trečiadienis, rugpjūčio 4 d.
80 lietuvių sieks tapti astronautais
Domantas Katelė
Scanpix
Europos kosmoso agentūros raketa

Seimui ratifikavus Lietuvos narystę Europos kosmoso agentūroje (EKA), galimybe tapti astronautais susidomėjo daugiau nei pusšimtis lietuvių. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos teigimu, paraiškas dalyvauti EKA organizuojamoje astronautų atrankoje pateikė 80 šalies piliečių.

Ministerija teigia prašiusi pratęsti terminą trimis savaitėmis tam, kad daugiau lietuvių galėtų dalyvauti atrankoje. EKA atsižvelgė į ministerijos pageidavimą.

„Tai, kad Lietuvos žmonės yra tarp kitų maždaug 22 tūkstančių pretendentų skristi į kosmosą, yra ir politinis, ir ekonominis šalies prestižas. Turime išnaudoti sparčiai augantį pasaulinį kosmoso sektorių, kurio vertė pernai siekė 317 mlrd. eurų. Nereikėtų pamiršti, kad vienas čia investuotas euras duoda maždaug keturis eurus grąžos“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Iš Lietuvos astronautų atrankoje pareiškė norą dalyvauti 62 vyrai ir 18 moterų – tai panaši proporcija kaip ir visų šalių pareiškėjų. Apie 24 proc. visų dalyvių yra moterys.

Iš viso EKA organizuojamoje atrankoje dalyvauja daugiau nei 22 000 žmonių. Paskutinio kvietimo, kuris vyko 2008 metais, pareiškėjų, pateikusių sveikatos pažymą ir užpildžiusių internetinę paraiškos formą, buvo 8413. Moterys tuo metu sudarė 15,5 proc.

Šiemet pirmą kartą vykstant astronautų atrankai EKA paskelbė apie laisvą vietą fizinę negalią turinčiam astronautui. Tikimasi, kad atrinktasis kandidatas bendradarbiaus su EKA, norint nustatyti, kokia adaptacija būtina tokiam astronautui, kuris galėtų būti profesionalus įgulos narys būsimoje kosmoso misijoje. Tokių žmonių kreipėsi daugiau nei 200. 

Planuojama, kad iš visų norinčių bus atrinkti 26 asmenys, iš kurių – keturi astronautai, du parastronautai ir 20 rezervinių astronautų, kurie dalyvautų misijoje, jeigu pagrindiniai atrinkti asmenys keliauti negalėtų.

2021 06 23 14:03
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt