trečiadienis, liepos 6 d.
Baudžiamoji atsakomybė už vairavimą išgėrus vairuotojų negąsdina – pagautų skaičius auga
Greta Burlėgaitė
Fotobankas
Asociatyvi nuotrauka

Vairuotojai, išlenkę taurelę, vis dar linkę rizikuoti savo bei aplinkinių sveikata ir sėsti prie vairo neblaivūs, jų skaičius nemažėja, tikina policijos atstovas. Statistikos duomenys rodo, kad prieš ketverius metus įvesta baudžiamoji atsakomybė už vairavimą apsvaigusiam nuo alkoholio vairuotojų neišgąsdino.

„Deja, neblaivių vairuotojų skaičius nemažėja. Per šių metų 8 mėn. iš viso išaiškinta 4270 neblaivių vairuotojų, kai pernai analogišku laikotarpiu buvo išaiškinti 3275 neblaivūs vairuotojai“, – Alfa.lt sakė Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Renatas Siaurusaitis.

Liūdina tai, kad per 8 šių metų mėnesius jau nustatyta net 3000 vairuotojų, kurie vairavo stipriai apgirtę.

Neblaivumas yra skirstomas į lengvą neblaivumą iki 0,4 prom., tuomet lengvą neblaivumą nuo 0,41 iki 1,5 prom. ir vidutinį arba sunkų neblaivumą daugiau nei 1,5 prom., už kurį yra užtraukiama baudžiamoji atsakomybė.

„Liūdina tai, kad per 8 šių metų mėnesius jau nustatyta net 3000 vairuotojų, kurie vairavo stipriai apgirtę ir kuriems nustatytas daugiau negu 1,51 prom. neblaivumas. 2020 m. per pirmuosius 8 mėn. tokių buvo 3321“, – teigė R. Siaurusaitis.

Tokių vairuotojų neatgraso net griežta atsakomybė, o gailėtis pradeda tik po įkliuvimo pareigūnams.

Baudžiamojo kodekso pakeitimai, kuriais numatyta baudžiamoji atsakomybė už vairavimą apsvaigusiam nuo alkoholio, įsigaliojo 2017 m. sausio 1 d. Pasak policijos atstovo, vairavimo išgėrus kriminalizavimas didelės įtakos vairuotojų sąmoningumui neturėjo.

„Taigi pagal statistiką matome, kad šįmet yra sulaikyta daugiau neblaivių vairuotojų nei pernai atitinkamu laikotarpiu ir galima daryti išvadą, kad vairuotojai išlenkę taurelę vis dar linkę rizikuoti savo ir aplinkinių sveikata ir sėsti prie vairo neblaivūs. Tokių vairuotojų neatgraso net griežta atsakomybė, o gailėtis pradeda tik po įkliuvimo pareigūnams“, – Alfa.lt sakė R. Siaurusaitis.

Girtų prie vairo nesumažėjo nė trupučiu, nors įstatymo aiškinamajame rašte tai buvo pateikta kaip pagrindinė siekiamybė.

Policijos departamento pareigūnas Vaidas Giršvildas taip pat tikina, kad vairavimo išgėrus kriminalizavimas „jokios naudos nedavė“.

„Pats laikas prisiminti vieną tokią ne taip seniai kriminalizuotą veiką, kaip vairavimas priliuobus daugiau nei pusantros promilės. Ir prisiminti, su kokiu entuziazmu visuomenė tąkart sutiko šią žinią. Tik toks vienas senas ir įkyrus Giršvildas jau tada sakė, kad jokios naudos iš to nebus. Ir ką mes turime?

Girtų prie vairo nesumažėjo nė trupučiu, nors įstatymo aiškinamajame rašte tai buvo pateikta kaip pagrindinė siekiamybė. Per metus papildomai turime apie penkis tūkstančius ikiteisminių tyrimų vien pagal vieną baudžiamojo kodekso straipsnį, per tris tūkstančius nuteistų asmenų, ir viskas“, – feisbuke rašė pareigūnas.

Jei jau kriminalizuojame, tai kartu ir nestojimą ir pasišalinimą iš eismo įvykio vietos.

Pasak V. Giršvildo, norint mažinti girtų vairuotojų skaičių reikėtų pagal Baudžiamąjį kodeksą bausti ne tik išgėrusius vairuotojus, bet ir nestojimą, kai stabdo policijos pareigūnas, bei pasišalinimą iš eismo įvykio vietos.

„O juk aš dar tada sakiau, kad nepakanka kriminalizuoti šią veiką. Jei jau kriminalizuojame, tai kartu ir nestojimą ir pasišalinimą iš eismo įvykio vietos, nes tai giminingos veikos, ir liūto dalis nestojusių ar pasišalinusių bus tie, kurie sieks išvengti baudžiamosios atsakomybės už neblaivumą“, – tikino policininkas.

Areštinėse sėdi ne tie, kurie turėtų ten sėdėti.

Pareigūnas savo pranešimą feisbuke skyrė politikams, tikėdamasis atkreipti jų dėmesį į šios problemos sprendimą.

„Grąžinkite administracinį areštą kaip alternatyvią nuobaudą tiems, kuriems kitos nuobaudos rūšys yra neveiksmingos. Paprastai turto ir legalių pajamų jie neturi, todėl gali sau leisti pažeidinėti, ir jiems nieko veiksmingo valstybė šiandien priešpastatyti negali.

Ir jei gerai pasižiūrėsite, tai pamatysite, kad šiandien areštinėse sėdi ne tie, kurie turėtų ten sėdėti. Ten nakvoja padorūs žmonės, kurie gyvenime kartą suklydo. O tie, kuriems ten vieta, važinėjasi su 125 protokolais, nestoja, juos vaikosi, sulaiko, o jie spjauna valstybei, tai yra jums ir mums visiems į veidą, ir toliau daro tą patį. (...)

Gerbiami politikai, Seimo nariai, tie, kurie sprendžiate, kaip mes šioje šalyje turėtume gyventi, įsiskaitykite į tai, ką jums rašo daugiau nei trisdešimt metų šioje srityje besimalantis žmogus, matęs tiek visko, kiek jums visiems kartu sudėjus nėra tekę matyti. Jūs galite nedaryti nieko, bet atminkite – kai aš laidosiu kurį nors iš savo draugų, aš būtinai jums apie tai priminsiu ir darysiu tai sistemingai ir įkyriai, kad jūs nuolat jaustumėte dėl to kaltę“, – piktinosi V. Giršvildas.

2021 10 11 08:17
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt