antradienis, liepos 5 d.
Apie naują motinystės išmokų tvarką išgirdusi finansų konsultantė: aš tiesiog netenku žado esant tokiems sprendimams
Alfa.lt
Paulius Peleckis/BNS
Protestas prie Seimo prieš naują tvarką.

Mamos kritiškai žiūri į naują vaiko priežiūros atostogų ir išmokų tvarką. Antradienį Seime surengtos konferencijos metu jos tikino, kad pakeitimai parodo valstybės požiūrį į moterį kaip darbo jėgą, o ne motiną, kuria įtampą šeimoje, o Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) skaičiavimai yra idealistiniai ir neparodo tikrovės.

Spaudos konferencijos „Mažinamos motinystės išmokos. Ar Lietuvai nereikia daugiau vaikų?“ metu tėvų judėjimo „Basos mamos“ atstovė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė teigė, kad ketvirtadienį Seime bus balsuojama dėl įstatymo pakeitimo, kuris lemtų vaikų priežiūros išmokų mažėjimą.

Anot V. Jankauskaitės-Milčiuvienės, žmogus, neidamas į darbą, gauna bedarbio išmoką, iš kurios gali išgyventi. „Tai kodėl tada mama augindama vaiką, net ne vieną vaiką, negali gauti tokios išmokos, kad ji jaustųsi saugi? Juo labiau kad už tuos pinigus reikia ne tik save, kaip mamą, išlaikyti, bet ir sumokėti už vaiko išlaidas.“

Ministerijos skaičiavimai – idealistiniai

Asmeninių finansų konsultantė Ilona Gurskienė antrino ir sakė, kad naujoji išmokų tvarka ir jos skaičiavimai, kuriuos pateikė SADM, yra „idealistiniai“, nes jie pateikiami nuo neapmokestinamojo pajamų dydžio: „Tai daroma prielaida, kad žmogus, auginantis vaiką, išėjęs vaikų priežiūros atostogų, turi vieninteles pajamas iš vaikų priežiūros atostogų ir jokių kitų.“

Aš tiesiog netenku žado esant tokiems sprendimams.

Kiekvienas dirbantis asmuo moka mokesčius ir gauna socialinio draudimo išmoką, todėl, pasak I. Gurskienės, antraisiais metais gaunant pajamų neturėtų mažėti ir išmoka. „Aš tiesiog netenku žado esant tokiems sprendimams“, – pabrėžė ji ir pridūrė, kad dabar galiojanti tvarka leidžia antraisiais priežiūros metais gauti papildomų pajamų.

Asmeninių finansų konsultantė pastebėjo, kad neteisingos ir dviejų vidutinio darbo užmokesčių lubos.

Nauja tvarka kelia įtampą šeimoje

Mama Vilma Ražauskienė konferencijos metu kėlė klausimą, ar valdžia tėvų įsitraukimą į vaikų auklėjimą matuoja tik pagal tai, ar jis išeina atostogų.

Jos manymu, SADM neteisingai bando pritaikyti ES direktyvą: „Sudaroma įtampa šeimoms, kad tėčiai, kurie nepasinaudoja 2 mėn. vaikų priežiūros atostogomis, pralošia.“

V. Ražauskienė tvirtino, kad dabartinė tvarka yra labai gera, iš kurios gali mokytis kitos valstybės.

„Bandoma auklėti šeimas per rimbo principą“, – pabrėžė ji.

Kita mama – Rita Bieliauskaitė – teigė, kad naujoji tvarka nėra gera, nes ne visi tėčiai gali pasinaudoti neperleidžiamomis atostogomis, nes, pavyzdžiui, „dirba ant savęs“. Be to, ji komentavo, kad išmokos turi didėti kartu su kylančiu užmokesčiu.

Valstybė mano, kad moteris tik darbo jėga

Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos koordinatorė Žydrūnė Marčiulionienė pabrėžė, kad direktyva neturėtų bloginti esamos situacijos, o ją gerinti.

Ar ne vis dažniau mes moterį matome kaip darbo jėgos vienetą, kur našumas ir pigesni kaštai – savaime suprantama?

„Ar tai nėra taip, kad visi veiksmai sutelkti taip, kad visas mamas išprašytų į darbą?“ – klausė Ž. Marčiulionienė.

Anot jos, į moteris valstybė žiūri ne kaip į motiną, gyvybės nešėją, ugdytoją, puoselėtoją: „Ar ne vis dažniau mes moterį matome kaip darbo jėgos vienetą, kur našumas ir pigesni kaštai – savaime suprantama?“

Ž. Marčiulionienė teigė, kad, kalbant apie motinystės ir darbo derinimą, reikėtų didinti vyrų užmokestį, „kuris motinai leistų rinktis, ar ji nori dirbti, kiek ji nori dirbti, kada ji nori dirbti“.

Prie Seimo taip pat vyko protestas, organizuojamas mamų ir tėvų, kuriuo siekiama parodyti nepalaikymą naujai tvarkai.

2022 06 07 15:16
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt