ketvirtadienis, gegužės 6 d.
Barų ir klubų atstovai vėl kreipėsi į Vyriausybę: neturite jokio mokslinio pagrindo mus diskriminuoti
Alfa.lt

Didžiąją dalį Vilniaus barų bei klubų vienijantis Vilniaus naktinis aljansas vėl kreipėsi į Vyriausybę dėl veiklos laisvinimo. Naktinės ekonomikos sektoriaus savininkai pabrėžia, kad valdžia neturi pagrindo neatidaryti jų verslų, esą klubai bei barai gali atsidaryti saugiai, o jų uždarymas tik blogina situaciją.

„Gerbiami ministrai, kadangi šiandien svarstysite atidarymo taisykles, mes, naktinės ekonomikos sektoriaus dalyviai, norėtumėme priminti jums apie tai, kad neturite jokio mokslinio pagrindo mus diskriminuoti. Atvirkščiai, mes galime atsidaryti saugiai ir turime atsakymus į kiekvieną argumentą prieš. Be mūsų pagalbos situacija blogėja kasdien. Tad jau dabar laikas leisti mums padėti.

Nuo pandemijos pradžios buvo dedama daug pastangų neleisti dirbti maitinimo ir pramogų įstaigoms dėl neracionalių priežasčių. Matėme ir vis dar matome didelį norą neproporcingai kaltinti šį sektorių dėl viruso sklaidos, demonizuoti visus, kurie vadovauja šioms įmonėms bei stigmatizuoti tuos, kurie lankosi tokiose vietose, ypač po vidurnakčio.

Deja, šios pastangos nuėjo veltui. Visos mokslu nepagrįstos, o kartais net isteriškos priemonės nesustabdė viruso plitimo. Atėjo ir antra, ir trečia viruso banga, net šiam sektoriui būnant visiškai uždarytam. Todėl dabar tik labai kvailas žmogus galėtų galvoti, kad dėl viruso plitimo labiausiai kalti barai“, – teigiama laiške, skirtame Vyriausybei.

Vienintelė išeitis yra saugus atsidarymas

Naktinio gyvenimo sektoriaus atstovai tikina, kad nei prieš pirmą, nei prieš antrą karantiną nebuvo keliami protestai, esą tuomet šis sektorius stengėsi solidarizuotis kovojant su koronaviruso plitimu.

„Supratome, kad situacija ligoninėse labai rimta, supratome, kad nebuvo kitos išeities. Tačiau žiūrėdami į situaciją dabar, suprantame, kad vienintelė išeitis yra saugus atsidarymas. Mes galime atidaryti saugiai ir turime atsakymus į kiekvieną argumentą prieš“, – tikina Vilniaus naktinis aljansas.

Klubų bei barų savininkai teigia suprantantys, kad išgėrę žmonės yra labiau atsipalaidavę, tačiau esą leisti žmonėms atsipalaiduoti tik privačiuose būstuose be jokių sveikatos apsaugos priemonių ir atsakingų saugumo darbuotojų yra „kvaila“ idėja.

„Vietoj to leiskite mums veikti saugiai ir bent daliai žmonių suteiksime saugesnę, labiau kontroliuojamą alternatyvą. (...) Nėra įrodymų, kad žmonės po vidurnakčio stebuklingai taptų idiotais, bet net jei tai būtų tiesa, tai atsitiktų ir privačiuose būstuose. Tad nėra priežasčių diskriminuoti verslus, kurie veikia po vidurnakčio. O jei vis tiek manote, kad žmonės po vidurnakčio tampa idiotais, turėtumėte bijoti ir to, kad po vidurnakčio jie būtų „išmesti“ iš barų ir vakarėlį pratęstų namie nelegaliai ir nesaugiai“, – piktinasi naktinio verslo atstovai.

Žmonėms būtina išeiti iš namų

Naktinių barų ir klubų atstovai teigia, kad už ribojimų pažeidimus gresia licencijų praradimas, todėl įmonių savininkai yra suinteresuoti išprašyti lankytojus, kurie nesilaiko taisyklių. Laiške taip pat teigiama, kad dauguma barų turi labai geros kokybės ventiliacijos įrangą, todėl problemų dėl to taip pat esą nekils.

„Geriau pagalvojus, labai mažas procentas kontaktų atsiranda baruose. Lietuvoje gyvena keli milijonai žmonių ir jie platina virusą visur, kur eina. Tik labai mažas procentas šių žmonių lankosi baruose, o dar mažesnis – naktiniuose klubuose. Net tie, kurie eina į barus, to nedaro kiekvieną dieną ir nepraleidžia ten 8 valandų. (...) Šis subsektorius yra mažiausias, dėl jo atidarymo viruso plitimo skaičius negalėtų augti reikšmingai. Štai dėl nebūtinų prekių parduotuvių problema daug didesnė.

Specialistai sutinka, kad karantino pasekmės yra itin žalingos emocinei sveikatai. Žmonėms būtina išeiti iš namų, susitikti su draugais, bendrauti, dalyvauti kultūriniuose renginiuose ir atsipalaiduoti tam specialiai pritaikytose erdvėse. Būtent dėl to veikia daug barų, teatrų, galerijų, koncertų salių, restoranų ir kavinių visuose pasaulio miestuose. Įmanoma kelis mėnesius tokiose vietose nesilankyti, bet mums atrodo akivaizdu, kad jos būtinos žmonių psichologinei sveikatai tausoti. Jei jau kalbama apie būtinybę, mes įsitikinę, kad maitinimo ir pramogų įstaigos turi atsidurti sąrašo viršuje, o ne apačioje.

Kodėl barai turėtų dar ilgiau laukti?

Barų ir klubų savininkai ragina Vyriausybę kuo greičiau priimti „teisingus“ sprendimus.

„O kodėl barai turėtų dar ilgiau laukti, jei nebėra mokslinio pagrindo laikyti juos uždarytus ir jie turi ilgą sąrašą efektyvių saugumo priemonių, kurias patys ir siūlo taikyti? Barai jau laukė daugybę mėnesių. Primename, kad šioms įmonėms priklauso kompensacijos už priverstinį uždarymą, o adekvačių kompensacijų vis dar negavo.

Jei visi mokesčių mokėtojai reikalautų, kad valstybė greitai ir adekvačiai kas mėnesį kompensuotų išlaidas mūsų sektoriui pagal Konstitucijos principus, mums gal ir nereikėtų kalbėti apie atsidarymą ir galėtume „palaukti“. Problema ir neteisybė atsiranda tada, kai valdžia ir draudžia veikti, ir nesuteikia kompensacijų. Pasirinkimas paprastas – arba duokite barams gerokai daugiau pinigų, kad jie nebankrutuotų dėl priverstinio uždarymo ir nesuteiktų žmonėms saugesnių erdvių, kuriose būtų galima legaliai susitikti su draugais, arba leiskite barams veikti ir atimkite licencijas iš tų, kurie grubiai pažeidžia taisykles. Siūlome suteikti mums galimybę padėti“, – rašoma laiške, skirtame Vyriausybei. 

2021 04 14 14:06
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt