pirmadienis, birželio 1 d.
Broliai Gataveckai: nepamirškime tikrosios Kovo 8-oios reikšmės
tiesa.com
pixabay nuotrauka

Kovo 8-oji – tai šventė, kurios metu vyrai su tulpe rankose skuba sveikinti dailiosios lyties atstovių, tačiau po gėlėmis ir sveikinimais slypi kur kas gilesnė šios dienos reikšmė. Broliams Algirdui ir Remigijui Gataveckams ji asocijuojasi su kova už moterų teises bei emancipacija. Menininkų teigimu, lyčių lygybė Lietuvoje vis didėja, bet erdvės tobulėjimui – dar tikrai daug.

Tikroji šventės esmė – dažnai pamirštama

Kovo 8-osios ištakos slypi dar XIX-XX a. sandūroje, kai sparti industrializacija ir ekonominė plėtra kėlė masinius moterų protestus prieš sunkias darbo sąlygas.

Dabartinė moters diena daugelyje pasaulio šalių pradėta švęsti po to, kai 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti moters kovai už laisvę ir lygias teises.

Šią šventės reikšmę ragina prisiminti ir broliai Gataveckai, pabrėžiantys, kad ją Lietuvoje dar neretai užgožia gėlių žiedai bei saldumynai

. „Ši šventė suteikia galimybę vieningai ir garsiai kalbėti apie moterų teises ir indėlį visuomenei. Tai, kad moterys ilgą laiką buvo, o kartais net ir šiomis dienomis yra diskriminuojamos, rodo statistiškai mažesni moterų atlyginimai ar žemesnės pareigos darbovietėje. Dėl to Kovo 8-oji nuo seno įprasmina lygiateisiškus moterų siekius, neišskiriant jų lyties“, – sako A. Gataveckas.

Menininkai atkreipia dėmesį, jog pastaruoju metu moterys nuskynė ne vieną pergalę bei sulaukė didžiulio pripažinimo meno pasaulyje. Pavyzdžiui, laimėtas pagrindinis Venecijos bienalės prizas, iškovoti geriausios pasaulio operos solistės bei dirigentės titulai.

„Moterų kūryba ir gebėjimai sulaukia vis daugiau įvertinimų, kas rodo, kad pirmiausia dėmesys kreipiamas į profesionalumą ir idėjas, o ne į lytį“, – priduria menininkai.

Jiems pritaria bendrovės UAB „Credit Service“, valdančios vartojimo kreditų prekės ženklą „Vivus.lt", direktorė Giedrė Štuopė, akcentuojanti moters vaidmenį finansų sferoje, kuri neretai stereotipiškai priskiriama vyrams.

„Moterys vis aktyviau veržiasi į finansų rinką, užima svarbias pozicijas finansinių technologijų („fintech“) įmonėse. Puikus to pavyzdys ir mūsų bendrovės komanda, kurioje didesnę dalį darbuotojų sudaro moterys. Pastebiu, kad vis daugiau darbdavių pirmiausia atsižvelgia į žmogaus kompetencijas, todėl lytiškumas neturi jokios reikšmės“, – įsitikinusi G. Štuopė.

Dėmesys – kertinis šventės akcentas

Nors Tarptautinė moters diena daugeliui neatskiriama nuo įvairiaspalvių tulpių, broliai Gataveckai siūlo nebijoti paieškoti originalesnių, įdomesnių dėmesio išreiškimo būdų, o simbolinę dovaną palydėti prasmingomis diskusijomis su antrąja puse, mama ar seserimi.

„Šią dieną daug kalbame apie šventės prasmę ir vis dar gajas lygių teisių problemas su draugais ir artimaisiais. Nors tai stengiamės daryti nuolatos, Kovo 8-oji suteikia dar daugiau stimulo šiems pokalbiams“, – kalba A. Gataveckas.

Finansų ekspertė G. Štuopė, taip pat pastebi didėjantį lietuvių dėmesį šiai šventei. Moters teigimu, tulpes jau neretai keičia ir kur kas didesnę išliekamąją vertę turinčios dovanos.

„Kovo 8-oji – tai pirmoji pavasario šventė. Didėjant sąmoningumui apie šios šventės prasmę, vietoje gėliau vyrai vis dažniau pradžiugina moteris dovanodami bilietus į kultūrinius renginius ar net trumpas savaitgalio atostogas. Prasmingi drauge kuriami prisiminimai ir poilsis dviese ar su visa šeima yra puiki ir tikrai nebanali dovana“, – apie dovanų tendencijas kalba G. Štuopė.

2020 03 07 14:55
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt