antradienis, spalio 26 d.
Būna ir taip: ūkininkas siuntėsi medžio žievę ir sėklas, sužinojo, kad užsiima narkotinių medžiagų kontrabanda
Alfa.lt , Dominykas Griežė
Unsplash
Medžio žievė

Tampa įprasta manyti, kad narkotinės ar psichotropinės medžiagos vyrauja tablečių ar miltelių pavidalu, tačiau taip labai lengva apsigauti – Lietuvoje draudžiamomis vartoti substancijomis laikomi ir įvairūs augalai, kurie kitose valstybėse kol kas laikomi leistinais ar tiesiog „vaistažolėmis“.

Panašiai nudegė iš Kupiškio kilęs ūkininkas, internetu iš Nyderlandų Karalystės pabandęs parsisiųsti medžio žievės ir sėklų, kurie, jo žiniomis, turėjo pagerinti protinę veiklą ir psichinę sveikatą. Tačiau pagal Lietuvos įstatymus ir teisės aktus šios augalų dalys – ne kokios vaistažolės, o draudžiamos prekės, turinčios psichotropinių medžiagų.

Nusikaltimą M. M. įvykdė 2020 m. balandžio viduryje, kai telefonu iš Nyderlandų Karalystėje veikiančios internetinės parduotuvės „Nextlevelsmart“, prekiaujančios įvairiais maistiniais papildais ir medžiagomis, užsisakė atsiųsti kiek daugiau nei 200 gramų Mimosa hostilis medžio žievės, kurios sudėtyje yra 0,3006 g psichotropinės medžiagos DMT (N,N-dimetiltriptamino) ir beveik kilogramą – 999,49 gramo – harmalinio pegano (Peganum harmala L.) sėklų, kurių sudėtyje yra nedidelis kiekis psichotropinių medžiagų – harmino ir harmalino. Ūkininkas susitarė su platintoju, kad šias psichotropines medžiagas atsiųstų paštu.

Praėjusių metų gegužės pradžioje siuntinys atvyko į Lietuvą, tačiau užsakovo taip ir nepasiekė – užstrigo Vilniaus teritorinėje muitinėje, kurios pareigūnai, patikrinę siuntinį, aptiko narkotinių medžiagų.

Toks užsakymas ūkininkui turėjo gan rimtų pasekmių – vyras buvo apkaltintas ne tik bandymu įsigyti psichotropinių medžiagų, bet ir tokių medžiagų kontrabanda.

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas M. M. kaltę pripažino, tačiau teigė, kad visai neieškojo psichotropinių medžiagų ir toli gražu nemanė, kad užsisakė ką nors neleistino.

Ūkininkas teisme pasakojo, kad po skyrybų ir artimo kaimyno žūties jo psichinė savijauta pablogėjo, tačiau vyras buvo atsisakęs alkoholio ir puoselėjo sveiką gyvenseną, todėl pradėjo ieškoti įvairių būdų nusiraminti, susitvarkyti su savo problemomis bei baimėmis. Meditacija, teigė nuteistasis, nepadėjo, o vaistų gerti nenorėjo.

Taip beieškodamas, M. M. interneto forumuose sužinojo apie natūralias medžiagas, kurios padeda išspręsti problemas, nuraminti protą ir susikoncentruoti, tačiau apie apsvaigimą, kaip tikino ūkininkas, nebuvo rašoma. Tokiu būdu lietuvis ir sužinojo apie Mimosa hostilis medžio žievę ir harmalinio pegano sėklas.

M. M. teigė, kad nepagalvojo, jog ši medžio žievė ir sėklos yra neteisėti dėl jose esančių psichotropinių medžiagų, ir nesigilino į jų sudėtį, nors aprašymuose ir buvo nurodyti cheminių medžiagų trumpiniai. Ūkininkas tikino manęs, kad medžio žievė savaime nėra blogas dalykas, o pagal interneto šaltinius minėtos sėklos senovėje buvo naudojamos dažų gamybai ir prieskoniams. Be to, kadangi internetinė parduotuvė buvo oficiali ir leido įsigyti tokių produktų, atrodė, kad tokie dalykai tikrai turėtų būti legalūs.

Lietuvis nurodė, kad už žievę bei sėklas sumokėjo bankiniais pavedimais 44,84 euro ir 51,84 euro. Tačiau šis užsakymas neatėjo, o 2020 m. lapkričio 27 d. atvyko muitinės pareigūnai, kurie atliko kratą jo namuose.

Anot ūkininko, tai buvo vienintelis toks kartas, kai užsisakinėjo psichotropinių medžiagų internetu, kitokių narkotinių ar psichotropinių medžiagų jis nevartoja, jokių priklausomybių neturi.

Bandymas pasigerinti psichinę būklę ir praskaidrinti nuotaiką M. M. atsiėjo brangokai – Panevėžio apygardos teismo teisėjas Evaldas Vanagas už bandymą įsigyti psichotropinių medžiagų ir šių medžiagų kontrabandą vyrui skyrė 9 tūkst. eurų baudą, tačiau, kadangi M. M. kaltę pripažino, šią baudą sumažino trečdaliu – iki 6 tūkst. eurų.

2021 07 12 09:33
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt