šeštadienis, gruodžio 5 d.
A. Veryga: situacija dėl koronaviruso po truputį stabilizuojasi
BNS

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad praėjusios savaitės koronaviruso duomenys rodo, jog situacija po truputį stabilizuojasi.

Ministro teigimu, nors atvejų, ligoninėse gydomų žmonių skaičiai augo, tačiau augimas nebuvo eksponentinis.

„Tai leidžia galbūt labai rezervuotai pasidžiaugti, kad situacija po truputį stabilizuojasi“, – žurnalistams pirmadienį sakė A. Veryga. 

Jis taip pat tvirtino, kad karantino ribojimų, nepaisant stabilizavimosi, švelninti neketinama, o artimiausi siūlymai bus susiję su „techniniais pakeitimais“.

Neplanuojami ir griežtesni ribojimai, teigė A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras taip pat patvirtino, kad ketinama pratęsti karantiną, šiuo metu galiojantį iki lapkričio 29 dienos.

COVID-19 iš viso nustatyta 35 tūkst. 911 asmenų, 7882 pasveiko, 27 tūkst. 633 – tebeserga, 285 asmenys mirė.

Pritaria ekspertų siūlymams dėl antigenų testų, kaltina VPT biurokratija

Ministras taip pat teigiamai vertina sveikatos ekspertų siūlymus dėl greitųjų antigenų testų naudojimo, tačiau pabrėžia, kad dėl Viešųjų pirkimų tarnybos biurokratinio požiūrio juos Lietuva galėtų įsigyti anksčiausiai po pustrečio mėnesio.

Ministro teigimu, prie Vyriausybės veikianti medikų ekspertų grupė yra sudėliojusi planą, kaip greitieji antigenų testai galėtų būti naudojami.

„Vertinu labai teigiamai. Vyriausybėje veikusi medikų ekspertų grupė, jei neklystų, gal net prieš porą savaičių buvo pateikusi rekomendacijas ir sudėliojusi labai konkrečius algoritmus, kur šitie greitieji antigenų testai galėtų būti naudojami“, – spaudos konferencijoje teigė ministras.

A. Verygos teigimu, Viešųjų pirkimų tarnyba „užsispyrusiai“ reikalauja laikytis visų įprastinių tvarkų, o tai lems, kad testų atgabenimas užtruks kelis mėnesius.

„Lietuvoje prikimai pagal visas procedūras turėtų vykti apie du su puse mėnesio. Galim padėkoti mūsų ekspertams – tik ne medikams ekspertams – kurie nemato jokių galimybių niekaip kitaip pirkti. Čia kalbu apie Viešųjų pirkimų tarnybą, kuri užsispyrusiai tvirtina, kad turim laikytis visų įprastinių tvarkų“, – pridūrė jis ir pridūrė, kad Lietuva kol kas nėra suplanavusi konkretaus greitųjų antigenų testų kiekio, kurį ketintų įsigyti.

Vis dėlto ministras sakė, kad pirmieji „šimtai tūkstančių tokių testų“ Lietuvą galėtų pasiekti dar gruodį, nes antigenų testų pirkimą vykdo ir Europos Komisija.

„Europos Komisija yra paskelbusi, kad perka apie 100 mln. tokių testų. Lietuva išreiškusi norą tokių testų įsigyti. Tikėtina, kad gruodžio viduryje turėtume tuos testus gauti iš Europos“, – komentavo A. Veryga.

Ministro teigimu, greitieji antigenų testai nepakeistų šiuo metu naudojamų molekulinių testų, o juos papildytų.

„Jie padėtų plėsti testavimo apimtis tose vietose, kurios yra nutolusios nuo didesnių gydymo įstaigų, laboratorijų“, – teigė jis.

Praėjusią savaitę laikinoji Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Jovita Petkuvienė išplatino pareiškimą, kuriame teigia, kad esant tinkamam planavimui Viešųjų pirkimų įstatymas nesudaro kliūčių laiku įsigyti priemonių, reikalingų valdyti koronaviruso pandemiją.

Tokį komentarą ji paskelbė reaguodama į diskusijas apie tai, ar viešųjų pirkimų reguliavimas neapsunkina priemonių įsigijimo ekstremaliosios situacijos metu.

Prezidento Gitano Nausėdos įkurta Sveikatos ekspertų taryba pirmadienį pranešė siūlanti taikyti daugiau koronaviruso testavimo būdų – atlikti ne tik molekulinius (PGR), bet ir greituosius antigenų testus.

Tarybos narė, Vilniaus universiteto vicerektorė prof. Edita Sužiedėlienė žurnalistams teigė, kad greitiesiems antigenų testams, kaip ir molekuliniams (PGR) tyrimams, naudojamas ėminys iš nosiaryklės.

Anot profesorės, toks testavimo būdas yra pigesnis, leidžia greičiau ištirti žmones, o tyrimams atlikti nereikia ypač kvalifikuoto personalo.

„Galbūt toks minusas šitų testų, kad jų dar jautrumas nesiekia auksinio standarto. (...) Jie yra tinkamiausi nustatyti aktyvios infekcijos atvejus, kada viruso kiekis mėginyje yra didelis. (...) Tai juos ekspertų komisija rekomenduoja įsigyti ir naudoti asmenų, kurie turi simptomų, penktą–septintą dieną nuo infekcijos pradžios tie testai pasižymi aukštu jautrumu ir specifiškumu“, – teigė E. Sužiedėlienė.

Pasak VU vicerektorės, antigenų testais siūloma tyrimus atlikti židiniuose.

„Taip pat rizikos įstaigose, pavyzdžiui, globos namuose, pagal sudarytas atskiras testavimo schemas. Jei greitasis testas nustato teigiamą atvejį, tai tas atsakymas yra priimamas kaip atsakymas apie ligą, bet jei testuojant turime neigiamą atsakymą, tai dėl jautrumo nepakankamumo toks testavimas turi būti pakartotas molekuliniu testu“, – sakė ji.

Profesorė pabrėžė, kad greitieji antigenų testai skiriasi nuo serologinių antikūnų testų, kurias tiriamas kraujas ir nustatoma buvusi liga, o ne aktyvus susirgimas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 11 16 15:23
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt