penktadienis, spalio 22 d.
A. Veryga: 100 eurų už skiepą būtų geras motyvas
Goda Košinskytė
Fotobankas
A. Veryga

Šešėlinės vyriausybės vicepremjeras, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad Vyriausybė galėtų daryti kur kas daugiau siekdama paskiepyti visuomenę – siūlo duoti vienkartines 100 eurų išmokas, atlyginti žalą už patirtus šalutinius poveikius.

A. Veryga yra įsitikinęs, jog Vyriausybė galėtų siūlyti vienkartines 100 eurų išmokas už skiepą. Vis dėlto, jo nuomone, esmė – ne siūloma pinigų suma, bet pats paskatos principas: „Suma, kurią mes pasiūlėme, tikrai yra daugiau nei pakankama, nes mes čia kalbame apie vyresnio amžiaus žmones, kuriems 100 eurų yra didelė suma. Ji gali suveikti kaip motyvas, nes dažniausiai tai ir yra žmonės, kurie turi mažas pajamas.“

Seimo narys tikina, jog tokios išmokos Lietuvai atsieitų apie kelis milijonus eurų, tačiau tai yra „pigiau, nei uždaryti ekonomiką, negu guldyti tuos žmones sudėtingam gydymui, kas kainuoja ženkliai brangiau“.

Šešėlinis sveikatos apsaugos ministras aiškino, kad panašus mechanizmas buvo taikomas Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) skatinant medikus pasiskiepyti nuo gripo, jiems buvo mokami 25 doleriai. „Labai daug medikų tuomet susiskiepijo, nors anksčiau tai vangiai darydavo“, – sakė jis.

Net jei loterijos bilietą duotumėme, kur galimybė išlošti yra nedidelė, tai daliai žmonių vis tiek suveiktų, čia yra principo klausimas.

A. Veryga turi dar vieną pasiūlymą – atlyginti žalą patyrusiems šalutinius poveikius po skiepo.

„Siūlome taikyti mechanizmą, kuris ir dabar yra taikomas kitoms patirtoms žaloms atlyginti, tai vadinamasis „žalos be kaltės“ modelis. Čia tikrai kalbame ne apie visas patirtas žalas ar nepatogumus, tokius kaip paraudimas dūrio vietoje, nedidelė temperatūra, už tai tikrai nebūtų galima prašyti kompensacijų.

Žala ar patirtas kažkoks poveikis turėtų būti tikrai sunkus, kalbame apie anafilaksines reakcijas, trombus, gali būti ir kitokių būklių, dėl kurių žmogui tenka gydytis stacionariai ar yra ilgalaikių pasekmių sveikatai“, – pasiūlymą dėsto Seimo narys.

Jis patvirtina, jog tokį mechanizmą jau taiko ir kitos Europos Sąjungos (ES) šalys: Prancūzija, Vokietija, Latvija. „Lietuva čia nebūtų kažkuo unikali valstybė“, – sako A. Veryga.

Kasdien stebint atvejų augimą, šešėlinės vyriausybės sveikatos apsaugos ministro požiūriu, karantinas galėtų būti skelbiamas tik pasimokant iš klaidų: „Yra daug dalykų, kurių daryti nebereikia. Pirmiausia, dėl ugdymo įstaigų, tuomet dėl judėjimų tarp savivaldybių apribojimų. Tokio, koks buvo paskelbtas ir dar labai ilgai galiojo, tikrai nereikėtų. Mano supratimu, iš jo buvo nulis naudos, nebent per didžiąsias šventes, kai žmonės daugiau juda.“

Seimo narys pabrėžia, kad karantinas yra ne tik prievolė, bet ir galimybės, kurių atsiranda Vyriausybei kompensuojant už tam tikrą darbą.

„Vyriausybė, panašu, bando išvengti tam tikrų išlaidų, tai medikams išmokų, karantininių priedų skyrimo, – pasakoja A. Veryga. – Juk žmonės praėjusiais metais labai daug kalbėjo, kad čia per mažai kompensacijų, per mažos jos, tai dabar panašu, kad stengiamasi visai išvengti, jokių kompensacijų neteikti.“

2021 10 01 12:18
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt