai patalpos dezinfekuojamos ir tinkamai paruošiamos, likę vaikai gali tęsti ugdymo procesą įprasta tvarka.

NVSC teigimu, nėra tikslinga dėl pavienių atvejų stabdyti visos mokyklos kontaktinį ugdymą.

„Kiekvienu individualiu atveju yra vertinama rizika. Jei ugdymo įstaiga dirba vadovaudamasis rekomendacijomis, t. y. atskirdama srautus, laikydamasi visų koronaviruso plitimo prevencijos priemonių, visi, kurie neturėjo sąlyčio su sergančiuoju, gali tęsti vadinamąjį „kontaktinį“ darbą.

Paprastai tariant, jei nustačius vieną atvejį mokykloje būtų izoliuota visa mokykla, atsitiktų taip, kad mokyklos užsidarytų itin greitai, nors tam nebūtų jokios prasmės“, – skelbia NVSC Alfa.lt pateiktame atsakyme.

2. Grįžtant į mokyklą ar darželį po peršalimo ligos privaloma atlikti COVID–19 testą

Dalis tėvų išreiškia nuogastavimą, kad vaikui apsirgus prieš grįžtant į mokyklą būtina atlikti COVID–19 tyrimą. Tai ypač aktualu darželinukų tėvams, nes mažieji daug dažniau nei vyresni vaikai sloguoja ir sirguliuoja.

NVSC teigimu, šiuo metu nurodymo dėl privalomo vaikų testavimo kol kas nėra.

„Vaikui COVID-19 ligai nustatyti testas, pagal šiuo metu galiojančią tvarką, gali būti atliktas, jei vaikas jaučia ūminėms viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms būdingus simptomus, t. y. karščiuoja, sloguoja, kosėja ir pan.“, – teigia NVSC atstovai.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad atvejais, kai šie simptomai vaikui yra pasireiškę, į ugdymo įstaigą tėvai jo turėtų neleisti.

3. Jei vaikui mokykloje bus įtartas koronavirusas, jis bus atimtas ir išgabentas į ligoninę testuoti

Prasidėjus mokslo metams socialiniuose tinkluose ėmė sklisti gandai, kad prastai mokyklose ar darželiuose pasijutę vaikai bus jėga gabenami testuoti į ligonines, nelaukiant kol atvyks tėvai. Juos paneigti teko pačiam SAM ministrui.

Nėra jokio pagrindo nerimauti ir tikėti piktybiškai skleidžiama melaginga informacija! Jei nutiktų taip, kad vaikai pasijus blogai ugdymo įstaigose, pavyzdžiui, pajus simptomus, panašius į peršalimo, koronaviruso (COVID-19), prastai jausis, užtikrinu, kad niekas jų neatims iš tėvų, neišveš į ligonines ir nepradės jokio gydymo be tėvų žinios“, – rašė A. Veryga socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Ministras pridūrė, kad vaikui ugdymo įstaigoje pajutus simptomus panašius į

COVID–19 darbuotojai nedelsiant turi paskambinti tėvams ir informuoti, kad kuo greičiau pasiimtų savo atžalą. Vaikas, tuo tarpu, turėtų laukti tėvų atskiroje patalpoje, prižiūrimas ugdymo įstaigos darbuotojo.

4. Mokyklos nežino kaip elgtis, nustačius COVID–19 atvejį

Tai iš dalies tiesa. Šiuo metu dar nėra parengto vieningo algoritmo, pagal kurį mokyklos priimtų sprendimus. Visos šalies ugdymo įstaigoms universalias rekomendacijas Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) planuoja pristatyti trečiadienį.

Kol kas mokyklos, tiek reaguodamos į užkratą, tiek priimdamos prevencines priemones, organizuoja savo iniciatyvas – kai kuriose ugdymas vyksta dalinai nuotoliniu būdu, dalyje jų atsisakoma kontaktinių būrelių.

Tuo tarpu NVSC rugsėjo 11 d. paskelbė apie nuotolinius mokymus mokyklų bendruomenėms, kuriuose bus pristatyti algoritmai, kaip elgtis mokykloje ar darželyje patvirtinus koronaviruso atvejį ar nustačius, jog vaikas ar darbuotojas turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju. Mokymų pradžia numatoma rugsėjo 16 d. į juos registruotis bus galima, užpildant registracijos anketą NVSC interneto svetainėje. Mokymai nemokami.

5. Kaukės lopšelinukams

Kai kuriose ikimokyklinėse ugdymo įstaigose pedagogų iniciatyva tėvai buvo paprašyti aprūpinti vaikus medicininėmis kaukėmis. Jos turėtų būti spintelėje, o vaikui pasijutus blogai būtų uždėta kaukė, laukiant kol atvyks tėvai.

Tai sukėlė pasipiktinimą tėvų tarpe – esą vos poros metų amžiaus vaikams apsaugos priemonės sutrikdytų kvėpavimą, mažylis gali net apalpti.

NVSC specialistai Alfa.lt informavo, kad Ikimokyklinio ugdymo įstaigos turi vadovautis valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais. Nuostatos apie tai, kad vaikas turėtų laukti tėvų dėvėdamas medicininę kaukę juose nėra.

Centro atstovai primena, kad dengti nosį ir burną turėtų visi vyresni nei 6 m. amžiaus asmenys.

6. Dėl klasių atskyrimo vaikams nebus galimybių gauti šilto maisto

SAM atnaujintose rekomendacijose dėl saugaus mokinių maitinimo organizavimo ir toliau išlieka galimybė mokiniams valgyti tiek valgykloje, tiek klasėse. Kitaip tariant, galimas mišrus maitinimo organizavimas.

Tačiau specialistai ragina ugdymo įstaigas pirmenybę teikti maitinimui valgyklose, nes tokiu būdu mokiniai turėtų galimybę valgyti šiltą maistą, reikalingą pilnavertei mitybai užtikrinti.

Nesant galimybei atskiroms mokinių klasėms (srautams) valgyklose valgyti skirtingu metu, rekomenduojama suskirstyti valgyklą į skirtingoms klasėms skirtus sektorius.

Vienas šalia kito esančiuose sektoriuose turėtų valgyti greta besimokantys mokiniai. Tarp sektorių turėtų būti išlaikytas 2 metrų atstumas.

7. Nustačius, kad vaiko klasėje ar darželio grupėje užfiksuotas COVID–19 atvejis, kartu su vaiku dviems savaitėms turi izoliuotis ir tėvai

Netiesa. Tuo atveju, jei vaiko klasėje ar darželio grupėje nustatomas COVID–19 atvejis, tėvai ir kiti namiškiai laikomi antriniu kontaktu ir neprivalo izoliuotis.

„Izoliuojamas yra vaikas. Tėvai ir kiti namuose su izoliacijoje dėl turėto sąlyčio esančiu vaiku gyvenantys yra vadinamasis kontakto kontaktas ir jiems izoliacija netaikoma, nes jie sąlyčio su sergančiuoju koronavirusu išvis neturėjo“, – rašoma Alfa.lt atsiųstame NVSC atsakyme. 

2020 09 14 18:17
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt