antradienis, rugpjūčio 9 d.
Ar Kremlius gali skleisti propagandą, kuri patiktų net jo priešininkams?
Aidanas Praleika
aspi.com.ua
Neretai galime susigundyti pagrindo neturinčia informacija vien dėl to, kad ji mums patinka.

Kalbos apie prastą Vladimiro Putino sveikatą, prognozės apie greitą režimo žlugimą ir kitos panašios naujienos, džiuginančios skaitytoją Lietuvoje. Kiek tikėtina, kad tai – taip pat Kremliaus propagandos mašinos produktas.

Pasak Rusijos informacinės politikos eksperto Viktoro Denisenkos, jos nebūtinai skleidžiamos priešiškų jėgų, tačiau toks variantas neatmestinas. Kremlius tokiu būdu gali mėginti paveikti Vakarų auditoriją, skatindamas vadinamąjį tikėjimą iš troškimo (wishful thinking), kai net ir melaginga informacija mums taip patinka, kad įtikime ja.

Mažų mažiausiai turime bet kokią iš Rusijos ateinančią informaciją vertinti atsargiai ir tikrinti, net jei ji mums įtiko. Tai kartais pasakytina net ir apie žinomų opozicijos veikėjų pasisakymus ir ypač prognozes, kurios neretai neparemtos niekuo ir tėra spėlionės.

Alfa.lt aptarė su V. Denisenka kai kuriuos galimus tokios informacijos pavyzdžius.

– Bent kas kelis mėnesius ima sklisti žinios apie neva blogą V. Putino sveikatą ir besiartinančią mirtį. Ar tokio tipo informacija gali būti Kremliaus paskleista specialiai, kad, pavyzdžiui, skatintų nepagrįstas mūsų iliuzijas?

– Manau, kad šiuo konkrečiu atveju informacija plinta, nes atliepia mūsų viltis, norus. Angliškai tai vadinama wishful thinking. Mes labai domimės tuo, kas vyksta Rusijoje, ir natūralu, kad lengvai įsisaviname žinias apie neva prastą V. Putino sveikatą arba neva visai netrukus įvyksiantį perversmą.

Darant prielaidą, kad tokią informaciją skleidžia pati Rusija, galima pripažinti, kad, norėdama suteikti mums apgaulingą artimos pergalės iliuziją, Maskva gali būti gana užtikrinta, kad mes tokią informaciją noriai priimsime.

Rusijos elito grupuotės suvokia, kad, V. Putinui pasimirus, bus labai lengva daryti iš jo atpirkimo ožį.

– Dar viena internete populiari teorija, kad tokias žinias skleidžia Rusijos elitas, besiruošiantis V. Putino mirties atveju visą kaltę suversti vien jam.

– Toks variantas yra netgi labai tikėtinas ir netgi sakyčiau, kad kada nors būtent taip ir įvyks. Galų gale, V. Putinas yra tik žmogus ir jau švelniai tariant ne jaunas žmogus. Neabejoju, kad Rusijos elito grupuotės suvokia, kad, V. Putinui pasimirus, bus labai lengva daryti iš jo atpirkimo ožį. Neatmestina, kad šis variantas būtų priimtinas net kai kurioms Vakarų valstybėms, tokioms kaip Vokietija arba Prancūzija, nes leistų, prisidengiant šiuo naratyvu, sparčiai grįžti prie „normalių“ santykių su Rusija. Tokioms šalims būtų visai patogu priimti teiginį, kad dėl visų problemų kaltas V. Putinas, o Rusijos politinis elitas tebuvo jo įkaitais.

Žinoma, toks požiūris neatitinka tikrovės, nes V. Putinas tikrai ne vienas viską daro. Matome kitų aukštų pareigūnų pasisakymus, kad ir Kaliningrado klausimu prieš Lietuvą nukreipta agresyvi retorika. Visgi apie ateitį galvojantys Rusijos elito atstovai, labai tikėtina, ruošiasi griebtis būtent tokio scenarijaus. Ypač kai jis yra vienas realistiškiausių jų atsitraukimo kelių.

– Kitokio tipo pavyzdys – labai paplitę Igorio Strelkovo-Girkino pareiškimai apie tai, kaip blogai kaunasi Rusijos armija ir kokios prastos ji būklės. Vakarų auditorija šiuos pareiškimus sutiko gana entuziastingai, esą štai patys rusai pripažįsta savo nesėkmę. Tačiau kaip tikėti tuo, ką sako kadrinis GRU karininkas?

– Šiuo atveju galimi keli variantai. Jis tikrai gali „nutekinti“ informaciją pagal GRU įsakymą. Kita vertus, jis tikrai gali būti nepatenkintas tuo, kaip viskas vyksta. Visgi jis yra šiek tiek avantiūristas, kas rodo tai, kaip jis pats mėgsta viešai sureikšminti savo vaidmenį Krymo ir Donbaso užgrobimo operacijose.

Neatmestina, kad I. Strelkovas-Girkinas iš tikrųjų piktinasi, nes V. Putinas jam nepakankamai radikalus. Jis primena žmogų, kuris norėtų atviros konfrontacijos su Vakarais ar atviro imperinio karo.

Neturime patikimos informacijos ir tenka pripažinti, kad neatmestini nei pirmas, nei antras scenarijai. Bet kuriuo atveju tokių žmonių pareiškimus reikia vertinti labai atsargiai.

– Trečias pavyzdys – tokie veikėjai kaip garsusis V. Putino bendramokslis, buvęs šnipas Jurijus Švecas arba kai kurie opozicijai atstovaujantys intelektualai. Kartais atrodo, kad jie tiesiog konkuruoja dėl dėmesio, pateikdami kuo originalesnes įžvalgas, kartais besiribojančias su moksline fantastika. Kiek rimtai turėtume vertinti tokių žmonių prognozes?

– Manau, tarpusavio konkurencija – labai taiklus apibūdinimas šiems žmonėms. Reikia suprasti, kokioje padėtyje yra opozicija. Pirmiausia, nė viena iš jos grupių neturi realaus poveikio Rusijai ir jie patys supranta, kad jų kalbos nepasiekia Rusijos žmonių ir jų prognozės yra labiau orientuotos į Vakarų auditoriją.

Be to, šiuo metu vyksta neoficiali kova, kas taps svarbiausiu Rusijos opozicijos „veidu“. Tarkime, Garis Kasparovas nelabai sutaria su Michailu Chodorkovskiu. Kažkur jie gali veikti kartu, bet iš principo jie konkuruoja.

Jų pateikiamos prognozės greičiau primena loteriją – kažkuris atsitiktinai tiesiog pataikys atspėti ir taps „nugalėtoju“.

Kalbėdamas apie jų pateikiamas prognozes, pamenu, kaip prieš gerus 15 metų Andrejus Piontkovskis rašydavo, kad V. Putino režimas „tuoj“ žlugs. Opozicija nėra vienalytė prognozių požiūriu. Vieni aiškina, kad po režimo žlugimo jie įgyvendins visuotinę liustraciją. Kiti tvirtina, kad nieko panašaus nereikia, nes tai sukiršins visuomenę. Ir taip toliau.

Jų pateikiamos prognozės greičiau primena loteriją – kažkuris atsitiktinai tiesiog pataikys atspėti ir taps „nugalėtoju“. Lyg lošimas rulete – statai ant tam tikro skaičiaus ir tikiesi, kad jis iškris.

Kita vertus, pastarasis dešimtmetis parodė, kad nutikti gali net ir tokie įvykiai, kuriuos visi laikė neįmanomais. Turbūt tai taip pat skatina žmones daryti radikalias prognozes. Mūsų požiūris į šiuos žmones ir jų pareiškimus turėtų būti realistiškas. Jie taip pat turi savų interesų ir irgi nėra laisvi nuo to paties wishful thinking kaip ir mes. Jie labai trokšta kuo greitesnio režimo žlugimo ir kartais galbūt įžvelgia jo požymių ten, kur jų nėra.

2022 06 28 15:25
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt