pirmadienis, sausio 25 d.
Dėl išniekintų sovietų karių kapų pučiamas propagandos burbulas: steigs premiją įdavusiems kaltininkus
Alfa.lt

Internete plintant vaizdo įrašui, kuriame užfiksuoti raudonais dažais apterlioti sovietų karių kapai, Rusijos atstovai neslepia pasipiktinimo ir net žada piniginę premiją už informaciją apie kaltininkus. Maža to – siekiama surasti nevyriausybinę organizaciją, kuri užsiimtų sovietų karių kapų priežiūra Lietuvos teritorijoje, tačiau tokia jau yra įsteigta.

Trečiadienį sovietų kapus tvarkyti nuvykę Lietuvoje veikiančios organizacijos „Pamiršti kariai“ savanoriai aptiko išniekintus antkapius. Tačiau jų netvarkė ir patys į policiją nesikreipė – paliko rūpintis seniūnijai.

Obelių seniūnė Jūratė Šimkūnienė Alfa.lt patvirtino, kad vos gavę informaciją darbuotojai nuvyko apžiūrėti kapavietės. Jie ir informavo policiją, nuplovė dažus nuo antkapių.

„Buvome nuvykę į vietą, parašėme pareiškimą policijai. Tačiau dabar kapai jau sutvarkyti – jie labai lengvai nusivalė, vos pirštu pabraukus. Tie kapai tikrai prižiūrėti ir tvarkingi, tiesiog buvo toks vandalizmo atvejis“, – aiškino Obelių seniūnė.

„Pamirštų karių“ atstovai dažų nevalė, tačiau spėjo išniekintus antkapius nufilmuoti. Vaizdo medžiaga buvo perduota Kremliaus ruporu vadinamam naujienų portalui „Sputnik“.

Ieškos kaltų 

Incidentas netruko sulaukti Rusijos atstovų reakcijos – šalies Dūmos deputatas, žurnalistas Jevgenijus Primakovas socialiniame tinkle „Facebook“ išplatino žinutę, kurioje teigia nepasitikintis Lietuvos valdžia, kuri „net nesugeba apsaugoti antkapių“.

J. Primakovo įraše taip pat minima apie nevyriausybinės organizacijos, kuri galėtų užsiimti kapų priežiūra, paieškas.

„Mes ieškome vietinės Lietuvos nevyriausybinės organizacijos, galinčios prižiūrėti kapus, – aš nepasitikiu Lietuvos valdžia, manau, kad jie nesugeba susidoroti su šia užduotimi, net jei negalėjo apsaugoti kapų nuo išniekinimo“, – skelbiama įraše.

„Jiems toli tokios organizacijos ieškoti nereikia – „Pamiršti kariai“ būtent ir užsiima sovietų kapų tvarkymu. Rusija apskritai linkusi kurti tokias organizacijas kitose valstybėse. Nors, pavyzdžiui, mūsų „Misijos Sibiras“ jie neįsileidžia į savo teritoriją tvarkyti tų pačių kapų. Manau, kad, kai kalbama apie kapų tvarkymą, tai yra išimtinai humanitarinis dalykas ir visos valstybės turi tam skirti dėmesį“, – aiškino A. Anušauskas.

Parlamentaro nuomone, Lietuvoje dėmesio kapų tvarkymui pakanka – ne tik valstybiniu, bet ir savivaldybių lygmeniu.

Rusijos Federalinės nepriklausomų valstybių, užsienyje gyvenančių tautiečių ir tarptautinio humanitarinio bendradarbiavimo agentūros „Rossotrudničestvo“ vadovas J. Primakovas taip pat pareiškė asmeniškai steigsiantis 50 tūkst. rublių (555 eurų) premiją už suteikta informaciją apie vandalus. Jis siūlo prie šios iniciatyvos prisidėti ir kitiems.

„Atkreipkite dėmesį – man reikės ne šiaip informacijos, bet informacijos, kurią galima patikrinti, ir įrodymų, kad nudžiugintų aferistų ir provokatorių. Kviečiu visus prisijungti prie šios privačios iniciatyvos, kad tai būtų ne mano asmeninė, o vieša idėja“, – skelbiama J. Primakovo „Facebook“ įraše.

Seimo nario A. Anušausko teigimu, tokie bandymai rinkti lėšas kaltų paieškoms – propagandinis žingsnis.

„Tokie dalykai nieko bendro su kaltųjų paieška neturi. Mūsų teisėsaugos tarnybos – policija –į tokius įvykius turi reaguoti, ar tai būtų vieni kapai, ar kiti. Apskritai už kapų niekinimą mūsų įstatymuose numatyta baudžiamoji atsakomybė“, – pabrėžė A. Anušauskas.

Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausiasis specialistas Tadas Martinaitis Alfa.lt patvirtino, kad dėl kapų išniekinimo policija gavo informaciją, šiuo metu vyksta incidento analizė ir sprendžiama, ar pradėti ikiteisminį tyrimą.

Prieš incidentą – planai tvarkyti kapus

Rokiškio savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Gavėnienė Alfa.lt patvirtino, kad dėl minėtų kapų tvarkymo jau kurį laika vyksta derybos su Rusijos ambasada ir Užsienio reikalų ministerija. Ambasadai išreiškus norą sutvarkyti kapus, pastaroji buvo informuota apie tai, kad juose atsiras Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) iniciatyva parengtos informacinės lentelės, kuriose pateikiama Lietuvos „išvadavimą“ neigianti įvykių versija.

Organizacija „Pamiršti kariai“ pagarsėjo 2017 m., kai be jokio leidimo Antakalnio kapinėse perlaidojo šešių Raudonosios armijos karių palaikus. Dėl įstatymo, numatančio užsienio valstybių karių laidojimo tvarką, pažeidimo organizacijai buvo skirta bauda.

„Pamiršti kariai“ buvo minimi ir Valstybės saugumo departamento (VSD) metinėje ataskaitoje tarp keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui. Organizacijai vadovauja nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje turintis Rusijos pilietis Viktoras Orlovas. 

2020 11 26 19:26
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt