sekmadienis, rugpjūčio 7 d.
Buvęs R. Masiulio patarėjas išpaišė S. Skvernelio gatvę, bet nusikaltimo nemato: tai mano pilietinė teisė
Alfa.lt
Alfa.lt fotomontažas
Saulius Skvernelis su žmona ir garsioji Upės gatvė

Buvusio susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėjas Gediminas Vaitkevičius antradienį teisme pripažino, kad prieš metus Smigliuose, Upės gatvėje, kur su šeima gyvena buvęs premjeras Saulius Skvernelis, baltais dažais ant kelio parašė „Vagies namas“ ir „Skvernelis“. Tačiau vyras sako, kad jokio nusikaltimo nepadarė – tiesiog parašė tai, ką visi turėtų žinoti.

Birželio 15 d. Vilniaus rajono apylinkės teismas pasiekė G. Vaitkevičiui iškeltos bylos apogėjų, kai, po visų liudininkų apklausos, parodymus galiausiai davė ir pats kaltinamasis.

Upės g. esančio kelio asfaltas buvo aprašinėtas 2020 m. birželio 10 d. naktį, ant jo baltais dažais buvo užrašyti užrašai „vagies namas“ ir „Skvernelis“ bei nupiešta rodyklė su užrašu „1 km“ nurodant, į kurią pusę yra S. Skvernelio namas. G. Vaitkevičių Vadovybės apsaugos departamento (VAD) darbuotojai aptiko, kai vyras grįžo į nusikaltimo vietą.

Daug žinių apie korupciją

Parodymus galiausiai davęs G. Vaitkevičius, kaltinamas šmeižtu ir viešosios tvarkos sutrikdymu, iš pradžių tikino jokio nusikaltimo nepadaręs, bet vėliau pripažino, kad tai jis užrašė teisėsaugos dėmesio sulaukusius užrašus.

Anot kaltinamojo, tokiam veiksmui jį pastūmėjo S. Skvernelio veiksmai tuo metu, kai G. Vaitkevičius dirbo Susisiekimo ministerijoje.

Vyras teigė, kad apie Upės gatvę nieko nežinojo iki 2017 metų, o sužinojo, kai ėmė dirbti tuometinio ministro R. Masiulio padėjėju. Anot G. Vaitkevičiaus, 2017 metų antroje pusėje jį pasikvietė R. Masiulis į savo kabinetą dėl Upės gatvės, sakė, kad ją reikia asfaltuoti.

Iš pradžių G. Vaitkevičius sakė nesupratęs, kodėl Upės gatvę reikia asfaltuoti, nes ji lyg ir išasfaltuota. Tik kiek vėliau vyras suprato, kad kalbama ne apie Vilniaus centre esančią Upės gatvę.

Pasak kaltinamojo, R. Masiulis jam sakė, kad premjeras domisi, kada gi bus išasfaltuotas kelias.

„Man toks paklausimas atrodė keistokas, bet aš nusprendžiau atsakyti į jį kaip į informacijos pasiteiravimą“, – sakė G. Vaitkevičius.

Vyras teigė, kad tuomet ėmė domėtis, kas per kelias buvo paminėtas pokalbio su ministru metu – tuomet paaiškėjo, kad Upės gatvėje kelias net nėra valstybinės reikšmės, juo turėjo rūpintis Vilniaus rajono savivaldybė.

G. Vaitkevičius teigė ministrui perdavęs informaciją, kad Upės gatvėje esantis žvyrkelis nėra valstybinės reikšmės, o Vilniaus rajono savivaldybė neteikė paraiškos kelio asfaltavimui, tačiau yra galimybė gyventojams prisidėti prie kelio asfaltavimo pagal programą 50/50, kai pusę asfaltavimo sumos padengia gyventojai.

2018 m. pirmoje pusėje G. Vaitkevičius teigė dar kartą sulaukęs paklausimo iš R. Masiulio – paaiškėjo, kad S. Skvernelis vėl kreipėsi dėl minėto kelio, teigdamas, kad dulkantis kelias užkliūna ir Vadovybės apsaugos departamentui (VAD). „Iš karto pasakiau ministrui, kad šito klausimo daugiau net nežiūrėsiu. Tokių paklausimų negali būti, jie yra neteisėti“, – teigė vyras.

„Galėčiau pasakyti, kad Skvernelis sistemingai bandė pastumti savo gatvę“, – teigė G. Vaitkevičius. Anot jo, premjeras ir vėliau ieškojo būdų sulaukti gatvės asfaltavimo, prašė panaikinti balus, kuriais vertinami savivaldybių teikiami projektai.

Vienu metu S. Skvernelis, pasak G. Vaitkevičiaus, aprimo, tačiau, pasikeitus susisiekimo ministrams, ėmė vėl daryti spaudimą, kad kelias Upės gatvėje būtų asfaltuotas. O 2019 m. spalį Vilniaus rajono savivaldybė užsinorėjo asfaltuoti Upės gatvę, nors iki to laiko tokių ketinimų neturėjo.

Anot G. Vaitkevičiaus, prie tokio posūkio Vilniaus rajono savivaldybėje galėjo prisidėti rajono merė Marija Rekst, su S. Skverneliu susiję politikai Rita Tamašūnienė ir susisiekimo viceministras Vladislavas Kondratovičius.

„Mane šita situacija piktino, aš ją laikau korupcija. Padariau išvadą, kad Skvernelis yra korumpuotas ir šios išvados dar dabar tebesilaikau“, – sakė G. Vaitkevičius.

Buvusio premjero pažintys

G. Vaitkevičius teigė, kad tiek asfaltuojant kelią Upės gatvėje, tiek ir jį suėmus S. Skvernelis pasinaudojo savo pažintimis.

Buvęs R. Masiulio patarėjas pasakojo, kad Vilniaus rajono savivaldybės pozicija dėl kelio asfaltavimo pasikeitė, kai VAD vadovas Rymantas Mockevičius kreipėsi į Vilniaus rajono merę M. Rekst dėl kelio asfaltavimo.

Pasak G. Vaitkevičiaus, jis 100 procentų įsitikinęs, kad ne savo iniciatyva R. Mockevičius kreipėsi į savivaldybę, o S. Skvernelis VAD vadovui vėliau atsidėkojo – 2020 m. vasarą VAD pertvarkius į Vadovybės apsaugos tarnybą, R. Mockevičius gavo dar vieną vadovo kadenciją.

Anot G. Vaitkevičiaus, tuomet, kai jį uždarė areštinėn, nurodymus dėl jo laikymo už grotų siuntė Renatas Požėla – S. Skvernelio pažįstamas, kuris, tikėtina, galėjo gauti nurodymus iš paties tuometinio premjero.

Pilietinė pozicija

G. Vaitkevičiui galiausiai teko papasakoti, kaip ir kodėl jis parašė į teismą atvedusius užrašus.

Anot kaltinamojo, praėjusią vasarą jam pasidarė įdomu, kur gi yra garsusis asfaltas, todėl nuvažiavo į Smiglius su dviračiu. „Pamačius man spontaniškai kilo pasipiktinimas, aš norėjau išreikšti pilietinę poziciją, tai nėra viešosios tvarkos trikdymas, aš ir užrašiau tą poziciją“, – pasakojo G. Vaitkevičius.

Nors kaltinamasis tikina, kad idėja parašyti užrašus ant kelio kilo spontaniškai, kai kurios ikiteisminio tyrimo detalės kelia abejonių, ar ši veikla nebuvo suplanuota.

Klausimų teisėjai sukėlė, kodėl G. Vaitkevičius vežiojosi dažus, nors idėja parašyti užrašą esą kilo spontaniškai. Kaltinamasis nepaaiškino, kad reikėjo vežiotis dažų balionėlį – šis esą buvo kuprinėje, todėl ir vežėsi.

Kam pirko dažų balionėlį, G. Vaitkevičius taip pat negalėjo konkrečiai atsakyti, teigė, kad pirko jį spontaniškai.

„Nevertinu to kaip kelio gadinimo, tai užrašymas, protestas“, – sakė vyras.

„Jisai (užrašas) buvo skirtas protestuoti prieš korupciją tiesiant šitą kelią, aišku, įtraukė ir premjerą tuometinį, – sakė G. Vaitkevičius. – Jei ne jis, tas kelias niekada nebūtų asfaltuotas.“

Vagis ar ne vagis?

Kaltinamasis, pripažinęs, jog užrašė „vagies namas“, iš pradžių teigė nesiekęs tiesiogiai pavadinti S. Skvernelio vagimi.

„Tai požiūris į politiko elgesį, kad jis elgiasi kaip vagis“, – sakė G. Vaitkevičius.

Tačiau vėliau vyras pareiškė, kad turi įrodymų, jog S. Skvernelis yra vagis.

„Skvernelis pavogė iš jūsų teisę žinoti, kaip vagia politikai ir valdininkai“, – tokia Rimvydo Valatkos citata G. Vaitkevičius aiškino, kad S. Skvernelis yra vagis.

Savo poziciją kaltinamasis grindė ir turimomis išskirtinėmis žiniomis, įgytomis dirbant Susisiekimo ministerijoje. „Žinant, kaip vyksta procesai dėl asfaltavimo, žinau, kad čia buvo išimtinis dalykas“, – sakė G. Vaitkevičius.

Pripažinęs, jog rašė užrašus Upės gatvėje, ir rašė juos dėl S. Skvernelio veiksmų, vyras teigė, kad nusikaltimo visgi nepadarė, tik išreiškė savo poziciją.

„Tai normali protesto forma, mano pilietinė teisė“, – sakė kaltinamasis.

2021 06 15 12:04
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt