šeštadienis, liepos 4 d.
Dėl netinkamo duomenų tvarkymo laikinai sustabdyta programėlė „Karantinas“
Alfa.lt

Lietuvoje sukurta ir pusšešto tūkstančio vartotojų turinti mobilioji aplikacija „Karantinas“ sustabdyta dėl galimai netinkamo asmens duomenų tvarkymo, skelbia Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija.

Mobilioji programėlė buvo sukurta siekiant palengvinti dėl koronaviruso saviizoliacijoje esančių asmenų kasdienybę. Jos pagalba numatyta stebėti COVID–Ą( simptomus, taip pat įsitikinti, kad ją įsidiegę asmenys, kuriems privaloma 14 dienų saviizoliacija, jos laikosi.

Iniciatyva išmaniąsias technologijas pritaikyti karantinuotų asmenų izoliavimui kilo suvienijus bendras Vyriausybės, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), sveikatingumo programėlės „Lympo“ komandos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos ir Vilniaus miesto savivaldybės pastangas.

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI), patikrinusi „Karantinas“ programėlę nustatė, kad programėlė pažeidžia vieną pagrindinių Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) straipsnių.

„Asmens duomenų tvarkymas nesilaikant minėtų principų sukelia potencialią grėsmę, kad duomenų subjekto teisės nebus tinkamai įgyvendinamos. Atsižvelgdama į stebėsenos rezultatus Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija savo iniciatyva pradėjo tikrinimą ir priėmė sprendimą laikinai sustabdyti minėta programėle atliekamą asmens duomenų tvarkymą“ – skelbiama VDAI pranešime.

Tai ne pirmas kartas, kuomet bandoma užtikrinti karantino laikymasį stebint vartotojų mobiliuosius įrenginius. Dar prieš programėlės „Karantinas“ pristatymą, Seime Susisiekimo ministerija pateikė Elektroninių ryšių įstatymo pataisas. Jas priėmus, paskelbus ekstremalią situaciją ar karantiną, viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai Vyriausybės įgaliotai institucijai galėtų teikti asmenų, „kurių judėjimas yra apribotas arba kurie gali patekti į tam tikrą nesaugią teritoriją“, vietos nustatymo duomenis. Parlamente ši iniciatyva sukėlė aršias diskusijas – dalis Seimo narių perspėjo, kad tokiu būdu bus kišamasi į žmonių privatų gyvenimą.

Kovą Seimo Ekonomikos komitete svarstant pataisas susisiekimo ministro J. Narkevičiaus patarėjas Darius Stravinskas informavo, kad ministerija pateikė atnaujintą įstatymo pataisų variantą, kuriuo numatyta atsisakyti, kad duomenys apie asmenį būtų renkami karo, nepaprastosios padėties atvejais. Be to, anot jo, ministerija atsisako siūlymo rinkti srauto duomenis.

Kovo gale Vyriausybė pritarė Susisiekimo ministerijos teiktoms Elektroninių ryšių įstatymo pataisoms. 

2020 05 28 13:50
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt