ketvirtadienis, rugsėjo 29 d.
Ar prezidento siūlomas NPD didinimas ir vienkartinės 100 eurų išmokos pagerins situaciją?
Goda Košinskytė
BNS foto
G. Nausėda

Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) 50 eurų, o socialiai pažeidžiamiausioms asmenų grupėms išmokėti 100 eurų vienkartines išmokas. Ekspertai sako, kad NPD didinimas – geras dalykas, tačiau vienkartinės išmokos padėties nepakeis.

Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas, ekonomistas Marius Dubnikovas teigia, kad NPD didinimas yra geras pasiūlymas: „Tiek verslas, tiek ekonomistai jau seniai pasisako, kad NPD turėtų didėti sparčiau ar net pasiekti minimalaus mėnesinio atlygio (MMA) lygį.

NPD sulyginimas su MMA išspręstų du dalykus: kasmet nereikėtų diskutuoti, kokio dydžio jis turi būti, bei prisidėtų prie MMA gaunančių žmonių gerovės. Be to, NPD padidėjimas duotų paskatą šešėlyje dirbantiems žmonėms iš jo išeiti ir gauti bent jau minimalias pajamas, užsitikrinti socialinę gerovę.“

Vertėtų susilaikyti nuo tų vienkartinių pleistriukų, geriau kreipti dėmesį į tai, kaip spręsti įsisenėjusias, ilgalaikes problemas.

Ekonomisto nuomone, NPD didinimas iš tiesų duotų tik teigiamą efektą ilguoju periodu, tačiau prezidento siūloma vienkartinė išmoka padėties nespręstų.

„Tie 100 eurų palengvintų žmonių būseną, gautų žmonės papildomų pinigų ir mažai kas pasakytų: „Man nereikia.“ Bet čia yra keli aspektai. Dalyti pinigus – 50, 100 ar 200 eurų – yra labai brangu, tokia priemonė valstybei kainuotų bent 100 mln. eurų, o tai yra reikšminga suma biudžetui. Iš kitos pusės, žmonėms tuos suteikiamus pinigus yra malonu priimti, bet gyvenimo iš esmės jie tikrai nepakeičia“, – Alfa.lt aiškino M. Dubnikovas.

Jis teigia, jog gavę pinigus žmonės juos išleis arba pasidės į kojinę, o tai tik dar labiau pablogins infliaciją, todėl galvoja, kad „tokius didelius pinigus visuomet galima geriau investuoti“.

„Galbūt vertėtų diegti saulės elementų parką ir, jei taip norima duoti piliečiams, padovanoti to parko kilovatvalandės dalį. Tokiu atveju tie pinigai atsipirktų, jie nebūtų išleisti, o generuotų pridėtinę vertę ir tai tęstųsi metų metais, galbūt ir kitus paskatintų nusipirkti saulės parko dalį“, – pasakojo ekonomistas.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentas, politologas Liutauras Gudžinskas pripažįsta, kad dabartinės aplinkybės yra tikrai gana sudėtingos ir visos Europos valstybės šiuo metu galvoja apie kažkokius paramos paketus. „Augančios kainos ir bendra pandemijos situacija aštrina tą nelygybę.“

VU TSPMI politologo nestebina tokie G. Nausėdos pasiūlymai, primena, kad prezidentas į rinkimus atėjo su gerovės valstybės idėja.

„Žinant jo rinkimų programą, tokie siūlymai atrodo gana nuoseklūs ir logiški. Kitas klausimas yra finansinės šalies galimybės, kiek biudžetas tai gali patempti, nes tik siūlymų neužtenka, reikia ir skaičiavimų“, – teigė L. Gudžinskas.

Politologas taip pat atkreipia dėmesį, kad „vienkartinės išmokos iš esmės padėties nesprendžia, tai yra tik tam tikras gaisrų gesinimas.“

G. Nausėdos gerovės valstybė yra kaip kramtoma guma, kurią žmonės burnoje žiaumoja.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) dėstytojas, politologas yra įsitikinęs, kad tokie prezidento pasiūlymai yra tik dar vienas politinis žaidimas: „G. Nausėda nuolat kritikuoja Vyriausybės politiką, orientuodamasis į savo rinkėjus, nes jie nemėgsta konservatorių.

Ekonomistas Raimondas Kuodis vartoja tokį terminą – socialinis popsas (populizmas), tai G. Nausėda žaidžia tą popsą ir yra nepralošiamas. Galima žmonėms žadėti siūlyti pinigų, o štai blogoji Vyriausybė tų pinigų neduoda, tai, aišku, jis lieka gerietis šioje situacijoje“, – mintis dėsto V. Dumbliauskas.

MRU politologas skeptiškai vertina ir G. Nausėdos rinkimuose žadėtą gerovės valstybę bei sako, kad Lietuva tokia ir yra, tačiau jos lygis kitoks nei Skandinavijos šalyse.

„Gerovės valstybė yra gerovės lygio kilimas, bet jeigu mes keliame infliaciją, apie kokį gerovės kilimą galime kalbėti?“ – klausimus kelia V. Dumbliauskas.

2022 02 10 09:47
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt