ketvirtadienis, rugpjūčio 5 d.
Blogos naujienos „antivakseriams“: Europoje plinta skiepų pasų idėja
Evaldas Labanauskas

ES daugėja balsų, raginančių įvesti COVID-19 skiepų pasus (sertifikatus), kurie palengvintų keliavimą ir sugrįžimą į ikipandeminę kasdienybę, bet kartu sukeltų daugiau problemų vakcinacijos neigėjams ir „antikoroninio“ vandens mėgėjams. Lietuva palaiko šią iniciatyvą.

Savaitės pradžioje Graikijos premjeras Kyriakosas Mitsotakisas oficialiai kreipėsi į Europos Komisiją su oficialiu prašymu „kuo greičiau priimti sutarimą dėl skiepų sertifikato, kad jis galiotų visose šalyse narėse“. Pasak Graikijos vyriausybės vadovo, asmenys, kurie pasiskiepijo, turėtų galėti laisvai keliauti. Tiesa, jis pabrėžė, jog Graikija nesiruošia įvesti privalomų skiepų nuo COVID-19.

Spalį Estija pasirašė susitarimą su Pasaulio sveikatos organizacija dėl skaitmeninių skiepų sertifikatų, kurie leistų šalims keistis informacija apie vakcinaciją, sukūrimo. Šią savaitę estai pakvietė suomius prisijungti prie šios iniciatyvos.

Vengrija irgi paskelbė, kad gali reikalauti iš atvykėlių vakcinacijos įrodymo. Atvykėliams Islandijoje nereikia atlikti testo ir laikytis karantino, jei įrodo, kad yra pasiskiepiję nuo COVID-19. Ispanija ruošiasi registruoti asmenis, kurie atsisako skiepytis ir dalytis šiais duomenis su kitomis valstybėmis.

Izraelis, kuris užtikrintai pirmauja vakcinacijos varžybose, jau paleido mobiliąją programėlę, kuri parodo, ar žmogus paskiepytas, ir tik tuomet jis gali ne tik keliauti, bet ir lankytis masiniuose kultūros ar sporto renginiuose. Taip pat skiepų įrodymų planuoja reikalauti kai kurios skrydžių kompanijos.

Kol kas Europos Komisija neatsakė į Graikijos užklausą. Antradienį Komisijos atstovai skundėsi, kad dokumentai greičiau patenka žurnalistams, nei ateina pas juos, – esą Graikijos premjero laišką jie gavo tik antradienį ryte, nors prieš tai apie jį perskaitė žiniasklaidoje. Todėl Europos Komisijos atstovai neskubėjo komentuoti graikų pasiūlymo.

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija informavo, kad Europos Komisija vis dėlto rengia skiepų pasus.

„Europos Komisija rengia vienodą Skiepijimo sertifikato formą visoms šalims, užtikrindama, kad bus galimas jo e. variantas. Šiuo metu yra derinamas turinys, kiti aspektai“, – Alfa.lt teigė Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Nerija Kuprevičienė.

Ji taip pat pažymėjo, kad „Lietuva labai palaikė idėją turėti vienodą ES skiepijimo sertifikato formą“.

Tačiau ne visi liberalioje ES linkę palaikyti skiepų pasų idėją, mat tai esą pažeidžia asmens privatumą.

„Tai esminis privačių duomenų apsaugos ir žmogaus teisių klausimas. Tai sukuria atskirtį tarp žmonių pagal jų sveikatos būklę, o tai lemia laisvių ir teisių, kuriomis jie gali mėgautis, ribas“, – Politico.eu cituoja Anna Beduschi iš Ekseterio universiteto.

Pernai atliktas Ados Lovelace instituto tyrimas rodo, kad imuniteto pasai kelia didelę grėsmę socialinei sanglaudai, gali paskatinti diskriminaciją ir t. t.

Pasak Politico.eu, Prancūzija, kurioje didelė dalis gyventojų nesiruošia skiepytis nuo COVID-19, jau atmetė skiepų pasų idėją.

ES skiepų sertifikatų klausimas turėtų būti sprendžiamas per kitą savaitę įvyksiančią nuotolinę ES Vadovų Tarybą.

„Šis ir kiti vakcinacijos klausimai bus iškelti per Europos Vadovų Tarybą, ir mes būsime pasiruošę atsakyti į Graikijos premjero paklausimą“, – antradienį teigė Europos Komisijos atstovas spaudai Stefanas De Keersmaeckeris.

2021 01 13 16:52
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt