ketvirtadienis, gegužės 6 d.
Apklausa dėl Stambulo konvencijos sprogdina feisbuko burbulą: pasigirdo kaltinimų prezidentui
Alfa.lt

Prezidentas Gitanas Nausėda inicijavo visuomenės apklausą dėl itin aktualių klausimų valstybėje. Didžiausio dėmesio sulaukė apklausos rezultatai dėl Stambulo konvencijos, kuriai 22,1 proc. apklaustųjų pritaria, 48,8 proc. nepritaria ir net 29,2 proc. neturi nuomonės.

Tai sulaukė itin aštrios visuomenės veikėjų reakcijos. Vieni prisiminė ir rado G. Nausėdos tapatumų su nušalintuoju prezidentu Rolandu Paksu, kiti kaltino dėl aiškios pozicijos neturėjimo.

Politologai mano, kad tokia apklausa nieko esmingo neparodo. Jie teigia, kad didžioji dauguma žmonių nėra tinkamai susipažinę su konvencijos tekstu. Tam pagrindo suteikia ir tai, kad net 29,2 proc. apklaustųjų nurodė neturintys pozicijos šiuo klausimu.

Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Milda Ališauskienė feisbuke savo paskyroje pastebi ir sisteminių apklausos trūkumų. Ji teigia, kad klausimas nebuvo suformuluotas tinkamai: „Vienas esminių visuomenės nuomonės apklausų klausimų aspektų – klausimo aiškumas. Kadangi apklausa vyko visoje Lietuvoje, galime tik pabandyti įsivaizduoti, kaip, pavyzdžiui, 70 metų ir vyresnio amžiaus respondentas supranta, kas yra ratifikavimas. Greičiausiai reakcija išgirdus tokį žodį „oi, tikrai ne“. Dabar ką tas pats žmogus galvoja apie Stambulo konvenciją? Jau ne kartą esame girdėję viešojoje erdvėje, kad „nereikia čia Lietuvai kažkokio Stambulo išmislų, geriau Vilniaus ir gal Lenkijos reikalai.“ [...] Apklausoje nuskambėjęs klausimas yra nekorektiškas visų pirma respondentų atžvilgiu, nes jiems yra „pakišamas“ neaiškus klausimas su galimai neatpažįstamomis sąvokomis.“

Klausimų kelia ir nepritariančių žmonių procentas. Žmogaus teisių aktyvistas Donatas Paulauskas feisbuke kelia klausimą, ar apklausa nebuvo manipuliatyvi, ir priminė, kad prezidentūra nėra neutrali šiuo klausimu – prezidentas buvo išstojęs ginti kunigo Algirdo Toliato, kai šis sulaukė visuomenės veikėjų priekaištų dėl jo prašymų pasirašyti peticiją dėl Stambulo konvencijos. Pirmoji ponia Diana Nausėdienė, kuri ne kartą viešojoje erdvėje pasisakė prieš nėštumo nutraukimą.

Kritiškai prezidento įgeidį organizuoti visuomenės apklausą dėl šių klausimų ir disponuoti gautais rezultatais vertina ir apžvalgininkas Rimvydas Valatka, kuris socialiniuose tinkluose prisiminė R. Pakso siekį valdyti šalį dekretais. R. Valatka teigia, kad G. Nausėda užsimojo šalį valdyti apklausomis. Feisbuke savo paskyroje apžvalgininkas ironiškai klausia, ar nereikia ir daugiau apklausų.

„Paklausė prezidentas tautos, ar galima mušti savo antras puses, ir gavo palankų savo mąstymui a la Vingių Jonas atsakymą. Manau, kad pribrendo laikas paklausti tautos, ar prezidentas turėtų kas pusmetį didinti pensijas ir minimalią algą. Ir dėl mirties bausmės grąžinimo jau seniai laikas tautos paklausti“, – šaiposi R. Valatka.

Laisvės frakcijos Seime seniūnė Ieva Pakarklytė taip pat nėra pernelyg entuziastinga dėl prezidento inicijuotų apklausų žmogaus teisių klausimu. Politikė ironiškai klausia, ką rodytų visuomenės apklausos atvejais, kai XIX a. JAV gyventojų būtų klausta apie vergovės panaikinimą ar tuo pat metu būtų pasiteirauta dėl moterų teisės balsuoti rinkimuose. Ji savo sekėjams leidžia suprasti, kad sprendimai žmogaus teisių srityse turi būti priimami remiantis politine valia.

Radikaliais pasisakymais pagarsėjusi Europos Parlamento narė Aušra Maldeikienė teigia, kad prezidentas prisidengia apklausų rezultatais: „Jis (G. Nausėda – Alfa.lt) nebuvo tikras, ar privalome kovoti su smurtu artimoje aplinkoje prieš moteris, vaikus ir ... vyrus, tad organizavo apklausą ir pasidomėjo, ką žmonės mano apie Stambulo konvenciją. Tik 22 proc. sutinka ją ratifikuoti. Taigi, dabar prezidentas jau žino, ką jam galvoti. Lyderiai turi idėjų ir veda paskui save, tuo tarpu bailiai prisidengia apklausų rezultatais ir minia juos stumdo tai ten, tai šen.“

2021 04 29 21:09
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt