šeštadienis, rugpjūčio 15 d.
D. Trumpo teroristiniu paskelbtas judėjimas „Antifa“ turi sekėjų ir Lietuvoje
Alfa.lt

JAV vis labiau krečia neramumų ir protestų banga, kilusi po George’o Floydo nužudymo. Bandydamas suvaldyti padėtį, Donaldas Trumpas pareiškė, kad organizacija „Antifa“ bus laikoma teroristine. „Antifos“, arba vadinamųjų antifašistų, sekėjų yra ir Lietuvoje. Kas tai per sambūris ir kokia ideologija vienija jo atstovus?

Nors šis judėjimas įvairiose Europos šalyse atsirado dar 1980-aisiais, plačiau išplito ir pritraukė daugiau sekėjų JAV. „Antifa“ neturi oficialios organizacinės struktūros. Leidinio „The New York Times“ teigimu, „Antifa“ pritraukia nemažai narių iš kitų susivienijimų, pavyzdžiui, smurtą prieš juodaodžius smerkiančio „Black Lives Matter“ ir už socioekonominę lygybę pasisakančio „Occupy Wall Street“.

D. Trumpui radus „kaltuosius“ dėl šalyje kilusių protestų bangos, jo oponentai teigia, kad „Antifa“ vargiai gali būti laikoma teroristine organizacija, nes neturi joms būdingų elementų: lyderio, apibrėžtos struktūros ir narystės vaidmenų pasiskirstymo.

Pasak ekspertų, „Antifa“ veikiau yra aktyvistų judėjimas, kurio sekėjai dalijasi filosofija ir taktika. Kaip bebūtų, pastaruoju metu „Antifa“ ne kartą pasireiškė įvairiose JAV kilusiose protesto bangose, per kurių dalį įvyko smurto proveržių: muštynės, mėtomi Molotovo kokteiliai, deginami automobiliai ir pastatai.

Istorija ir atsiradimas

„Antifa“, kaip vienas iš jaunimo subkultūrų judėjimų, veikia jau kelis dešimtmečius, nors yra manančių, kad organizacijos atsiradimas gali būti datuojamas nuo 1932 m. Tais metais Vokietijos komunistų partija inicijavo daugpartinį frontą kovai su nacizmu, pavadintą „Antifaschistische Aktion“ (iš čia santrumpa „Antifa“).

Judėjimo užuomazga JAV prasidėjo maždaug apie 1980-uosius. Lietuvoje pirmosios „Antifos“ apraiškos pastebėtos apie 2000-uosius. Tuo metu „Antifos“ judėjimas tapo atsvara dešiniųjų, „Skinhead’ų“, arba lietuviškai skustagalvių, subkultūrai.

Lietuvoje skustagalviai rasistai pradėjo reikštis 1993 m., dažniausiai per futbolo rungtynes. Jų metu būdavo iškeliamos nacistinės vėliavos, pasigirsdavo šūkiai „Juden raus“. Didelį rezonansą žiniasklaidoje turėjo 2008 m. kovo 11 d. skustagalvių eisena Gedimino prospektu Vilniuje, skanduojant šūkius „Juden raus“.

Dabartiniai „Antifos“ nariai daugiausia priklauso kairiųjų ideologijai, kovoja prieš kapitalizmą, taip pat palaiko LGBTQ judėjimus ir pasisako prieš rasinę nelygybę, antisemitizmo ir rasizmo apraiškas.

Judėjimo „Antifa Lietuva“ apraše nurodoma, kad „Antifa Lietuva“ siekia užkirsti kelią lietuviškojo neonacizmo užuomazgoms“.

Mūsų šalyje susivienijimas neturi didelio sekėjų skaičiaus ir neišsiskiria smurto apraiškomis. Prieš daugiau nei 7 metus, 2013 m., vykusiame proteste prieš Europoje kylantį dešinįjį ekstremizmą saujelė „Antifai“ priklausančių protestuotojų laikė plakatus, kuriuose buvo galima išvysti ne tik raudonu brūkšniu perbrauktus svastikos ir partijos „Auksinė aušra“ ženklus, bet ir užbrauktus Gediminaičių stulpus.

Pasak šį plakatą padariusių „Antifos Lietuvos“ atstovų, Gediminaičių stulpus jau seniai uzurpavo neonaciai, kurie kad ir prie savo striukių tvirtina šį simbolį arba publikuoja jį dalijamose skrajutėse.

Nors šį veiksmą dešiniųjų aktyvistai ir vertino kaip valstybės simbolių išniekinimą, tąkart smurto buvo išvengta.

„Terorizmas“ – vienintelis būdas išgyventi 

Alfa.lt komentuodami JAV prezidento sprendimą paskelbti „Antifą“ teroristine organizacija, šio judėjimo atstovai teigė, kad blogis slypi ne jų susivienijime, o pačiame D. Trumpe, bet jo pasisakymui neteikia daug reikšmės.

„Tai gilių kapitalistinių tradicijų šalies atstovo pareiškimas, kurio ideologiniame kontekste kova už socialinę lygybę jau iš anksto yra pasmerkta tapti „terorizmu“ privilegijuotųjų akyse. O vadinamasis „terorizmas“ nemažai visuomenes daliai tampa vieninteliu būdu išgyventi“, – rašoma portalui pateiktame komentare. 

2020 06 01 13:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt