trečiadienis, rugpjūčio 4 d.
Ciniškas lietuvių „biznis“: žadėjo ukrainiečiams gerus pinigus JK, teko vergauti Lietuvoje
Alfa.lt , Dominykas Griežė
Alfa.lt
Žvėrelių ferma

Į Lietuvą pastarosiomis dienomis iš Baltarusijos plūstantys migrantai gąsdina lietuvius ir kelia klausimų – o kurgi reikės juos dėti? Tačiau, tikėtina, su laiku gali atsirasti ir „verslininkų“, kurie norės pasinaudoti pažeidžiamais, be pinigų likusiais pabėgėliais. Prieš keletą metų į Lietuvą dirbti važiuoti ėmę ukrainiečiai jau turi karčios patirties santykiuose su lietuviais – kai esi svetimoje šalyje, nemoki kalbos ir neturi pinigų, tavimi lengva pasinaudoti.

Lietuvos teismus pasiekė neįprasta byla, kurioje keturiems lietuviams teks aiškintis dėl prekybos žmonėmis – teisiamieji suorganizavo mažiausiai dviejų Ukrainos piliečių atvykimą į Lietuvą, pažadant šiems, kad pasirūpins jų kelione į Jungtinę Karalystę ir geru uždarbiu. Tačiau Lietuvoje ukrainiečiai pateko į spąstus – teko dirbti Šiaulių krašte esančioje žvėrelių fermoje vien už tai, kad gautų pavalgyti.

Dabar keturiems kaltinamiesiems pateikta visa puokštė kaltinimų – nuo prekybos žmonėmis ir naudojimusi priverstiniu darbu iki neteisėtai įgytų dokumentų panaudojimo ir elektroninių mokėjimo priemonių klastojimo.

Kaltinimai pateikti žvėrelių fermoje užsieniečius įdarbinusiam Linui Butėnui, ukrainiečių gabenimo organizatoriui Vasyl Narytnyk, taip pat Audriui Sidabrui ir Laimonui Vinčai.

Bylos duomenimis, V. Narytnyk organizavo Ukrainos piliečių gabenimą priverstiniam darbui į Jungtinę Karalystę. V. Narytnyk prašymu L. Butėnas ukrainiečius priėmė ir apgyvendino jam priklausančiose patalpose Šiaulių rajone.

Lietuvoje ukrainiečiams taip pat teko priverstinai dirbti – L. Butėnui priklausančioje žvėrelių fermoje Ukrainos piliečiai turėjo atlikti įvairius ūkio darbus.

Įtariama, kad V. Narytnyk, veikdamas pagal iš anksto aptartą nusikalstamos veikos padarymo planą, apgavo bent du Ukrainos piliečius, žadėdamas jiems, kad nugabens į Jungtinę Karalystę, kur suras jiems gerai apmokamą darbą. Patikėję pažadais, vyrai iš Ispanijos atvyko į Lietuvą, tačiau užstrigo Lietuvoje.

Iš pradžių ukrainiečiai naktį praleido viešbutyje Kaune, kur jais rūpinosi A. Sidabras, tačiau vėliau buvo atvežti į žvėrelių fermą, kurioje turėjo ir gyventi, ir dirbti. Patikėję lietuvių pažadais, vyrai, svetimoje šalyje likę be pinigų ir galimybės grįžti į Ukrainą, buvo priversti dirbti už tai, kad būtų pamaitinti.

Ukrainiečių atvykimas į Lietuvą buvo gerai apgalvotas – vienas iš baudžiamojon atsakomybėn patrauktų lietuvių kaltinamas tuo, kad vyko į Maljorkos salą, kur susitiko su vienu iš priverstinai įdarbintų ukrainiečių, perdavė jam debetinę kortelę ir dvi asmens tapatybės korteles. Su šiais dokumentais ukrainiečiams pavyko įveikti kliūtis, kurios iškilo atvykstant į Lietuvą.

Lietuviai turėjo būti teisiami sostinėje, tačiau Vilniaus apygardos teismas priėmė sprendimą šią bylą perduoti Šiaulių apygardos teismui. Teisėjo Valerijaus Lauš vertinimu, dviejų iš keturių kaltinamųjų gyvenamoji vieta yra Mažeikiuose, Šiaulių apygardos teismo veiklos teritorijoje. Be to, iš apklaustinų teisiamajame posėdyje asmenų sąrašo matyti, kad absoliuti dauguma liudytojų gyvena Mažeikiuose, Mažeikių ir Šiaulių rajonuose.

2021 07 14 09:31
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt