ketvirtadienis, rugpjūčio 6 d.
Apie lietuvišką kurortą
tiesa.com

Palangos jūroj, kaip žinom, nuskendo Danieliaus Dolskio meilė, antrąsyk nuskandinta Andriaus Mamontovo. Baisu, kad ir pati Palanga toj ar kitoj jūroj nenuskęstų, nes ženklų, kad „šaltos bangos jos neatiduos“ matyti ir dabar.

1931-ųjų gegužės 8-ąją kažkoks Cezaris savo atvirlaišky rašo taip: „Brangi Zosytė! Siunčiu Tau daug labų dienų iš Palangos. Labai esu patenkintas. Šeštadienį buvau girtas nuo konjako. Sekmadienį nuo vyno. Sutikau daug pažįstamų.“

Daug pažįstamų Palangoje – suprantama. Bet ką jie visi ten veikė gegužės aštuntą dieną? Cezaris rašo, ką jis, o kiti? Kodėl dabar kurortas atgyja tik liepos pradžioj?

Šiųmetė Palanga gal kiek ramesnė nei pernykštė. Mažiau matyti kurortiniais ereliais virtusių mėšlavežių iš įvairių bažnytkaimių, gal jau visi susibūrė už Lietuvos, gal prasigėrė, gal dar kas. Krizė uždarė ar pritildė kai kurias J. Basanavičiaus gatvės kavines, ramiau gatvėje. Nors iki ramybės čia vis dar kaip iki Švedijos. Ne, nemanau, kad kurorte turi būti tylu, lyg veltinį ant galvos užsimovus, tačiau niekaip nesinori tapatintis su tenykšte kakofonija. Segmentas „kako-“ šiai gatvei itin tinka: kakofonija, kakoarchitektūra, kakostilius ir daug visokio kitokio kako. Įdomu, kaip J. Basanavičiaus gatvėje šiandien jaustųsi pats J. Basanavičius.

O štai XX a. pradžios Palanga Paulinos Mongirdaitės atvirukuose atrodo gerokai kitaip. Vytauto gatvė 1907-aisiais apskritai primena laukinius Vakarus. Matyti daug dulkių. Yra karieta, yra šerifas, yra kaubojus. Yra kažkokia prerijų nuotaika, tik nėra žmonių – visi išėję aukso, t. y. gintaro. Dabar gatvė visai kitokia. Tokie pat buvo likę tik du pastatai: bažnyčia ir Kurhauzas. Bažnyčia tebestovi, o Kurhauzo dinozauras irgi tebestovi, tik sudegęs. Gera įžanga į šizuojančią pagrindinę kurorto alėją.

Ir kur čia, beje, riba? Kada pasakoma, jog čia jau standartas, atsižvelkim į tai, kaip statyta tada, ir vėliau. Kada? Jei Paulinos Mongirdaitės laikais, tai Palanga ligi šiol būtų panaši į Kauno „brazilką“. Bet jei standartas dabartinė J. Basanavičiaus gatvė, tai Kauno „brazilka“ man geriau.

Palangos savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Kuznecovas šneka apie „labiau urbanizuotas atskiras kurorto dalis“. Tikėkimės, ši „urbanizacija“ pagaliau spaus iš centro kur nors į pakraščius. Koks skirtumas, kur statyti betoninę dėžę su baseinais? Tunise jos stovi apskritai kažkur tyruose. Nes kam poilsiautojui miestas? Užtenka jūros, lovos ir restorano.

Bet Palanga daugiau nei jūra, tai ir senoji vaistinė su kabančiu mediniu krokodilu. Turbūt kiekvienas lietuvis po tuo krokodilu yra stovėjęs eilėje prie kremo nuo įdegio. O jei visiems laikams nukabintų krokodilą, kas tada? Atskirų kurorto kvartalų tapatybė labai kinta, daug kur nebegali patirti emocijų, patirtų prieš trejetą dešimtmečių. Tačiau daug ką dar įmanoma atpažinti ir pripažinti.

Štai tas pats V. Kuznecovas mąsto, kaip pagyvinti kurorto centrą. Antikvariniam turgeliui atsirasti, jo nuomone, čia ne vieta. Tačiau J. Basanavičiaus gatvę labai pagyvintų Versace ir Dolce & Gabbana parduotuvės. Na, taip, vienos gyvesnių parduotuvių, kas be ko. Ir vardai garsūs, štai net savivaldybės klerkai žino. Tik kažkodėl netikiu aš šita strategija, be to, iš esmės tokios parduotuvės reikštų tolesnę J. Basanavičiaus gatvės rusifikaciją. Gal kam pavydu, kad rusų žvaigždės perka vilas ne čia, o Jūrmaloj – man tai ne.

Kol kas dar yra čia kur nueiti. Net yra vietų, iš kur vakarais nesigirdi Vasaros estradoje dainuojančio Radžio. Ir daug kas čia vis dar atvažiuoja, prieš porą metų mačiau net Henriką Daktarą, ramiai sėdintį prie tos pačios Vasaros estrados. Turbūt laukė Laimos Vaikulės. Nors gėlių rankoje neturėjo.

Ir visur pilna pabiručių. Ir visi su ledais. Jei žmonės ledus valgo burna, vaikai, kaip žinome – visu veidu. Ir varva jiems tie ledai, regis, net nuo blakstienų. O pro tas blakstienas jie mato šitą kryžkelėje atsidūrusį kurortą. Kada nors gal ir jie bus jo strategai. Strategai plombyro blakstienom.

 

 

 

   

2009 08 06 14:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt