trečiadienis, spalio 20 d.
77 eurai maistui per mėnesį nelegaliems migrantams: ekspertai sako, jog kaliniams tokios sumos visiškai pakanka
Greta Burlėgaitė, Goda Košinskytė
Scanpix
Migrantai

Migrantams mokama mėnesinė 77 eurų pašalpa maistui nesiskiria nuo sumos, kurią valstybė skiria kaliniams maitinti. Kiekvienas Ruklos stovykloje gyvenantis migrantas kasdien galės skirti po 2,56 euro maistui, Kalėjimų departamento teigimu, vienam nuteistajam per parą maitinimui vidutiniškai skiriama 2,50 euro.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė savaitės pradžioje žurnalistams teigė, kad į Jonavos rajone esantį Ruklos miestelį jau yra keliami migrantai, priklausantys pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms.

Jiems maitinimo paslauga nebus teikiama, tai buvo tik tol, kol jie gyveno palapinėse ar užkardose.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pranešė, kad, atsižvelgiant į tai, jog migrantų stovyklose daugiausia nepasitenkinimo kyla dėl jiems netinkančio maisto, Rukloje įrengtos virtuvės patalpos, kur patys gyventojai galės gaminti savo įprastą maistą. Kiekvienam užsieniečiui bus skirta beveik 77 eurų per mėnesį pašalpa maisto produktams įsigyti.

„Išmoka skiriama kiekvienam migrantui nepaisant amžiaus. Kiek šeimoje bebūtų asmenų, skiriama kiekvienam. Jie patys nusprendžia, ko ir kiek pirkti iš maisto produktų. Rukloje tam skirta parduotuvė, ji įsteigta po konkurso, kur vietiniai ūkininkai parduoda savo užaugintą produkciją.

Kol jie gyvens mobilių namelių stovyklavietėje, maistą gaminsis patys. Jiems maitinimo paslauga nebus teikiama, tai buvo tik tol, kol jie gyveno palapinėse ar užkardose. Ši tikslinė išmoka skirta prasimaitinti“, – Alfa.lt sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjas Tomas Kavaliauskas.

Sumos nesiskiria

Pasiteiravus Kalėjimų departamento, kokia suma maistui yra skiriama įkalinimo įstaigose gyvenantiems asmenims, paaiškėjo, kad ji niekuo nesiskiria nuo skiriamos sumos migrantams.

„Vienam nuteistajam ar suimtajam per parą maitinimui vidutiniškai skiriama 2,50 euro. Tiksli maitinimui skiriama lėšų suma priklauso nuo to, kurioje laisvės atėmimo vietų įstaigoje yra apgyvendintas nuteistasis, ar nuteistasis dirba, ar jam skiriamas dietinis maitinimas“, – Alfa.lt sakė Kalėjimų departamento Komunikacijos skyriaus specialistė Irmina Frolova-Milašienė.

Svarbiausia, kad žmogus būtų pavalgęs, nes, kai esi alkanas, negali spręsti savo kitų problemų.

„Maisto banko“ centrinio biuro komunikacijos vadovės Miglės Petronytės požiūriu, migrantams maisto gamyba gali padėti išspręsti ne tik specifinių poreikių patenkinimą, bet ir užimtumo klausimą: „Mes patys, kiek tik galime, padedame įvairioms stovykloms su maistu. Kartais mūsų savanoriai net savaitgaliais važiuodavo į Rūdninkų stovyklą ir ten virdavo maistą. Pastebime problemą, kad žmonės turi labai skirtingus maitinimosi įpročius. Kadangi jie yra iš labai skirtingų kultūrų, iš vienos pusės, galimybė jiems patiems gamintis yra tam tikras jų pačių užimtumo skatinimas, iš kitos pusės, jie galės patenkinti savo kažkokius poreikius.“

M. Petronytės migrantams skiriama 77 eurų mėnesinė pašalpa maitinimui neišgąsdino. Ji sako, kad mūsų šalyje taip pat yra asmenų, kurie gyvena iš panašaus dydžio lėšų.

„Asmenys, kurie gyvena šeimomis ir kurie turi mažų vaikų, galės sukaupti kažkokį didesnį krepšelį šeimai prasimaitinti. Mes, kaip „Maisto bankas“, irgi neatmetame galimybės, jog teks padėti šitiems žmonėms, aišku, kiek mes išgalėsime ir kiek to maisto liks nuo pagalbos mūsų pačių šalies gyventojams“, – pasakojo M. Petronytė.

„Galvojant iš asmeninės perspektyvos, 77 eurų mėnesinė suma yra mažoka, bet žinome, kad žmonės kartais sugeba ir iš tokios sumos prasimaitinti. Be abejo, papildoma pagalba maistu ar kitomis paslaugomis bus reikalinga“, – pridūrė „Maisto banko“ komunikacijos vadovė.

Žiniasklaidoje rašoma, jog Rūdininkuose esančioje migrantų stovykloje tiekiamas maistas jau bus pagamintas. Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) dar vasaros pabaigoje sudarė 130 tūkst. vertės sutartį su „Sveikos mitybos partneriu“, kuris įsipareigojo vieną migrantą per parą pamaitinti už 4,99 euro.

Primename, kad į Lietuvą šiemet neteisėtai atvyko 4,1 tūkst. migrantų, daugiau kaip pusę jų, ministerijų duomenimis, sudaro pažeidžiami asmenys: šeimos su vaikais, neįgalieji.

2021 09 17 15:43
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt