šeštadienis, gruodžio 5 d.
Darbo partijos reklamai – dešimtys tūkstančių eurų iš V. Uspaskicho kišenės
Alfa.lt

Darbo partijos (DP) sėkmė pirmajame Seimo rinkimų ture tapo tikra staigmena. Kol politologai spėlioja, kokia gali būti partijos fenikso pakilimo priežastis, aiškėja, kad ji galimai glūdi paviršiuje: Viktoras Uspaskichas rinkimų kampanijai negailėjo asmeninių lėšų.

Socialiniame tinkle „Facebook“ per visą agitacijos laikotarpį politikas išleido dešimtis tūkstančių eurų, už kuriuos reklamavo ne tik save, bet ir partiją. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) teigia dėl partijos lyderio veiksmų socialiniuose tinkluose pradėjusi didelį ir išsamų tyrimą, tačiau kol kas neaišku, kada bus patvirtinti jo rezultatai.

Per visą rinkimų agitacijos laikotarpį V. Uspaskichas politinei agitacijai skyrė beveik 65 tūkst. eurų. „Facebook“ reklamos bibliotekoje matyti, kad V. Uspaskicho paskyroje finansuotų reklamų dalis – 5021 euras – buvo skirta agitacijai už Darbo partiją, o likę beveik 60 tūkst. – asmeninių politiko žinučių sklaidai.

Tai galimai ne visai tiksli suma, mat tik dalis asmeninėje politiko paskyroje už pinigus platinamų įrašų pažymėta raktažodžiais #darbopartija ir #politinėreklama, dalis įrašų, kur atvirai reklamuojama partija, pažymėta tik politinės reklamos raktažodžiu.

Nurodoma, kad reklama buvo apmokėta iš asmeninės V. Uspaskicho, o ne partijos rinkimų sąskaitos. 

Pasibaigus pirmajam turui, asmeninėmis politiko lėšomis perkama reklama vėl suaktyvėjo, tik šį kartą rinkėjus bandoma pasiekti rusų kalba.

Lietuvos Respublikos politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatyme nurodyta, kad politinei kampanijai finansuoti skirtos lėšos (taip pat ir asmeninės) privalo būti laikomos politinės kampanijos sąskaitoje. Tai ne kartą yra pabrėžusi ir VRK.

VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė Alfa.lt patvirtino, kad dėl V. Uspaskicho veiklos mokamai skleidžiant informaciją socialiniuose tinkluose buvo gauta nusiskundimų ir jau suformuota pažyma. Tiesa, kol kas dar neaišku, kurio posėdžio metu VRK ketina svarstyti šį klausimą.

Su. V. Uspaskichu Alfa.lt susisiekti nepavyko. 

Pažeidė įstatymą

Reklama socialiniuose tinkluose – ne vienintelis V. Uspaskicho bandymas padėti partijai. Kiek anksčiau asmeninėmis politiko lėšomis pirktų medicinos kaukių dalijimas VRK buvo pripažintas Rinkimų įstatymo pažeidimu.

VRK sprendime nurodoma, kad Darbo partijos pirmininkas V. Uspaskichas ir Darbo partijos nariai Vigilijus Jukna, Danguolė Martinkienė ir Marijus Velička pažeidė Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymą.

Jau prasidėjus rinkimų kampanijos laikotarpiui, partijos lyderis iš asmeninių lėšų pirko medicinines kaukes, kurias trys jo partijos nariai išdalijo medikams. Visa tai palydėta skambiais pareiškimais apie pagalbą ir reklama socialiniuose tinkluose.

V. Juknos feisbuko paskyroje balandį paskelbtas įrašas: „Šiandien nuvežiau VšĮ Šilalės rajono ligoninės darbuotojams padėką ir respiratorius nuo Viktoras Uspaskicho.“ Nuotraukoje matomas V. Jukna, kuris perduoda respiratorius netoli Šilalės rajono ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus įėjimo.

Darbo partija tuomet teisinosi, kad tai buvo asmeninėmis V. Uspaskicho lėšomis vykdyta iniciatyva, o apie tokius planus paaukoti medicininių priemonių jis pranešė feisbuko profilyje kovo pabaigoje.

„Nei partijos centrinė būstinė, nei rinkimų štabas partijos narių V. Uspaskicho iniciatyvai neatrinkinėjo“, – į VRK užklausą atsakė Darbo partijos atstovai.

Pats V. Uspaskichas aiškino, kad respiratorius pirko asmeniškai, matydamas, kad medicinos darbuotojų aprūpinimas apsaugos priemonėmis tuo metu buvo nepakankamas.

VRK sprendimu, suma, už kurią buvo pirkta respiratorių – 2970 eurų, bus įrašyta į Darbo partijos ir atskirų kandidatų – V. Juknos, D. Martinkienės ir M. Veličkos – rinkimų išlaidas.

Partijos išlaidos kuklesnės

Darbo partijos paskyra socialiniuose tinkluose su rinkimais ir politika susijusių žinučių sklaidai išleido 36 540 eurų nuo agitacijos laikotarpio pradžios.

Rinkėjo puslapyje pateiktoje Politinės kampanijos dalyvių išlaidų, skolų įsipareigojimų ataskaitoje nurodoma, kad kol kas 2020 m. rinkimų kampanijai Darbo partija išleido 926 355 eurus, turi nepadengtų įsiskolinimų už 156 316 eurų. 

2020 10 19 13:13
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt