antradienis, liepos 5 d.
Artėjantys mero rinkimai: ar turėtų kandidatuoti Seimo nariai, nepabaigę savo kadencijos?
Rugilė Andrejevskytė
BNS Foto
Seimas

Partijos ruošiasi ateinantiems savivaldos rinkimams, o tarp girdimų pavardžių užimti mero postą – esami Seimo nariai, tačiau šiuo metu parlamente taip pat yra merų, kurie nepabaigę kadencijos užėmė Seimo nario kėdę. Alfa.lt kalbinti politologai tikina, kad toks procesas, kai politikai nepabaigia darbo vienoje pozicijoje ir siekia užimti kitą, yra normalus ir įprastas Vakarų valstybėse.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Vytautas Dumbliauskas nemano, kad praktika, kai politikas nebaigia savo kadencijos ir užima kitą postą, yra ydinga. Jis palygino tai su krepšininkais, kurie sezono eigoje keičia klubus, ir pridūrė, kad „žmogus turi teisę keisti savo profesiją“.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorė Ainė Ramonaitė pabrėžė, kad tokia praktika yra įprasta Vakarų valstybėse.

Kodėl politikai renkasi keisti poziciją?

„Kaita tarp merų ir Seimo narių, pavyzdžiui, yra veikiama ir tos rinkimų sistemos, kai vienmandatininkai konkuruoja vietovės principu“, – Alfa.lt sakė A. Ramonaitė.

Ji pridūrė, kad merai, kandidatuodami į Seimą, turi pranašumą prieš kitus kandidatus, nes jau sulaukė palaikymo iš rinkėjų, yra žinomi. Taip pat ir vienmandatininkai, kurie siekia mero posto, nors jų apygardų ribos ne visada sutampa su savivaldybės ribomis.

Tačiau, anot VU TSPMI profesorės, ne tik pragmatiniai aspektai gali lemti politikų norą kadencijos eigoje pakeisti savo darbovietę: „Pavyzdžiui, tu būni meru ir savotiškai atsitrenki į galimybių lubas.“ Tada savo tikslus politikai bando įgyvendinti nacionalinėje politikoje.

Nors galėtų atrodyti, kad politikai, nepabaigę kadencijos, apgauna savo rinkėjus keisdami darbovietę, A. Ramonaitė pabrėžė, jog patys rinkėjai juos ir išrenka į kitą poziciją: „Rinkėjai žino tą situaciją ir su ja sutinka.“

V. Dumbliauskas Alfa.lt sakė, kad politikai iš esmės lieka politikoje, tačiau keičia savo darbo vietą, todėl rinkėjai neturėtų jaustis apgauti. Be to, pasak docento, politikai siekia išlikti politikoje.

Partijos skelbia, kad esami Seimo nariai galimai dalyvaus 2023 m. savivaldos rinkimuose. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Ligita Girskienė patvirtino, kad dalyvaus Klaipėdos mero rinkimuose. Tarp kandidatų užimti Vilniaus miesto mero postą minimi Laisvės partijos narys Vytautas Mitalas ir Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė Rasa Budbergytė.

Šios kadencijos Seime dirba savo mero kadencijos nepabaigęs konservatorius Antanas Čepononis bei Liberalų sąjūdžio atstovė Edita Rudelienė.

2022 06 06 12:33
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt