trečiadienis, spalio 5 d.
Dėl sankcijų Rusijai ir Baltarusijai cigarečių kontrabanda dažniau keliauja ne vilkikais, o automobiliais (Kaitinamasis tabakas nusikaltėlių nedomina)
Greta Burlėgaitė
BNS
Kontrabanda automobilyje

Kontrabandininkai vis dažniau renkasi seniai patikrintus metodus – cigaretes veža nebe krovininiais vilkikais ar traukiniais, o lengvaisiais automobiliais, sako muitinės pareigūnai. Pasak jų, rūkalų kontrabandos srautas „susmulkėjo“ dėl įvestų sankcijų Rusijai ir Baltarusijai.

„Muitinės kriminalinė tarnyba per pirmąjį šių metų pusmetį sulaikė apie 3,7 mln. pakelių cigarečių kontrabandos ir 11 tonų tabako. Pernai tuo pat metu buvome sulaikę 8,8 mln. pakelių cigarečių, 46,5 tonų tabako“, – Alfa.lt portalui sakė Muitinės kriminalinė tarnybos atstovas ryšiams su visuomene Gediminas Kulikauskas.

Grįžtama prie seniai patikrint metodų

Muitinės pareigūnai tikina, kad nors ir pastaraisiais metais rūkalų kontrabandos kiekiai sumažėjo – nelegaliai vežančių cigaretes automobiliais padaugėjo. Esą tai lėmė ne tik įvestos sankcijos Rusijai ir Baltarusijai, bet ir panaikinti pandemijos ribojimai.

„Cigarečių kontrabandos srautams didelę įtaką daro du veiksniai: pasibaigę pandemijos meto apribojimai – suaktyvėjo lengvųjų automobilių transporto srautai bei įvestos sankcijos Baltarusijai ir Rusijai – sumažėjo sunkiojo transporto srautai ir priedangos prekių gabenimas. Tai lėmė ne tik gabenamos kontrabandos kiekių, bet ir jos struktūros, būdų kaitą“, – teigė G. Kulikauskas.

Smulkesni kiekiai, tačiau dažniau, įvežami lengvaisiais automobiliais.

Muitininkai tikina, kad didžiausi kontrabandos kiekiai įvežami krovininiais vilkikais ir traukiniais paslepiant iš karto nuo keliasdešimties iki kelių šimtų dėžių rūkalų.

„Smulkesni kiekiai, tačiau dažniau, įvežami lengvaisiais automobiliais. Jais veža po kelias–kelioliką dėžių“, – sakė Muitinės kriminalinė tarnybos atstovas.

Slepiama užmaskuojant legaliai gabenamomis prekėmis.

Anot muitinės pareigūnų, krovininiame vilkike gali tilpti nuo 200 iki 800 ar net 1000 dėžių (vienoje dėžėje 500 pakelių) cigarečių.

„Slepiama užmaskuojant legaliai gabenamomis prekėmis arba puspriekabės konstrukcijos tuščiose ertmėse. Traukinio vagone po birių kroviniu slepiama keliasdešimt dėžių. Lengvajame automobilyje nuo pusės dėžės iki 3–4 dėžių“, – sakė G. Kulikauskas.

Atsakomybė priklauso nuo gabenamos kontrabandos vertės

Nuo 2019 m. sausio įsigaliojus Baudžiamojo kodekso pakeitimams, baudžiamoji atsakomybė asmenims nelegaliai gabenantiems cigaretes prasideda, kai gabenamos kontrabandos vertė viršija 7500 eurų. Nepasiekus šios ribos atsakomybė yra administracinė.

Muitinės pareigūnai tikina, kad neseniai baigtas statyti barjeras ties pasieniu su Baltarusija padeda sumažinti gabenamos kontrabandos kiekius, tačiau „didžioji kontrabandos dalis vis dėlto įvežama transportu.“

Kaitinamasis tabakas kontrabandininkų nevilioja

Nepaisant to, kad pastaraisiais metais nemaža dalis rūkančiųjų vietoj cigarečių renkasi naujai atsiradusias kaitinamojo tabako sistemas „Glo“ ir „Iqos“, kol kas kontrabandininkai į minėtus įrenginius dedamų tabako gaminių nelegaliai per sieną beveik neveža.

„Tokių atvejų pasitaiko, tačiau kiekiai nėra statistiškai reikšmingi“, – Alfa.lt sakė Muitinės kriminalinė tarnybos atstovas.

Menki kainų skirtumai

Lietuvos parduotuvėse cigarečių kainos šiuo metu svyruoja apytiksliai nuo 3,5 iki 5 eurų. Kontrabandinių cigarečių pakelio kaina nelegalioje rinkoje šiuo metu yra apie 2,5 euro.

Į kaitinamojo tabako „Iqos“ įrenginius yra dedami gaminiai „Heets“, kurių vieno pakelio kaina šiuo metu yra 4 eurai.

Lietuvoje neseniai atsiradusi nauja kaitinamojo tabako sistema „Glo“ vartotojams siūlo kaitinamąjį tabaka „Neo“, kurio pakelio kaina šiuo metu 2,7 euro. Tad kontrabandininkams tiesiog „neapsimoka“ nelegaliai gabenti kaitinamojo tabako gaminių, kurių kaina ir taip yra pakankamai nedidelė.

2022 09 08 13:58
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt